Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poranny, środowy handel na rynku walutowym: tąpnięcie na kursie polskiego złotego! Ile zapłacisz za euro, dolara, franka i funta teraz?

|
selectedselectedselected
Poranny, środowy handel na rynku walutowym: tąpnięcie na kursie polskiego złotego! Ile zapłacisz za euro, dolara, franka i funta teraz?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi coraz niższe zakresy na eurodolarze oraz podbicie zmienności wokół złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7090 PLN za euro, 4,4230 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5929 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5635 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,052% w przypadku obligacji 10-letnich.

 

Ostatnie godziny przyniosły wyrwanie się kwotowań PLN z objęć paro-tygodniowej konsolidacji

Bezpośrednim impulsem okazały się doniesienia iż Rosja wstrzymała transfer gazu do Polski. Decydenci sygnalizują iż Polska posiada zagwarantowane dostawy z innych źródeł, a same stany magazynowe oscylują blisko 76%. Ruch Rosji podbił jednak awersję do ryzyka na szerokim spektrum bardziej ryzykownych aktywów. Dotąd wydawało się iż kwestia wstrzymania transferu surowców energetycznych nie jest w niczym interesie, tymczasem zgodnie z wymuszeniem płatności w rublach, stają się one bronią i narzędziem nacisku. Globalny obraz rynków pozostaje podażowy – inwestorzy w USA muszą zmierzyć się z perspektywami potencjalnego, mocnego zacieśnienia ze strony Fed. Dynamika spadku PLN zaczyna się stabilizować – słabszy PLN podbija dodatkowo ryzyka inflacyjne, stąd zasadne wydają się oczekiwania iż w przypadku dalszej presji możemy być świadkami wzrostu aktywności NBP w arkuszach.

 

Reklama

 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego

Globalny kalendarz makro zawiera m.in. wystąpienie szefowej EBC. W praktyce rynek skupiony będzie na ryzyku dalszych działań Rosji na rynkach energetycznych i wpływu tych ruchów na perspektywy makro.

 

Z rynkowego punktu widzenia zniżka wyceny PLN traci na dynamice

Kurs EUR/PLN wyhamował zwyżki nad 4,70 , podobnie jak USD/PLN nad 4,40 PLN. Niewątpliwym problemem pozostają również kwotowania eurodolara, który sukcesywnie pogłębia minima (a mocniejszy USD wywiera presję na waluty EM).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama