Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – szósta z rzędu sesja wzrostowa na kursie eurodolara (EURUSD), podwyższone ryzyko polityczne ciąży polskiemu złotemu (PLN)

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – szósta z rzędu sesja wzrostowa na kursie eurodolara (EURUSD), podwyższone ryzyko polityczne ciąży polskiemu złotemu (PLN) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej. Spodziewamy się, że jej dynamika w cenach stałych obniżyła się do 4,8% r/r z 5,4% r/r miesiąc wcześniej, za czym przemawia wyższa baza odniesienia, przyspieszenie inflacji towarów oraz słabnąca sprzedaż nowych aut. Konsensus prognoz wynosi 5,1% r/r.

§  PL: O tej samej porze poznamy także dane o sprzedanej produkcji budowlano-montażowej. Według naszej prognozy wzrosła ona o 7,6% r/r po wzroście o 10,2% r/r miesiąc wcześniej. Mediana oczekiwań rynkowych wynosi 8,3% r/r. Koniunktura w budownictwie pozostaje stabilna a wyższe dynamiki produkcji budowlanej w II połowie tego roku wynikają z efektu bazy statystycznej.

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych wzrosła we wrześniu o 8,8% r/r po wzroście o 13,2% r/r miesiąc wcześniej. O ile spadek dynamiki był spodziewany ze względów statystycznych, tj. wysokiej bazy odniesienia z września ub. roku oraz mniej korzystnego wpływu różnicy w liczbie dni roboczych, to odczyt ten okazał się pozytywną niespodzianką W stosunku do sierpnia i po korekcji czynników sezonowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9% m/m. Dane o produkcji stanowią dobrą informację pokazującą siłę polskiego przemysłu i jego większą odporność na niedrożność dostaw surowców i dóbr pośrednich. Szczegóły dotyczące struktury produkcji wskazują, że wzrosty odnotowano w 30 z 34 działów, choć sektor motoryzacyjny mocno odczuwa braki podzespołów, gdyż sprzedana produkcja we wrześniu spadła o 17,3% r/r. Wrześniowe dane dopełnia obrazu przemysłu w 3Q br. i potwierdzają, że przemysł będzie sprzyjał wzrostowi PKB w 3Q br. Budzą także nadzieje na kontynuację tego pozytywnego wpływu także w 4Q, pomimo zgłaszanych opóźnień i zaburzeń dostaw. Wrześniowe dane z przemysłu podtrzymują naszą prognozę wzrostu PKB w 2021 r. wynoszącą 5,3% r/r.

§  PL: Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszyła we wrześniu do 10,2% r/r z 9,5% r/r miesiąc wcześniej i po raz pierwszy od 1997 r. osiągnęła wartości dwucyfrowe. Presja cenowa na poziomie producentów utrzymuje się na wysokim poziomie i ma szeroki zakres. Nasilenie inflacji PPI to w dużej mierze efekt rosnących na rynkach międzynarodowych cen surowców, jednak w warunkach silnego popytu przerzucane są one na odbiorców, a finalnie znajdą one odzwierciedlenie w wyższych cenach konsumenta. Opublikowane dane wpisują się w obraz wysokiej presji inflacyjnej, która w części ma charakter popytowy.

Reklama

§  PL: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej obniżył się w październiku do -17,8 pkt z -13,0 pkt we wrześniu, tj. do najniższego poziomu od kwietnia. Wskaźnik wyprzedzający również spadł – do -14,5 pkt z -8,1 pkt miesiąc wcześniej. Pogorszenie oceny oraz prognoz co do koniunktury konsumenckiej przypisujemy utrwaleniu oczekiwań dotyczącej wysokiej inflacji, m.in. z powodu rosnących cen paliw i gazu. Przewidywaniom dłuższego okresu silnej inflacji mogła sprzyjać październikowa podwyżka stóp procentowych, w tym sensie, że retoryka dotycząca tymczasowości wysokiej dynamiki cen konsumpcyjnych okazuje się nieaktualna.

 

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN konsoliduje się wokół poziomu 4,58 oczekując między innymi na rozstrzygnięcia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę (dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt liderów Unii Europejskiej, który może nieco rozjaśnić sytuację wokół akceptacji KPO) oraz listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się za niecałe dwa tygodnie. Pozytywnie natomiast należy ocenić, iż wczoraj ruch EUR/PLN do bariery 4,60 był jedynie chwilowy. Na krajowym rynku długu wydarzeniem dnia będzie przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzeda papiery OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi PS0422, OK0722 i WS0922. Liczymy, iż przetarg poprawi nieco płynność rynku, która w październiku jest mocno zaburzona.

 

Rynek krajowy

Reklama

Środa była trzecim z rzędu dniem podwyższonej presji sprzedających w notowaniach walut Europy Środkowo-Wschodniej. W przypadku złotego jest to o tyle zrozumiałe, iż towarzyszy temu podwyższone ryzyko polityczne. Dziś przywódcy Unii Europejskiej będą omawiać kwestię praworządności w Polsce. W tle sporu są natomiast unijne fundusze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Osłabieniu złotego sprzyja ponadto uspokojenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, po tym jak rynek wycenił je w agresywnej skali w perspektywie końca przyszłego roku. Wrażenia na inwestorach nie zrobiły między innymi wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej. J.Żyżyński ocenił, iż do kolejnej podwyżki stóp procentowych mogłoby dojść w grudniu lub styczniu a optymalny poziom stopy referencyjnej to powrót do przedpandemicznego 1.50%. Na krajowym rynku długu środa była dniem niewielkiej aktywności obligacji skarbowych. Dochodowość długiego i krótkiego końca krzywej obniżyła się o 2 bps odpowiednio do 1,69% i 2,73%.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar konsekwentnie pnie się na coraz wyższe poziomy notując wczoraj już szóstą z rzędu sesję wzrostową. Przyznać jednak należy, iż skala wzrostów w tym okresie nie wygląda imponująco, gdyż wynosi nieco ponad centa, po tym jak wczoraj kurs EUR/USD sięgnął poziomu 1,1650. W naszej ocenie anemiczne zmiany nie wróżą dobrze kontynuacji trendu wzrostowego, choć póki co sprzyja mu przede wszystkim analiza techniczna, która sugeruje dojście notowań do poziomu 1,17. Na bazowych rynkach długu miniona sesja była dniem niewielkiego spadku dochodowości Bunda, który traktujemy jednak wyłącznie korekcyjnie. Trend wzrostu rentowności pozostaje w mocy tym bardziej, iż sprzyjają mu komentarze płynące z Europejskiego Banku Centralnego o konieczności stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Na rynku obligacji amerykańskich zaś wczoraj byliśmy świadkami wzrostu rentowności o 3 bps do 1,64%, co jest spójne z oczekiwanymi zmianami w polityce monetarnej Fed.

 

Komentarz dzienny – We wrześniu inflacja PPI najwyższa od 1997 roku. Dziś dane m.in. o sprzedaży detalicznej - 1Komentarz dzienny – We wrześniu inflacja PPI najwyższa od 1997 roku. Dziś dane m.in. o sprzedaży detalicznej - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

wiadomości rynki zagraniczne rynek zagraniczny rynek produktów obligacje PS0422 PS1026 krajowy rynek nieruchomościInformacje WZ1126 na rynek krajowy trafia rynek krajowy strategia wejścia na rynek zagraniczny przykład rynek polski wskaźnik ufności konsumenckiej bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej definicja wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wskaźnik ufności konsumenckiej gus wskaźnik ufności konsumenckiej co to jest OK0724 firmy zagraniczne Rynki zagraniczne notowania rynki zagraniczne pko bp rynki zagraniczne mbank rynki zagraniczne biuro maklerskie na rynek krajowy trafia a ponad 90 jachtów budowanych w polsce rynek krajowy przykłady rynek krajowy po angielsku lokalny i krajowy rynek pracy ryzyko polityczne we francji ryzyko polityczne polski ryzyko polityczne w polsce ryzyko polityczne pdf somalia ryzyko polityczne ryzyko zewnętrzne polityczne exxon ryzyko polityczne ryzyko polityczne przykłady ryzyko polityczne definicja ryzyko polityczne w bankowości ryzyko polityczne w przedsiębiorstwie ryzyko polityczne polska ryzyko polityczne w handlu zagranicznym rynek światowy rynek co to jest tanie mieszkania kraków rynek pierwotny kiedy rynek pierwotny kiedy wtórny rynek krajowy przykład hm rynek krakow e rynek kraków mieszkanie rynek pierwotny vkiedy ryja krety rynek oe rynek lokalny regionalny krajowy rynki zorganizowane jak wejść na rynek zagraniczny rynek zagraniczny po angielsku jak wprowadzić firmę na rynek zagraniczny jak wprowadzic produkt na rynek zagraniczny rynek zagraniczny definicja zagraniczny rynek pracy WZ1131 i DS0432 papiery OK0724 papiery PS1026 papiery WZ1126 papiery WZ1131 papiery DS0432 papiery PS0422 papiery OK0722 papiery WS0922 instrument OK0724 instrument PS1026 instrument WZ1126 instrument WZ1131 instrument DS0432 instrument PS0422 instrument OK0722 instrument WS0922 obligacje OK0724 obligacje PS1026 obligacje WZ1126 obligacje WZ1131 obligacje DS0432 obligacje OK0722 obligacje WS0922 notowania OK0724 notowania PS1026 notowania WZ1126 notowania WZ1131 notowania DS0432 notowania PS0422 notowania OK0722 notowania WS0922 aktualny kurs OK0724 aktualny kurs PS1026 aktualny kurs WZ1126 aktualny kurs WZ1131 aktualny kurs DS0432 aktualny kurs PS0422 aktualny kurs OK0722 aktualny kurs WS0922 rekomendacje OK0724 rekomendacje PS1026 rekomendacje WZ1126 rekomendacje WZ1131 rekomendacje DS0432 rekomendacje PS0422 rekomendacje OK0722 rekomendacje WS0922 raporty finansowe OK0724 raporty finansowe PS1026 raporty finansowe WZ1126 raporty finansowe WZ1131 raporty finansowe DS0432 raporty finansowe PS0422 raporty finansowe OK0722 raporty finansowe WS0922 kalkulator obligacji OK0724 kalkulator obligacji PS1026 kalkulator obligacji WZ1126 kalkulator obligacji WZ1131 kalkulator obligacji DS0432 kalkulator obligacji PS0422 kalkulator obligacji OK0722 kalkulator obligacji WS0922 stopa referencyjna OK0724 stopa referencyjna PS1026 stopa referencyjna WZ1126 stopa referencyjna WZ1131 stopa referencyjna DS0432 stopa referencyjna PS0422 stopa referencyjna OK0722 stopa referencyjna WS0922 czym jest OK0724 czym jest PS1026 czym jest WZ1126 czym jest WZ1131 czym jest DS0432 czym jest PS0422 czym jest OK0722 czym jest WS0922 analiza techniczna OK0724 analiza techniczna PS1026 analiza techniczna WZ1126 analiza techniczna WZ1131 analiza techniczna DS0432 analiza techniczna PS0422 analiza techniczna OK0722 analiza techniczna WS0922 analiza OK0724 analiza PS1026 analiza WZ1126 analiza WZ1131 analiza DS0432 analiza PS0422 analiza OK0722 analiza WS0922 catalyst OK0724 catalyst PS1026 catalyst WZ1126 catalyst WZ1131 catalyst DS0432 catalyst PS0422 catalyst OK0722 catalyst WS0922 obligacje skarbu państwa OK0724 obligacje skarbu państwa PS1026 obligacje skarbu państwa WZ1126 obligacje skarbu państwa WZ1131 obligacje skarbu państwa DS0432 obligacje skarbu państwa PS0422 obligacje skarbu państwa OK0722 obligacje skarbu państwa WS0922 rentowność OK0724 rentowność PS1026 rentowność WZ1126 rentowność WZ1131 rentowność DS0432 rentowność PS0422 rentowność OK0722 rentowność WS0922 obligacje o numerze OK0724 obligacje o numerze PS1026 obligacje o numerze WZ1126 obligacje o numerze WZ1131 obligacje o numerze DS0432 obligacje o numerze PS0422 obligacje o numerze OK0722 obligacje o numerze WS0922
Reklama
Reklama