Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Posiedzenie FOMC kluczowe dla kursu złotego [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, GBP/PLN]

|
selectedselectedselected
Posiedzenie FOMC kluczowe dla kursu złotego [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, GBP/PLN]
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6736 (osłabienie złotego o 0,5%). We wtorek doszło do osłabienia kursu polskiej waluty w reakcji na decyzję Gazpromu o zaprzestaniu wysyłania gazu do Polski. W kolejnych dniach obserwowane było łagodne umocnienie złotego, niemniej nie zdołał on odrobić strat z pierwszej części tygodnia. Krajowe wyższe od oczekiwań dane o inflacji nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z umocnieniem dolara względem euro.

 

Spadkowi kursu EURUSD sprzyjał wzrost awersji do ryzyka odzwierciedlany zwiększeniem indeksu VIX, a także perspektywa silniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA niż w strefie euro (por. MAKROmapa z 04.04.2022). Piątkowa decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski, a także opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla polskiego przetwórstwa są neutralne dla złotego. W tym tygodniu kluczowe dla kursu polskiej waluty będzie posiedzenie FOMC, które może doprowadzić do jego podwyższonejzmienności. Z kolei posiedzenie RPP będzie miało naszym zdaniem ograniczony wpływu na kurs złotego. Neutralne dla kursu złotego będą również pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.

 

posiedzenie fomc kluczowe dla kursu zlotego eurpln usdpln chfpln gbppln grafika numer 1posiedzenie fomc kluczowe dla kursu zlotego eurpln usdpln chfpln gbppln grafika numer 1

Reklama

 

 

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 7,20 (wzrost o 24pb), 5-letnie do 6,47 (wzrost o 22pb), a 10-letnie do 5,94 (wzrost o 21pb). W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Zwiększeniu rentowności na rynkach bazowych sprzyjają nasilające się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne w warunkach utrzymującego się silnego wzrostu inflacji. Lokalnie czynnikiem pozytywnym dla stawek IRS były również wyższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji. Piątkowa decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski, a także opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla polskiego przetwórstwa są neutralne dla stawek IRS. W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie posiedzenie FOMC, które może przyczynić się do podwyższonej zmienności na rynku. Z kolei posiedzenie RPP nie powinno mieć istotnego wpływu na krzywą. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki będą naszym zdaniem neutralne dla stawek IRS. Stawki IRS pozostaną jednocześnie pod wpływem utrzymującej się podwyższonej awersji do ryzyka w regionie związanej z wojną w Ukrainie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama