Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska inflacja konsumencka najniżej od ponad dwóch lat. Kurs złotego (PLN) notuje straty

|
selectedselectedselected
Polska inflacja konsumencka najniżej od ponad dwóch lat. Kurs złotego (PLN) notuje straty | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja konsumencka w Polsce ostatecznie spowolniła do 6,2% r/r z 6,6% r/r w listopadzie, co stanowi nieznaczną rewizję w górę w stosunku do wstępnych szacunków na poziomie 6,1% r/r. Spowolnienie cen żywności (5,5% wobec 6,9% w listopadzie) było głównym czynnikiem przyczyniającym się do niższego wzrostu r/r. Miesiąc do miesiąca inflacja konsumencka wzrosła o 0,1% zgodnie z rynkowymi i wstępnymi szacunkami (0,7% m/m w listopadzie). Inflacja bazowa spadła zgodnie z oczekiwaniami do 6,9% r/r w grudniu (7,3% r/r w listopadzie). Tym samym znalazła się na najniższym poziomie od marca 2022 roku.

 

Według wstępnych szacunków niemiecka gospodarka spowolniła w ubiegłym roku o 0,3% (po zrewidowanym wzroście o 1,8% w 2022 r.) Inflacja konsumencka w Niemczech ostatecznie wzrosła w grudniu, zgodnie ze wstępnymi szacunkami. Przyspieszenie do 3,7% r/r wynikało jednak przede wszystkim z efektu rządowej pomocy energetycznej dla niemieckich gospodarstw domowych pod koniec 2022 r. Natomiast sprzedaż detaliczna w USA zaskoczyła silniejszym wzrostem w grudniu (0,6% m/m wobec szacowanych 0,4% m/m). Mocne dane napłynęły również z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba nowych bezrobotnych osiągnęła najniższy poziom od września 2022 roku.

 

EUR osłabiło się względem USD z okolic 1,095 USD/EUR do poziomu 1,085 USD/EUR. Złoty osłabił się względem EUR i przez część tygodnia notowany był powyżej poziomu 4,40 PLN/EUR. W piątek rano złotówka była nieco powyżej poziomu 4,38 PLN/EUR. Polska waluta zanotowała również straty względem amerykańskiego dolara. Handel przeniósł się na poziom powyżej 4 PLN/USD.

Reklama

 

Zobacz także: Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce

 

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama