Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak rynek może się pozycjonować w najbliższych dniach po minutkach FOMC? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

|
selectedselectedselected
Jak rynek może się pozycjonować w najbliższych dniach po minutkach FOMC? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W komunikacie Rezerwy Federalnej pojawiły się dwie interesujące wzmianki na temat inflacji oraz redukcji skupu aktywów. W ostatnich miesiącach przedstawiciele Fed aż do znudzenia powtarzali, że wysoka inflacja będzie tymczasowa, jednak wczoraj pojawiła się wzmianka o tym, że „zdecydowana większość uczestników oceniła, że ryzyko dla projekcji inflacyjnych jest skierowane w górę”. Jeżeli spojrzymy na rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich to od początku czerwca spadły z 1,6% do 1,25%. Powodem spadków jest prawdopodobnie oczekiwanie rynku dotyczące zbliżającego się spowolnienia gospodarczego w USA oraz osiągnięcia szczytu inflacji w czerwcowym odczycie. Inwestorzy mogli założyć, że w kontekście niskich cen obligacji warto się nimi zainteresować.

Jeżeli wtorkowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych okaże się wyraźnie niższy od poprzedniego odczytu (5,0%),

to po raz kolejny rynki mogą mieć rację, a Fed może błędnie wyceniać przyszłe ceny. Goldman Sachs po wczorajszych minutkach spodziewa się niższego wzrostu gospodarczego oraz niższej inflacji w latach 2022-2023 (poniżej mediany FOMC), a tempo redukcji bilansu może się rozpocząć w grudniu lub nawet w listopadzie. Za spadkiem inflacji może stać kilka czynników: brak efektu bazy oraz wygasające zasiłki dla bezrobotnych. Jeżeli bezrobotni Amerykanie nie wrócą na rynek pracy to wiele wskaźników aktywności gospodarczej może ulec pogorszeniu .

Aby można było mówić o zmianie trendu w inflacji,

to warto poczekać na co najmniej kilka najbliższych odczytów. Rezerwa Federalna pomimo tego, że jednak spodziewa się wyższej inflacji, to nadal widzi ryzyka dla perspektyw gospodarczych, a swoje decyzje uzależnia od przyszłych danych z gospodarki. W kwestii skupu aktywów kilku przedstawicieli Fed dostrzegło korzyści w taperingu MBS ze względu na wzrost cen nieruchomości. Jeżeli rynek w najbliższych dniach będzie wyceniał niższą inflację CPI, to dolar amerykański może tracić.

Dla indeksów amerykańskich wczorajsze minutki prawdopodobnie stały się pretekstem to realizacji zysku z ostatnich tygodni

Pomimo tego, że Fed przekazał delikatne wskazówki dotyczące potencjalnej wcześniejszej redukcji skupu aktywów, to jednak w krótkim terminie gorsze dane z gospodarki USA mogą zadecydować o ponownych wzrostach na rynku akcji. Złoto po tym jak obroniło wsparcie w okolicy 1752$ kontynuuje wzrosty, a kolejnym potencjalnym celem może być poziom 1850$.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.


Reklama
Reklama