Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania rynkowe: tąpnięcie na rodzimym WIG-U oraz znaczne osłabienie kursu polskiego złotego!

|
selectedselectedselected
Notowania rynkowe: tąpnięcie na rodzimym WIG-U oraz znaczne osłabienie kursu polskiego złotego! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatnia sesja minionego tygodnia nie przyniosła istotnej poprawy nastrojów inwestycyjnych. Optymizmu zupełnie zabrakło w Europie – spadki indeksów akcyjnych nastąpiły m.in. na giełdach w Londynie, Paryżu i Frankfurcie, a solidne tąpnięcie dotknęło też rodzimy WIG. Towarzyszyło temu osłabienie złotego (EURPLN w trakcie sesji dotarł do 4,5950) i wzrost rentowności papierów skarbowych. Krzywa dochodowości nadal się wypłaszczała. Solidne wyniki Apple w piątek przywróciły optymizm inwestorów na amerykańskiej giełdzie i zaowocowały zwyżkami notowań. Rentowności Treasuries lekko spadały. EURUSD ustabilizował się na obniżonym poziomie (ostatnio tak nisko był na początku czerwca 2020).

Co będzie ważne w tym tygodniu?

Najważniejsze dla globalnych rynków wydają się cztery rzeczy: 1) wstępna inflacja za styczeń w Niemczech (dziś) i strefie euro (środa), 2) finalne odczyty PMI / ISM za styczeń dla przemysłu (wtorek) i usług (czwartek), 3) decyzje banków centralnych (kumulacja w czwartek) i 4) dane z amerykańskiego rynku pracy (grudniowe JOLTS we wtorek oraz styczniowe ADP w środę i NFP w piątek). Krajowe wydarzenie tygodnia w kalendarzu na ten tydzień to wstępne dane o PKB za cały 2021 (pozwalające oszacować wzrost w samym 4q21).

Dane inflacyjne z Niemiec i całej strefy euro pokażą skokowy spadek inflacji wobec wygaśnięcia efektu bazy związanego z czasową obniżką VAT w Niemczech. Punkt startu wyznaczony przez styczniowy odczyt będzie istotny dla prognoz i oczekiwań inflacyjnych na cały rok.

Finalne odczyty PMI za styczeń mogą potwierdzić sygnały poprawy koniunktury w Niemczech, a jednocześnie negatywnego wpływu pandemii na europejskie usługi, a także stopniowego osłabienia impetu wzrostu w USA.

Posiedzenia banków centralnych w czwartek przyniosą wg konsensusu podwyżki stóp w Anglii i Czechach, ale kluczowe będzie przesłanie z Frankfurtu. Spodziewamy się, że Prezes EBC, Ch.Lagarde, będzie przekonywać – wsparta oczekiwanym spadkiem inflacji w styczniu - że bank w tym roku nie podniesie stóp procentowych.

Reklama

Dane z amerykańskiego rynku pracy powinny wyglądać solidnie. Co prawda kolejna fala pandemii mogła nieco ograniczyć skalę wzrostu zatrudnienia/spadku bezrobocia, ale skala nierównowagi między silnym popytem i ograniczoną podażą pozostaje bardzo wysoka z historycznego punktu widzenia i wspiera przejście do zdecydowanego normalizowania polityki pieniężnej Fed.

Główne krajowe wydarzenie tygodnia, czyli wstępne PKB za cały 2021, dziś o 10:00. Nasz szacunek to wzrost PKB o 6,5-7,0% r/r w 4q21, co dałoby co najmniej 5,5% w całym 2021. Po imponujących danych za listopad i solidnych figurach za grudzień, ryzyko dla naszych szacunków PKB jest zdecydowanie po pozytywnej stronie mocy. W granicach naszych szacunków jest wzrost PKB w całym 2021 nawet o 6% przy wzroście o niemal 8% r/r w samym 4q21. Takie wyniki zapewne podsyciłyby rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp NBP i mogłyby zachęcić członków RPP do tego, żeby faktycznie bardziej zdecydowanie normalizować krajową politykę pieniężną (szczególnie w połączeniu z dwucyfrową inflacją CPI za styczeń - publikacja 15 lutego). PMI dla krajowego przemysłu za styczeń (jutro) pokaże prawdopodobnie, że sektor zaczął nowy rok z „wysokiego C”, utrzymując mocny wzrost aktywności.

 

Notowania rynkowe: tąpnięcie na na rodzimym WIG-U, osłabienie polskiego złotego!  - 1Notowania rynkowe: tąpnięcie na na rodzimym WIG-U, osłabienie polskiego złotego!  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama