Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Perspektywy dla kursu złotego (PLN) na 2024 rok napawają optymizmem

|
selectedselectedselected
Perspektywy dla kursu złotego (PLN) na 2024 rok napawają optymizmem | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tegorocznej edycji plebiscytu PWN na młodzieżowe słowo roku wygrało „rel”. Natomiast ekonomicznym słowem 2023 roku ma szanse być dezinflacja. To tempo i zakres dezinflacji, której nie należy mylić ze spadkiem cen, zdominowały ekonomiczną dyskusję mijającego roku. Zniżkująca inflacja, w nieco szybszym tempie niż zakładano na początku roku, nasiliła oczekiwania na szybsze rozpoczęcie łagodzenia polityki pieniężne przez główne banki centralne, co szczególnie widoczne było w ostatnich miesiącach mijającego roku. Obecnie rynki finansowe wyceniają scenariusz, w którym stopy procentowe w USA oraz strefie euro spadną o 150 pkt. baz.

 

W Czechach stopy procentowe mogą spaść w przyszłym roku o 300 pkt. baz., a na Węgrzech o nawet 600 pkt. baz. Polska na tym tle prezentuje się skromnie. Po nagłym zwrocie Rady Polityki Pieniężnej i cięciu stóp we wrześniu i październiku o łącznie 100 pkt. baz. w naszym scenariuszu zakładamy, że w 2024 r. RPP zetnie stopy procentowe o nie więcej niż 100 pkt. baz. Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce stopy procentowe zaczęły spadać z najniższego poziomu spośród krajów naszego regionu i łagodzenie polityki pieniężnej rozpoczęło się najwcześniej.

 

Zmniejszająca się presja inflacyjna wsparła odbudowę koniunktury w polskiej gospodarce, ponieważ wzrost siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych sprzyjał odbiciu konsumpcji. Dane wysokiej częstotliwości publikowane w II poł. 2023 r. wpisują się w obraz utrwalającej się odbudowy koniunktury. W naszej ocenie wzrost gospodarczy przyspieszy w 2024 r. do 2,9% z szacowanych w tym roku 0,7%. Zmieni się względem minionego roku struktura wzrostu. Popyt konsumpcyjny będzie głównym motorem gospodarki, ponieważ rosnąca siła nabywcza dochodów z pracy, wsparta wypłatą transferów społecznych, sprzyjać będzie wzrostowi wydatków konsumpcyjnych. Spowolni zaś wzrost inwestycji w środki trwałe, głównie ze względu na wygaśnięcie inwestycji finansowanych ze środków UE. Szanse na poprawę w obszarze inwestycji daje ocieplenie relacji z UE po wyborach parlamentarnych, zwiększające szansę na szybkie uruchomienie środków z KPO. Ich pozyskanie wesprze inwestycje w tak kluczowych obszarach jak transformacja energetyczna i digitalizacja. Tempo odbudowy wzrostu spowalniać będzie natomiast słaba koniunktura w Niemczech. Struktura wzrostu PKB, gdzie silny wkład będzie miała konsumpcja prywatna, nie będzie niestety sprzyjała szybkiemu powrotowi inflacji do celu NBP. Szczególnie, że na rekordowo niskim poziomie utrzymywać się będzie stopa bezrobocia.

Reklama

 

Rok 2024 będzie okresem kontynuacji dezinflacji, choć w wolniejszym tempie niż w roku 2023. Przebieg ścieżki inflacji w 2024 r. zdeterminowany będzie w dużej mierze decyzjami co do działań osłonowych w zakresie cen nośników energii i żywności. Dotychczas zapowiedziane rozwiązania, które zapewniają zamrożenie cen nośników energii na obecnym poziomie do połowy 2024 roku, a także utrzymanie zerowej stawki VAT na podstawową żywność przynajmniej w 1Q 2024 powodują, że w 2Q przyszłego roku wskaźnik CPI może otrzeć się o górną granicę odchyleń inflacji od celu NBP. Wycofanie się z działań osłonowych spowoduje jednak odbicie inflacji CPI w drugiej połowie roku powyżej 6% r/r. Trwały powrót inflacji do celu NBP wciąż pozostaje odległą perspektywą.

 

Do marca 2024 r. stopy procentowe będą w naszej ocenie utrzymywane na obecnym poziomie, jednak nie oznacza to, iż polityka pieniężna w 2024 r. będzie nudna. Widzimy przestrzeń do spadku stóp procentowych w 2024 r., jednak ich zakres nie jest duży i w naszej ocenie wyniesie nie więcej niż 100 pkt. baz. Oczekiwane dość agresywne cięcia stóp proc. przez Fed i EBC oznaczać będzie możliwość złagodzenia polityki pieniężnej w Polsce bez negatywnej presji na złotego. Cięcia stóp powinny być jednak dozowane ostrożnie. Ekspansywna polityka fiskalna, niskie bezrobocie, relatywnie wysoka dynamika płac i podwyższone oczekiwania inflacyjne będą spowalniały tempo dezinflacji, a tym samym ograniczały tempo łagodzenia polityki monetarnej.

 

Postępująca poprawa krajowych perspektyw gospodarczych oraz powyborcza zmiana postrzegania polskiej waluty przez inwestorów zagranicznych tworzą umiarkowanie optymistyczne perspektywy złotego na 2024 rok. Po silnym ruchu w 4Q 2023, uważamy, iż zakres potencjalnego umocnienia polskiej waluty w kolejnych miesiącach nie będzie znaczący, zaś kurs EUR/PLN powinien pozostawać relatywnie bardziej stabilny i zbliżony do wieloletniej średniej w okolicy 4,30.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w USA 2024: Fed wyżej już nie wejdzie?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama