Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszane nastroje na giełdowych parkietach. Czy napięta sytuacja na granicy Rosji i Ukrainy wpłynie na europejskie rynki?

|
selectedselectedselected
Mieszane nastroje na giełdowych parkietach. Czy napięta sytuacja na granicy Rosji i Ukrainy wpłynie na europejskie rynki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień przebiegał w mieszanych nastrojach za sprawą niepewności wywołanej nowym wariantem wirusa Covid-19. Część indeksów w Europie podjęło próbę odrobienia strat, jednak w dalszym ciągu znajdują się daleko od poziomów sprzed zeszłotygodniowej przeceny. Po czwartkowym odbiciu na Wall Street piątkowa sesja przyniosła ponownie słabe nastroje, a jednym z czynników pozostawały słabe dane z rynku pracy.

Wg Departamentu Pracy w listopadzie w sektorze pozarolniczym przybyło zaledwie 210 tys. etatów, gdy konsensu rynkowe zakładał wzrost o 550 tys. osób. Z drugiej strony relatywnie dobrze wypadł odczyt stopy bezrobocia, która obniżyła się do 4,2% z 4,6% przy oczekiwaniach na poziomie 4,5%, co może być ważniejszym argumentem dla Fed za szybszym zacieśnieniem monetarnym. Finalnie piątkowa sesja przyniosła blisko 1,0% spadek szerokiego indeksu S&P500.

W słabsze piątkowe nastroje na rynkach bazowych wpisywały się również notowania na warszawskim parkiecie. WIG20 stracił 1,01% i ponownie znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 2200 pkt. Wśród komponentów nominalnie najmocniej traciły walory Mercator, Orange oraz KGHM. Na uwagę zasługują notowania sWIG80, które w niekorzystnym otoczeniu zyskały 0,20%.

Mieszane nastroje na giełdowych parkietach. Czy napięta sytuacja na granicy Rosji i Ukrainy wpłynie na europejskie rynki? - 1Mieszane nastroje na giełdowych parkietach. Czy napięta sytuacja na granicy Rosji i Ukrainy wpłynie na europejskie rynki? - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W bieżącym tygodniu nie pojawią się żadne istotniejsze dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki, tym samym lokalnie uwagę inwestorów przyciągnie grudniowe posiedzenie RPP w Polsce (środa). Ekonomiści BNP Paribas sądzą, że członkowie Rady mogą zdecydować się na mniejszą skalę zacieśnienie i podwyższyć stopę referencyjną jedynie o 50pb. (wobec oczekiwanej podwyżki o 75-100pb. przed pojawieniem się nowej mutacji wirusa i Tarczy Antyinflacyjnej), choć większa skala zacieśnienia nie może być wykluczona, co wydaje się stało za umocnieniem złotego w ostatnich dniach. Kurs EURPLN jeszcze 26 listopada wynosił ponad 4,71, gdy na koniec ubiegłego tygodnia poziom ten kształtował się w okolicy 4,60. Sprzyjało temu m.in. wyhamowanie ruchu aprecjacyjnego na dolarze a także zaostrzenie retoryki przez Prezesa NBP Adam Glapińskiego, który stwierdził, że obecna inflacja nie jest już przejściowa a stała się uciążliwa.

Reklama

Na globalne nastroje nadal wpływ będą miały doniesienia dotyczące rozwoju nowego szczepu Covid-19, ale również ciążące ryzyko geopolityczne na granicach Ukrainy i Rosji. Ostatni z czynników może w szczególności ciążyć rynkom regionu Europy środkowo-Wschodniej. W przypadku WIG20 wydaje się, że nadal walka skupi się na poziomie 2200 pkt.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama