Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka zaskakuje - szansa dla złotówki

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GUS podał dziś dane o wzroście polskiego PKB w I kwartale 2017 roku. Okazuje się, że polska gospodarka wchodzi pewnym krokiem w nowy rok.

 

Według danych GUS PKB Polski wzrosło w I kwartale o 4,0% (dane niewyrównane sezonowo) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jest to znaczny wzrost dynamiki w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym gospodarka rosła o 2,5% r/r. Jest to również najwyższe tempo wzrostu gospodarczego od IV kwartału 2015 roku.

GUS informuje przy tym, że dane mogą ulec zmianie, a ostateczny raport zostanie opublikowany pod koniec miesiąca:

„Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2017 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.05.2017 r.”

 

Dynamika PKB

Reklama

pkbpkb 

 

Dzisiejsze dane są nieznacznie lepsze od oczekiwań ekonomistów, które wskazywały na wzrost PKB o 3,9%. Złotówka nie zareagowała znacząco na publikację GUS. Pozytywne dane mogą jednak wspomóc naszą walutę, która w ostatnich dniach notuje umocnienie. Wynika ono między innymi ze spadku globalnej awersji do ryzyka (pozytywny czynnik dla walut emerging markets), a także spadku ryzyka wewnętrznego, które objawia się poprzez podniesienie perspektywy polskiego ratingu przez Moody’s z negatywnej na stabilną.

Dziś złotówka walczy o przebicie ważnego poziomu wsparcia na rynku EUR/PLN (4,187). W przypadku pary USD/PLN analogiczne wsparcie (3,815) zostało już przebite, stąd pokonanie poziomu 4,187 na rynku EUR/PLN byłoby potwierdzeniem siły polskiej waluty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama