Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected
Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś GUS opublikuje finalne dane o wrześniowej inflacji, a wraz z nimi bardziej szczegółową strukturą danych. Przypomnijmy, że według szybkiego szacunku inflacja CPI spadła we wrześniu do 8,2% r/r z 10,2% r/r w sierpniu. Szczegółowe dane o strukturze koszyka inflacyjnego pozwolą ocenić, jaki był wpływ czynników regulacyjnych na spadek inflacji we wrześniu. Wynikał on ze wstecznej obniżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, a także wprowadzenia darmowych leków dla seniorów i dzieci.

Analiza tych danych pozwoli zatem ocenić na ile wrześniowy spadek inflacji jest spowodowany czynnikami fundamentalnymi, a na ile regulacyjnymi. Opublikowane dane nie powinny istotnie zmienić perspektyw inflacji w najbliższych miesiącach. Szacujemy, że w październiku wskaźnik CPI spadnie poniżej 7% r/r, częściowo ze względu na ceny paliw, które pozostają odporne na zwyżki cen surowca na rynkach międzynarodowych. Dane nie powinny też wpłynąć na oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych. Spadek wskaźnika CPI poniżej 7% r/r w październiku może być pretekstem do kolejnej w tym roku obniżki stóp proc. o 25 pkt. baz.

 

PL: Dziś o godz. 14:00 NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym w sierpniu. Według naszej prognozy saldo obrotów bieżących wyniesie +740 mln EUR wobec 566 mln EUR w lipcu. Dodatnie poziomy utrzymywane są przez korzystne saldo usług, ale też saldo obrotów towarowych. Według naszej prognozy eksport towarów (licząc w cenach bieżących) wzrósł o 0,1% r/r, a import spadł aż o 11,7% r/r. W przypadku zrealizowania się naszej prognozy 12-miesięczna suma salda obrotów bieżących wzrosłaby do +0,5% PKB, wartości najwyższej od niespełna dwóch lat.

 

Reklama

Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 1Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

US: Inflacja CPI w USA wyniosła we wrześniu 3,7% r/r, podobnie jak miesiąc wcześniej. W skali miesiąca natomiast ceny konsumenta wzrosły o 0,4% m/m wobec wzrostu o 0,3% m/m w sierpniu. Odczyt ten był nieznacznie wyższy niż konsensus rynkowy. Zgodne z oczekiwaniami były natomiast dane o inflacji bazowej(wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii), która we wrześniu wyniosła 4,1% r/r wobec 4,3% r/r miesiąc wcześniej. W kierunku wyższej inflacji wciąż działają rosnące ceny usług – m.in. ubezpieczenia komunikacyjne, usługi hotelarskie, czy usługi mieszkaniowe. O ile więc inflacja CPI oddaliła się od szczytów to wciąż w części sektorów utrzymują się napięcia inflacyjne. Opublikowane dane nie przesądzają o kolejnej podwyżce stóp procentowych przez Fed. Obecnie rynki finansowe wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp na listopadowym posiedzeniu Fed na ok. 20%.

 

Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 2Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Koniec tygodnia zdominują krajowe dane makroekonomiczne tj. finalny odczyt inflacji CPI oraz publikacja bilansu płatniczego. Potencjał do wywołania zmienności złotego przypisujemy przede wszystkim drugiej ze wspomnianych danych. Przypomnijmy, iż lepsze od oczekiwań dane o saldzie obrotów bieżących stanowiły w 2Q tego roku jeden z filarów umocnienia złotego. Inwestorzy oczekują ponadto na wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce, stąd na otwarciu nowego tygodnia spodziewamy się podbicia amplitudy zmian EUR/PLN. Globalnie natomiast dziś wystąpienie zaplanowana prezes Europejskiego Banku Centralnego. Nie oczekujemy jednak, by wygłaszane tezy mogły w istotny sposób odbiegać od dotychczasowej narracji przedstawicieli banku. Z tego powodu słowa Ch.Lagarde powinny mieć neutralny rynkowo wydźwięk.

 

Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 3Robi się u nas ciekawie – inflacja, bilans płatniczy i wybory. Mieszkanka wybuchowa dla złotego (PLN)? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama