Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) pozostaje w korekcie, inwestorzy czekają na istotne dane makro

|
selectedselectedselected
  • Rynek stopy procentowej - Europejskie obligacje skarbowe były we wtorek wyraźnie słabsze.
  • Rynek walutowy - Na rynkach FX stabilizacja, wyróżniał się GBP/USD.
Dziennik Rynkowy: Dolar pozostaje w korekcie, inwestorzy czekają na istotne dane makro.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja przyniosła stabilizację złotego wobec euro oraz lekkie umocnienie wobec dolara. Kurs EUR/PLN pozostał w okolicach 4,2850, a USD/PLN zniżkował do 3,83, co towarzyszyło wzrostowi kursu EUR/USD do poziomu 1,1180. Spadek napięcia geopolitycznego oraz relatywnie ubogie kalendarium makroekonomiczne na rynkach bazowych sprzyjały stabilizacji notowań na rynku walutowym (FX). Inwestorzy czekają na ostatnie sesje tego tygodnia, kiedy to zostaną opublikowane istotne dane makroekonomiczne, które mogą mieć wpływ na rynkowe oczekiwania dotyczące ścieżki stóp procentowych Fed i EBC. Te dane będą kluczowe dla dalszego kształtowania się trendów na amerykańskim dolarze, który jest zazwyczaj ujemnie skorelowany z walutami rynków wschodzących (EM).

Na tle spokojnego rynku FX wyróżniał się kurs GBP/USD, który ustanowił ponad 2-letnie maksima, rosnąc o około 6 figur od minimów z początku sierpnia. Ten wzrost został napędzany bardziej stonowaną w porównaniu do J. Powella narracją prezesa Banku Anglii (BoE) dotyczącą perspektyw obniżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. W regionie CEE-3 najsilniejszą walutą był forint, wspierany przez pauzę w cyklu obniżek stóp przez węgierski bank centralny (MNB), będącą konsekwencją wyższych od oczekiwań lipcowych odczytów inflacji na Węgrzech.

 

Korekta dolara i perspektywy dla PLN

Po wtorkowej sesji kluczowe czynniki wpływające na rynek walutowy oraz ogólny obraz trendów pozostały bez większych zmian. Dolar, reprezentowany przez swój indeks (DXY), znajduje się w fazie korekty po teście górnej części ważnej strefy wsparć (99,70-100,5 pkt.), a korekta ta może się jeszcze przedłużyć. W połączeniu z utrzymywaniem optymistycznych oczekiwań rynkowych względem ścieżki stóp procentowych NBP, może to wywierać presję na nieco wyższe poziomy EUR/PLN i szczególnie USD/PLN. W szerszym ujęciu USD/PLN pozostaje w trendzie spadkowym, podczas gdy EUR/PLN kontynuuje ruch boczny, bez wyraźnych sygnałów zmiany tych trendów.

 

Stabilizacja na rynku obligacji

Reklama

Na rynkach stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła wzrosty rentowności krajowych obligacji skarbowych (z wyjątkiem krótkiego końca krzywej) o około 5-6 pb., podczas gdy w Niemczech rentowności wzrosły o 2-3 pb., a w USA zmieniły się w przedziale -3/+2 pb. Wyższe od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA, dotyczące cen domów w czerwcu oraz nastrojów konsumentów w sierpniu, wywarły lekką presję na oczekiwania dotyczące ścieżki stóp Fed, co początkowo przełożyło się na wzrosty rentowności obligacji skarbowych USA (UST). Jednak pod koniec sesji, z wyjątkiem papierów 10-letnich, wzrosty te zostały całkowicie zniwelowane.

W Europie, wyższe rentowności obligacji skarbowych oraz rozszerzające się spready między obligacjami Francji i Włoch a niemieckimi Bundami były efektem utrzymującego się powyborczego pata we Francji. Decyzja E. Macrona o odmowie powołania Lucie Castets na premiera nowego rządu pogłębia zamieszanie polityczne w kraju, co wpływa na rynek obligacji. Polskie obligacje skarbowe (SPW) podążały za europejskimi rynkami, jednak ogólny obraz trendów nie uległ zmianie.

 

Oczekiwanie na dalsze dane i stabilizacja

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne nie zawiera istotnych publikacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na rynek. Kluczowe dane pojawią się dopiero w czwartek oraz piątek i będą miały duże znaczenie dla przyszłych ruchów na rynkach obligacji, szczególnie jeśli chodzi o kontynuację wybicia na US10YT i Bundach. W Polsce wydarzeniem dnia będzie organizowana przez Ministerstwo Finansów aukcja zamiany, choć jej wpływ na rynek będzie raczej niewielki. W związku z tym, stabilizacja notowań zarówno krajowych, jak i bazowych obligacji skarbowych wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na środę.

 

Zobacz także: Wkrótce najważniejsze wydarzenie na giełdzie

 

Reklama

Wykres dnia: Obrazujący rynkowe oczekiwania co do stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i USA spread obligacji tych krajów wspiera zwyżkę kursu GBP/USD, który we wtorek ustanowił ponad 2-letnia maksima.          

 

kurs dolara usd pozostaje w korekcie inwestorzy czekaja na istotne dane makro grafika numer 1kurs dolara usd pozostaje w korekcie inwestorzy czekaja na istotne dane makro grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama