Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) coraz słabszy. Awersja do ryzyka nie sprzyja polskiej walucie

|
selectedselectedselected

Według ostatecznych danych, polska inflacja CPI spowolniła w marcu do 2% r/r z 2,8% r/r w lutym. W porównaniu do pierwotnego szacunku (1,9% r/r) nastąpiła niewielka rewizja w górę. Jest to najniższy poziom od marca 2019 r. Ceny podstawowego komponentu wzrosły w marcu o 4,6% r/r (najniżej od października 2021 r.).

Kurs złotego (PLN) coraz słabszy. Awersja do ryzyka nie sprzyja polskiej walucie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do wyraźnego osłabienia złotego, szczególnie w pierwszej połowie tygodnia, przyczynił się wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych (Fed utrzyma stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas). W porównaniu z innymi walutami regionu CEE (CZK, HUF), złoty miał przestrzeń do wyraźniejszej deprecjacji, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia (aprecjacja złotego w I kwartale 2024 r.) i kapitał spekulacyjny zgromadzony w złotówkach. Gwałtowne osłabienie złotego było więc de facto spowodowane wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, a nie krajowymi (statystyka polska, polityka pieniężna NBP).

 

Naszym zdaniem na horyzoncie najbliższych tygodni możliwe są dwa scenariusze. (1) Sytuacja na rynkach ustabilizuje się, a handel powróci do torów z I kw. (naszym zdaniem scenariusz nieco bardziej prawdopodobny). Oznacza to dla euro i złotego powrót notowań w okolice poziomu 4,30 PLN/EUR i być może testowanie tegorocznych maksimów na poziomie 4,25 PLN/EUR. W krótkim terminie nie można wykluczyć przejściowego osłabienia złotego do poziomu 4,4 PLN/EUR (min. zł od połowy stycznia). To samo tyczy się dolara i złotówki – powrót notowań w szerszy obszar wokół poziomu 4 PLN/USD. (2) Wyższa awersja do ryzyka utrzyma się na rynkach finansowych przez dłuższy czas.  Dolar w stosunku do euro umocni się do poziomu 1,05 USD/EUR, a być może nawet głębiej. Złoty pozostanie na słabszych wartościach i będzie dalej się osłabiał. W stosunku do euro - poziom 4,4 PLN/EUR i powyżej (4,45 - poziomy zł z początku listopada 2023 r.) a wobec dolara kierunek 4,2 PLN/USD i powyżej.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama