Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) ma szansę na globalne umocnienie! Cisza po burzy? Kursy walut okiem PKO

|
selectedselectedselected

Środa przyniosła umiarkowane umocnienie złotego, kurs EUR/PLN zniżkował do 4,29, a USD/PLN w pobliże 3,95. W okolicy wtorkowego zamknięcia na 1,0870 utrzymał się natomiast kurs EUR/USD.

Dziennik Rynkowy: Obniżka stóp EBC niemal pewna, ważne co bank widzi dalej.
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po kilku burzliwych dniach szczególnie na rynkach EM, w połowie tygodnia globalnie nastroje uspokoiły się, w górę szły indeksy giełdowe, a rentowności obligacji skarbowych stabilizowały się w pobliżu kilkudniowych minimów. Szereg publikacji makro z rynków bazowych, takich jak dobre odczyty koniunktury w usługach ze strefy euro (Indeksy PMI za maj br.) i mieszane dane z USA (słaby raport ADP, a mocne odczyty indeksów PMI i ISM dla usług) nie miał w środę większego przełożenia na notowania na rynku FX. Wydaje się, że globalnie inwestorzy czekali już na kluczowe wydarzenia obecnego tygodnia czyli dzisiejszą decyzję i przekaz EBC oraz na dane NFP z USA (piątek). W kraju RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych, a komunikat po posiedzeniu zawierał zbliżone tezy do tych z poprzednich posiedzeń. Złoty we wskazanym wyżej otoczeniu zachowywał się w sposób zbliżony do walut z regionu, a żadne nowe sygnały odnośnie przyszłego trendu głównych par z PLN nie zostały póki co wygenerowane.

 

Nie sądzimy, że czwartkowa konferencja prezesa NBP będzie miała wpływ na notowania złotego, a PLN pozostanie pod wpływem trenów z rynków bazowych. Te natomiast zapewne wygeneruje odbiór konferencji prezes Christine Lagarde po posiedzeniu EBC. Jeśli, co w ostatnim czasie „obstawiali” inwestorzy, perspektywa kolejnych obniżek stóp w strefie euro będzie mglista, może to spowodować globalne umocnienie euro, a w konsekwencji skierować kurs EUR/PLN ponownie powyżej 4,31, a USD/PLN (przy założeniu braku pogorszenia globalnych nastrojów) w kierunku majowych minimów.

Na rynkach stopy procentowej środowa sesja upłynęła pod znakiem kontynuacji spadków rentowności obligacji skarbowych, które w USA zniżkowały w zakresie 4-5 pb., w Niemczech po ok. 2-4 pb., a w Polsce w zakresie 1-7 pb., zdecydowanie mocniej na krótkim końcu krzywej.

 

Zobacz także: Kursy walut 06.06.: kurs funta ostro rośnie i nie zamierza przestać!

Reklama

 

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku FI było kończące się posiedzenie RPP. Rada utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, a w komunikacie powtórzyła przekaz z poprzednich posiedzeń. W naszej opinii nie znalazły się w nim żadne gołębie akcenty, jednak pomimo tego polskie SPW na krótkim końcu były mocniejsze od obligacji z rynków bazowych. Na tych ostatnich natomiast mieliśmy kolejną paczkę danych makro, gdzie tym razem odczyty z USA były mieszane. Sygnałom osłabienia tamtejszego rynku pracy (raport ADP) towarzyszyły wskazania bardzo dobrej koniunktury w usługach, rynek FI skupił się jednak na danych ADP w wyniku czego rentowności zniżkowały. Na uwagę zasługuje natomiast pierwsza obniżka stóp procentowych w Kanadzie (o 25 pb. do 4,75%), która była jednak oczekiwana przez rynek, a tym samym jej wpływ na globalne nastroje był niezauważalny.

 

Wydarzeniem czwartku będzie wysoce prawdopodobna obniżka stóp procentowych przez  EBC o 25 pb., której szanse rynek wycenia na 95%. Decydujący wpływ na nastroje będą jednak miały sugestie dotyczące przyszłych posunięć tego banku centralnego. W naszej opinii bank będzie unikał deklaracji w sprawie przyszłej ścieżki stóp, podtrzyma uzależnienie kolejnych ruchów od napływających danych, a rynek utrzyma wyceny kolejnej obniżki jesienią br. Tym samym w godzinach popołudniowych można oczekiwać globalnie podwyższonej zmienności obligacji skarbowych (raczej bez większych zmian na zakończenie dnia), a mocniejszy ruch kierunkowy mogą wygenerować dopiero piątkowe, miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Wykres dnia: W kontekście środowej decyzji RPP i utrzymania dotychczasowego przekazu w komunikacie, trwające od połowy maja br. zawężenie spreadów względem rynków bazowych na krótkim końcu krzywej jest zastanawiające.

Reklama

 

kurs euro eur ma szanse na globalne umocnienie cisza po burzy kursy walut okiem pko grafika numer 1kurs euro eur ma szanse na globalne umocnienie cisza po burzy kursy walut okiem pko grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Marek

Tomasz Marek

Analityk w Biurze Strategii Rynkowy w PKO Bank Polski

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama