Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 8 stycznia 2024. Poniedziałkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF)

|
selectedselectedselected
Kursy walut 8 stycznia 2024. Poniedziałkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zaskakujące zmiany na kursach walut 8 stycznia 2024. Dowiedz się, ile teraz zapłacisz za waluty, podajemy aktualne kursy walut. Kurs euro (08.01.2024) EUR/PLN: w poniedziałek po południu za jedno euro musisz zapłacić ok 4,3548 złotego. Cena dolara (08.01.2024) USD/PLN około godziny 12:50 to 3,9812 zł.

 

 

Kursy walut NBP 8 stycznia 2024 o godz. 12.50. Kursy głównych walut (EUR, USD, GBP, CHF) względem polskiego złotego:

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,9812

Kurs euro

EURPLN

4,3548

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

5,0543

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

4,6793

 

Notowania złotego (PLN): Historia, fakty oraz ciekawostki na temat polskiego złotego

Polski złoty uważany jest za walutę egzotyczną. Jest jednym z mniej popularnych środków płatniczych na świecie. Z racji swojej nikłej pozycji nie odgrywa znaczącej roli w międzynarodowych finansach. Warto jednak zapoznać się z niewątpliwie bogatą historią jego powstawania. Znój, wojny czy nieporozumienia, te słowa w dość wyrazisty sposób utożsamiane są z początkami naszej waluty. Przez monety bite za dawnych władców Polski, po banknoty emitowane przez NBP. Każdy obywatel Polski powinien wiedzieć jaką historię kryje za sobą waluta, którą na co dzień się posługuje.

 

Odrodzenie państwa – odnowa waluty, czyli reformy walutowe w międzywojennej Polsce

Reklama

Wraz z odzyskaniem niepodległości w Polsce funkcjonowało wiele walut. Fakt ten sprawił, że reforma systemu finansowego była priorytetem. I tak na roku 1919 datuję się powrót polskiej waluty. Nie był to jednak złoty, a marka polska. Niestety okres ten ściśle związany jest z inflacją. Zgodnie z podaniem Józefa Andrzeja Szwagrzyka, pół kilograma chleba kosztowało w roku 1918 3 marki polskie, w roku 20 to wydatek rzędu 5 marek, a trzy lata później 600 marek. Stopa rocznej inflacji w owym okresie przekraczała nawet 3000%.  W tym czasie w obiegu funkcjonował banknot o nominale bagatela dziesięć milionów. Wprowadzaniem pieniędzy do obiegu zajmowała się Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa.

Kursy walut 8 stycznia 2024. Poniedziałkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 1Kursy walut 8 stycznia 2024. Poniedziałkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 1

Rysunek 10. Awers marki polskiej o nominale 10 milionów

 

Hiperinflacja osiągnęła szczyt w roku 1923. Wówczas z „odsieczą” przybył Władysław Grabskiz reformą polityki monetarnej. Jego konstruktywny plan odbudowy polskiej gospodarki, poprzez m.in. poprawę ściągalności podatków, zaprzestanie dodruku pieniędzy bez pokrycia czy wprowadzenie nowego podatku dla osób deklarujących majątek powyżej 3 kg złota, doprowadził do ponownego wprowadzenia złotego jako pieniądza w obiegu. Tym razem emisją nowej/starej waluty zajmował się Bank Polski. Został powołany 15 kwietnia 1924 roku jako spółka akcyjna. W wyniku reform Grabskiego przeprowadzono także interwencyjny skup marek polskich.

Sama nazwa waluty doprowadzała do wielu sporów na tle ideowym, indoktrynacyjnym. Wydaję się, że tradycyjna, mocno zakotwiczona w polskiej historii nazwa „złoty” nie powinna mieć żadnych przeciwników. Jednak okazało się, że sam naczelnik państwa Józef Piłsudski mocno optował za „lechem”. Przeforsować próbowano też takie nazwy jak: „piast”, „kościuszko” czy „pol”. Ostatecznie sejm ustawodawczy uchylił dekret Piłsudskiego i nazwa „złoty” została tym razem na trwale związana z prawnym środkiem płatniczym obowiązującym na terytorium RP. Silnie zakorzenione tradycje w państwie polskim zwyciężyły z „nowoczesnością”. Wtedy też ustalono, że złoty będzie dzielić się na sto groszy. Uchwalenie tego dekretu miało miejsce 28 listopada 1919 roku. Pytanie więc dlaczego dopiero po 5 latach złoty został oficjalną walutą? Odpowiedzią na to pytanie jest wspomniana hiperinflacja tłamsząca polską gospodarkę w tym okresie. Warto także zwrócić uwagę na solidne fundamenty, jakie posiadała waluta. Parytet złota wynosił 9/31 gramów oraz około 30 proc. obiegu zabezpieczone było w złocie i walutach obcych. Sam kurs wymiany wynosił 1 800 000 marek w zamian za jednego złotego. W powszechnym obiegu występowały wtedy nominały od 1 grosza do 500 złotych. Banknoty posiadały znak wodny zapobiegający fałszerstwom. Złoty był w ówczesnym czasie jedną z „mocniejszych” walut. Jego siła nabywcza była równa wartości ówczesnego franka szwajcarskiego. Czyta dalej: Dlaczego gdy jest źle polski złoty dostaje po gębie? Historia, fakty oraz ciekawostki na temat naszego PLNa

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama