Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walutowe dolar i euro: to czas na ucieczkę z rynku akcji i wyprzedaż „złotówek”?

|
selectedselectedselected
Kursy walutowe dolar (USD/PLN) i euro (EUR/PLN). Potężne zaskoczenie! Kurs złotego otrzymał cios… To czas na ucieczkę z rynku akcji i wyprzedaż „złotówek”? Sprawdzamy [ALERT] | FXMAG INWESTOR
Kursy walutowe dolar i euro: to czas na ucieczkę z rynku akcji i wyprzedaż „złotówek”?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na wczorajszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie równym 6,75%. Konsensus rynkowy zakładał podwyżkę stopy o 0,25 pkt. proc. do poziomu 7%, a ekonomiści BNP Paribas prognozowali wzrost o 0,50 pkt. proc. Decyzja odmienna od oczekiwań rynkowych nie zaowocowała jednak nagłym podwyższeniem zmienności na rynku walutowym - pary USD/PLN i EUR/PLN kontynuowały ruch wzrostowy powyżej poziomu 4,70. Tak jak w poprzednich miesiącach, kluczowa dla oczekiwań rynkowych będzie dzisiejsza konferencja prasowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego, która zapowiedziana jest na godzinę 15:00.

Zobacz koniecznie: „Słabość polskiej waluty to dowód siły naszej gospodarki”

 

Ekonomiści BNP Paribas uważają, że w świetle wczorajszej decyzji, prognoza docelowej stopy referencyjnej NBP na poziomie 8,00% wydaje się być dość wysoka. Apetyt członków Rady, aby kontynuować podwyżki stóp procentowych wydaje się być niski, zwłaszcza w krótkim terminie. Przewidują jednak, że z biegiem czasu obawy o to, że inflacja CPI może długotrwale znajdować się powyżej celu NBP, może przywrócić dyskusję o podwyżkach. W komunikacie po posiedzeniu RPP nie wskazano aby obecny cykl podwyżek kosztu pieniądza uległ zakończeniu. Ponadto, komunikat zawiera najważniejsze wyniki listopadowej projekcji NBP w ramach której po raz kolejny zrewidowano ścieżkę inflacji na najbliższe lata, a powrót wskaźnika cen do celu został odłożony do 2025 roku. Biorąc powyższe pod uwagę, ekonomiści BNP Paribas utrzymują więc ww. prognozę bez zmian, choć widoczne jest istotne ryzyko, że stopy procentowe mogą w obecnym cyklu już nie wzrosnąć.

Kursy walutowe dolar (USD/PLN) i euro (EUR/PLN). Potężne zaskoczenie! Kurs złotego otrzymał cios… To czas na ucieczkę z rynku akcji i wyprzedaż „złotówek”? Sprawdzamy [ALERT] - 1Kursy walutowe dolar (USD/PLN) i euro (EUR/PLN). Potężne zaskoczenie! Kurs złotego otrzymał cios… To czas na ucieczkę z rynku akcji i wyprzedaż „złotówek”? Sprawdzamy [ALERT] - 1

 

Po dzisiejszej decyzji, obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 7,25%
  • Stopa dyskonta weksli = 6,85%
  • Stopa redyskonta weksli = 6,80%
  • Stopa referencyjna = 6,75%
  • Stopa depozytowa = 6,25%
Reklama

 

 

Obecnie podtrzymujemy nasze umiarkowanie negatywne nastawienie względem rynku akcji (oznacza to mniejszy udział części akcyjnej vs dłużnej w naszych portfelach modelowych). Na postrzeganie polskiego rynku wpływ ma nadal bliskość konfliktu zbrojnego Rosji i Ukrainy oraz wyższy poziom stóp procentowych względem oferowanych przez akcje stóp dywidendy. Uważamy, że możliwa jest kontynuacja wysokiej zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z niepewnością co do dalszych ruchów największych banków centralnych. Fed czy Europejski Bank Centralny mierzą się obecnie z wysoką dynamiką cen, która w Europie może przyspieszyć pośrednio w wyniku wojny na Ukrainie i rosnących cen energii elektrycznej. Niemniej jednak w ostatnim czasie byliśmy świadkami odreagowania nastrojów na krajowym rynku akcji z uwagi min. na osłabienie się ruchu aprecjacyjnego amerykańskiego dolara.

Zobacz koniecznie: Zaskakujący ruch RPP doprowadza do kolejnych problemów złotego

 

W przypadku rynku obligacji skarbowych preferujemy obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o terminie zapadalności od 3,5 roku do 5 lat lub zmiennokuponowe. W październiku, rynek ponownie zaczął wyceniać wyższe oczekiwania inflacyjne, które mogłyby pociągnąć za sobą bardziej jastrzębie podejście banków centralnych w kontekście stóp procentowych, co zaowocowałoby większą skalą spowolnienia gospodarczego. Wczorajsza decyzja RPP może jednak utwierdzić w przekonaniu rynek, że mamy do czynienia z końcem zacieśniania polityki pieniężnej co powinno w krótkim terminie wspierać wyceny instrumentów dłużnych.

Reklama

 

Jesteśmy neutralnie nastawieni do złotego. Po ostatnim umocnieniu się krajowej waluty znajduje się ona wg nas blisko poziomu krótkoterminowej równowagi. Pozytywnie na wycenę krajowej waluty powinno również oddziaływać zatrzymanie się trendu wzrostowego USD. Niekorzystnie na krajową walutę mogą oddziaływać przede wszystkim gorsze perspektywy wzrostu gospodarczego w Europie spowodowane kryzysem energetyczny oraz utrzymująca się, wysoka inflacja CPI i inflacja bazowa, które naszym zdaniem do końca bieżącego roku nie zaczną zwalniać.

Zobacz koniecznie: Główne waluty runęły❗️❗️Dolar „zgasił” euro, jena, funta i koronę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama