Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs franka w górę. Szwajcarska waluta najwyżej wobec euro od 33 miesięcy, względem dolara od 16

|
selectedselectedselected
Kurs franka w górę. Szwajcarska waluta najwyżej wobec euro od 33 miesięcy, względem dolara od 16
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szwajcarska waluta jest silna nie od dzisiaj, trend jest widoczny od kilku dobrych dni, tygodni, a nawet miesięcy. Dzisiaj kurs frank był na najwyższym poziomie wobec euro od 33 miesięcy , a dolara od 16 miesięcy. Czy chodzi tu tylko o przepływy związane z tzw. bezpiecznymi przystaniami? Przecież w grudniu, a także w ostatnich dniach globalny sentyment był lepszy za sprawą oczekiwań związanych z umową handlową USA-Chiny. W tym kontekście warto spojrzeć na wykres kurs franka do jena CHFJPY, gdzie od października zauważalny jest wyraźny trend wzrostowy.

Fenomen franka - 1Fenomen franka - 1

Wykres dzienny kursu franka do jena CHFJPY

Kurs franka zyskuje, bo pozycja SNB słabnie?

Na rynku panuje przekonanie, że bank centralny ogranicza się tylko do werbalnych interwencji przy okazji okresowych posiedzeń, kiedy to przypomina o tym, że waluta jest „wysoko wyceniana”. Teoretycznie decydenci rezerwują sobie prawo do fizycznej interwencji na rynku w razie potrzeby, ale coraz rzadziej z tego korzystają. Zresztą, po tym jak SNB skapitulował kilka lat temu z obroną 1,20, przestano zwracać większą uwagę na to „mówi”. Taki obrót spraw daje pole do większej spekulacji. Pytanie tylko, czy, aby czasem nie oderwała się ona od fundamentów.

Wczoraj Departament Skarbu USA wpisał Szwajcarię na listę manipulatorów walutowych,

usuwając z niej Chiny. Waszyngton twierdzi, że SNB w ostatnich latach zachowywał się jak spekulant próbując osłabiać franka, aby poprawić jego konkurencyjność. Nie wnikając zbytnio w zasadność tej argumentacji, Amerykanie przywołują jednak fakty, jakimi są chociażby dane nt. wymiany handlowej USA ze Szwajcarią – tutaj deficyt z roku na rok, powoli, choć systematycznie rośnie na niekorzyść USA.

O ile powyższe działania Amerykanów być może mają bardziej charakter wizerunkowy

Reklama

(na tej liście od dawna są chociażby Niemcy, którzy mają korzystać ze słabego euro – ciekawe, czy zatem mieliby wrócić do marki?), to dla rynku może być to sygnał, że SNB będzie jeszcze bardziej bierny, niż jest. Efekt – zyskujący frank. Rynek zdaje sobie sprawę z tego, że decydenci nie zdecydują się na dalsze cięcia stóp procentowych ze względu na szkodliwość takiego ruchu dla własnego sektora bankowego. Pytanie tylko, czy jest inna alternatywa?

Fenomen franka - 2Fenomen franka - 2

Wykres dzienny kursu euro do franka EURCHF

Fenomen franka - 3Fenomen franka - 3

Wykres tygodniowy kursu dolara do franka USDCHF

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama