Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: kurs złotego wspiera wzrost gospodarczy? Co na to prezes A. Glapiński?

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: kurs złotego wspiera wzrost gospodarczy? Co na to prezes A. Glapiński? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 NBP: Wzrost inflacji bazowej do 4,5%r/r w październiku z 4,2% we wrześniu. Zgodnie z naszą prognozą, inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 4,5%r/r w październiku. Oznacza to, że przyśpieszeniu inflacji CPI do 6,8%r/r, towarzyszą wzrosty nie tylko czynników o charakterze podażowym. Od początku roku silnie podnoszą się ceny towarów. Odpowiadają za to zaburzenia w łańcuchach dostaw. Ale też firmy są w stanie przenosić na konsumentów rosnące koszty. To masowy przejaw efektów drugiej rundy, a więc przenoszenie wyższych kosztów na ceny towarów.

Naszym zdaniem dalsze efekty drugiej rundy, a więc spirala płacowo-cenowa będą także coraz silniej działań na inflację. Badania NBP pokazują rekordowo wysoki odsetek firm planujących zatrudnienie, mających nieobsadzone wakaty a także wysoki odsetek planujących podwyżki. W takich warunkach siła żądań płacowych pracowników jest duża, co firmy będą przerzucać na ceny detaliczne.

Kolejne głosy z RPP o możliwej kolejnej podwyżce stóp procentowych w grudniu

Po wcześniejszych wypowiedziach J.Kropiwnickiego i E.Łona, którzy nie są jeszcze zdecydowani odnośnie konieczności podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP 8 grudnia, wczoraj pojawiły się bardziej wyraziste glosy z jastrzębiego skrzydła Rady oraz komentarz Prezesa NBP.

Zdaniem K.Zubelewicza, stopa referencyjna mogłaby wzrosnąć z obecnego poziomu 1,25% do 3% w celu obniżenia oczekiwań inflacyjnych. Uznał, że normalizacja polityki pieniężnej jest obowiązkiem obecnej RPP i główne kroki powinny nastąpić do lutego.

Według E.Gatnara do stycznia potrzebne są jeszcze 2 podwyżki stóp procentowych po 50bp. W jego ocenie na koniec roku inflacja może przekroczyć 8%. Pozwoliłoby to na powrót inflacji do przedziału odchyleń od celu NBP w ciągu 2 lat. Dodał, że RPP powinna była wcześniej zacząć podwyżki, żeby nie dopuścić do rozkręcenia spirali płacowo-cenowej, co – według niego - w pewnym stopniu już nastąpiło.

Reklama

Według Prezesa NBP obecny kurs złotego wspiera wzrost gospodarczy

Prezes NBP A.Glapiński stwierdził, że póki co nie widać presji na osłabienie złotego z powodu oczekiwań na szybsze podwyżki stóp NBP. Presja taka pojawiła się w przypadku węgierskiego forinta (gdy NBH przeszło do mniejszej skali podwyżek w 3kw21). Zdaniem prof. Glapińskiego obecny kurs złotego wspiera wzrost gospodarczy, ale przy szokach zewnętrznych, nawet wyraźne umocnienie złotego nie przyniosłoby istotnego spadku bieżącej inflacji. Prezes NBP dodaje, że ostatnie decyzje RPP były zdecydowane i mają zapobiec utrwaleniu podwyższonej inflacji.

Pokaźna nadwyżka w podsektorze samorządowym po 3kw21

Wiceminister Finansów S.Skuza poinformował, że nadwyżka jednostek samorządu terytorialnego wyniosła ponad PLN30mld po 3kw21 w porównaniu z PLN22,4mld po 2kw21. Według prognoz MF, finanse samorządów mają zamknąć się nadwyżką w całym 2021.

Nadwyżka JST może odzwierciedlać problem niskich inwestycji publicznych. Ostatnie dostępne dane za 2kw21 wskazały ich spadek o 13,7%r/r. To najgorszy wynik od 2017. Rosnąca nadwyżka samorządów sugeruje, że ich aktywność inwestycyjna pozostała słaba także w 3kw21.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama