Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?

|
selectedselectedselected
Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy wyliczenie za sierpień indeksu instytutu Ifo, tj. wskaźnika najszerzej obrazującego nastroje w gospodarce niemieckiej. Według konsensusu prognoz obniżył się on do 86,7 pkt z 87,3 pkt. w lipcu. Recesja w przemyśle coraz silniej dotyka sektor usług zwiększając obawy o recesję w tym kraju w 2023 r.

 

 

US: Na godz. 16:05 zaplanowano wystąpienie przewodniczącego Fed J.Powella na corocznym sympozjum w Jackson Hole. O godz. 21:00 przemawiać ma natomiast prezeska Europejskiego Banku Centralnego Ch.Lagarde. Nie spodziewamy się, aby wystąpienia te miały wpływać na perspektywy działań obu banków centralnych.

Reklama

 

Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 1Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 r. z deficytem budżetu sięgającym 164,8 mln PLN. Deficyt całego sektora finansów publicznych (SFP) założony został na poziomie 4,5% PKB, co oznacza, według słów premiera M.Morawieckiego wartość zbliżoną dla prognozy na 2023 r. Plany co do deficytu SFP w 2024 r. są bliskie naszym wcześniejszym założeniom. Na przyszły rok zakładany jest wzrost wydatków budżetowych do 848,3 mld PLN, tj. ponad 20% względem planu na ten rok. Nie znamy pełnych szczegółów wydatków, w tym zamierzeń co do działań osłonowych w zakresie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, niemniej w przyszłym roku spodziewać się można wzrostu wydatków militarnych oraz społecznych (m.in. waloryzacje świadczeń). Warto zauważyć, że założony deficyt na 2024 r. przekracza poziom 3,0% PKB, a więc próg z unijnej procedury nadmiernego deficytu, choć na ten moment jej egzekwowanie zostało w UE zawieszone. Założenia co do inflacji i dynamiki PKB przyjęte w szacunkach budżetowych są nieco wyższe od naszych prognoz, co rodzi ryzyko przeszacowania dochodów. Całościowa ocena przyszłorocznego budżetu będzie możliwa po opublikowaniu pełnego projektu. Niemniej realizacja planów budżetowych w 2024 r., w tym dochodów i wydatków, może odbiegać od planów, tym bardziej po tegorocznych wyborach parlamentarnych.

PL: Stopa bezrobocia według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wyniosła 2,6% w 2Q 2023 wobec 2,9% kwartał wcześniej. Liczba bezrobotnych wyniosła 443 tys. i była najniższa w historii dostępnych danych, a liczba osób pracujących pozostaje stabilna w okolicy 16,9 mln osób. Dane te wskazują na nadal dobrą sytuację na rynku pracy, pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego. Widoczne było to także w danych o płacach w gospodarce narodowej, które w 2Q wzrosły o 13,8% r/r. Na stabilny rynek pracy w 3Q 2023 wskazuje inny wskaźnik – stopa bezrobocia rejestrowanego, która po korekcji sezonowości pozostaje w ostatnim okresie na poziomie 5,1%. Naszym zdaniem w kolejnych miesiącach 2023 r. nie odnotujemy wyraźnego wzrostu bezrobocia, a ewentualne korekty kosztów pracy będą odbywać się przez wolniejszy wzrost płac.

PL: Nominalna wartość zamówień w przemyśle w lipcu była mniejsza niż przed rokiem o 18,0%, co jest jedną z najniższych dynamik odnotowanych w danych. W części zapewne wynika on z obniżających się cen producentów, niemniej potwierdza on recesję w przemyśle. Wskaźniki koniunktury wskazują, że słaby obraz sektora w najbliższych miesiącach nie ulegnie zmianie.

Reklama

 

Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 2Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 2

 

Rynki na dziś

Dzisiejsza sesja upłynie pod dyktando wystąpień prezesa Fed i prezeski EBC na sympozjum w Jackson Hole. Po rozczarowujących danych o indeksach koniunktury w europejskim sektorze usług rynek jest mniej przekonany co do kolejnej podwyżki stóp przez EBC, natomiast scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki sprzyja oczekiwaniom utrzymania wysokich stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. Wystąpienia bankierów centralnych mogą być potencjalnym impulsem do zmian eurodolara, jeśli wpłyną one na rewizję dotychczasowych oczekiwań. Tendencje na rynkach bazowych będą też głównym wyznacznikiem notowań na krajowym rynku finansowym. Nie oczekujemy jednak, aby kurs EUR/PLN wybił się poza aktualny przedział konsolidacji. W przypadku rynku obligacji sympozjum w Jackson Hole może być źródłem zmienności na długim końcu krzywej, podczas gdy jasno zdefiniowane oczekiwania co do decyzji RPP powinny stabilizować krótki koniec krzywej dochodowości.

Zobacz także: Notowania GPW: akcje Orlenu zaliczyły solidny spadek – sytuację uratowały zwyżki walorów PKO BP i Pekao

 

 

Reklama

Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 3Losy eurodolara (EUR/USD) w rękach bankierów centralnych – czy zmienią oczekiwania rynku i zachwieją jego kursem?  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama