Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD)

|
selectedselectedselected
Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Już dziś rozpoczyna się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie spodziewamy się, aby co najmniej do marca Rada modyfikowała stopy procentowe NBP. Decyzję poznamy jutro, zapewne w godzinach popołudniowych.

EZ: Dziś kalendarium nie obfituje w najważniejsze publikacje makroekonomiczne. Uwagę przykuwają jedynie wskaźniki dla strefy euro opisujące koniunkturę w tej gospodarce na przełomie 2023 i 2024 r. O godz. 11:00 poznamy wyliczenie za grudzień indeksu nastrojów obliczanego przez Komisję Europejską, który najpewniej poprawił się nieco z 93,8 pkt w listopadzie. Natomiast wcześniej, bo o 10:30 poznamy pierwsze informacje ze strefy euro za styczeń. Według konsensusu prognoz wskaźnik wyniesie -15,5 pkt wobec -16,8 pkt miesiąc wcześniej. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby tylko niewielką poprawę koniunktury, która pozostaje słaba.

 

Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 1Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w grudniu 2023 r. wyniosła 6,1% r/r wobec 6,6% r/r w listopadzie. Wynik ten był wyraźnie niższy od konsensusu rynkowego oraz naszego szacunku. Głównym źródłem niespodzianki inflacyjnej były czynniki podażowe – słabszy wzrost cen żywności oraz silniejszy spadek cen paliw. Średnio w roku natomiast inflacja wyniosła 11,6% r/r wobec 14,3% r/r w 2022 r. Dezinflacja w II poł. ub. roku okazała się silniejsza niż pierwotne oczekiwania i miała szeroki zakres – dotyczyła zarówno cen żywności, paliw, jak też elementów bazowych. Przedłużenie obowiązywania działań osłonowych w zakresie cen nośników energii oraz żywności daje przestrzeń do przejściowego spadku wskaźnika CPI na początku 2024 r. nawet poniżej górnej granicy celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r). Wygaśnięcie tych działań spowoduje jednak wyraźne odbicie inflacji w drugiej połowie roku, a trwały powrót inflacji do celu pozostaje jednak odległą perspektywą.

EZ: Według wstępnych danych inflacja HICP w strefie euro wzrosła w grudniu do 2,9% r/r z 2,4% r/r w listopadzie. Za wzrost wskaźnika odpowiada wygaśnięcie działań osłonowych w zakresie cen energii, które obowiązywały w Niemczech. Czynnik ten był silniejszy niż spowolnienie wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa wyniosła w grudniu 3,4% r/r wobec 3,6% r/r w listopadzie. W naszej ocenie dane te raczej nie wspierają scenariusza pierwszej obniżki stóp procentowych już w marcu tego roku. Wydaje nam się również, że oczekiwania rynków finansowych, według których stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego mają spaść o około 150 pkt do końca 2024 r. również są zbyt agresywne.

 

Zobacz także: Czy warto dziś kupować euro (EUR) 08.01.2024? Kurs euro (prognozy)

 

 

US: Liczba zatrudnionych poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu o 216 tys. Dane przewyższyły konsensus prognoz, aczkolwiek zrewidowano w dół dane dla listopada – do 173 tys. m/m z 199 tys. szacowanego wcześniej. Jest to już kolejna korekta w dół przeszłych danych. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7%, a dynamika przeciętnej płacy godzinowej również okazała się pozytywną niespodzianką. Jej wzrost przyspieszył do 0,4% m/m z 0,3% m/m. Naszym zdaniem powyższe dane zasadniczo wpisują się w trend stopniowego równoważenia się amerykańskiego rynku pracy. Potwierdza to także subindeks zatrudnienia wskaźnika ISM, który w grudniu spadł do najniższej wartości od połowy pandemicznego 2020 r. Niższa temperatura rynku pracy USA, ale bez istotnego wzrostu bezrobocia, jest zgodna ze scenariuszem miękkiego lądowania gospodarki, a więc również prognozami członków Fed. Według nich stopy mają obniżyć się o 0,75 pkt proc. w 2024 r. Rynki finansowe wyceniają natomiast cięcia wynoszące łącznie 1,50 pkt proc.

Reklama

 

Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 2Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 2

 

Rynki na dziś

Rozpoczynamy tydzień, który na gruncie krajowym zdominowany będzie przez posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (finał jutro). O ile nie spodziewamy się zmian stóp procentowych, o tyle narracja banku centralnego będzie istotna głównie w kontekście trwającego krótkoterminowego trendu wzrostu dochodowości obligacji. Globalnie najciekawiej prezentować się będą dane inflacyjne z USA. Po piątkowych danych payrolls ze Stanów Zjednoczonych oczekiwania na szybkie cięcia stóp procentowych Fed nieco zelżały. Jednocześnie jednak nie był to argument za kontynuacją umocnienia dolara na świecie.

 

Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 3Oczekiwania wobec Fed zelżały, ale nie ulżyły dolarowi (USD) - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama