Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA bije rekordy! Dolar (USD) traci - choć to przed euro (EUR) rysują się nieciekawe perspektywy - komentarz

|
selectedselectedselected
Inflacja w USA bije rekordy! Dolar (USD) traci - choć to przed euro (EUR) rysują się nieciekawe perspektywy - komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Odczyt na poziomie 6,8 proc. jest najwyższy od czerwca 1982 roku. Rynek nie został jednak w żaden sposób zaskoczony, ponieważ wszystkie wskaźniki wypadły „w punkt” i były zgodne z oczekiwaniami. Dolar osłabił się a złoto zyskało. Indeksy giełdowe zakończyły piątkową sesję nad kreską. Dane te mogą wpłynąć na środową decyzję Rezerwy Federalnej.

 

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w listopadzie o 0,8 proc. w stosunku do października

Po wyłączeniu cen energii i żywności, dynamika cen miesiąc do miesiąca wyniosła solidne 0,5 proc. W ujęciu rocznym CPI urósł z 6,2 proc. do 6,8 proc. To rekord od czerwca 1982 roku. Wskaźnik bazowy podniósł się z 4,6 proc. do 4,9 proc.

 

Dane wskazują szeroką presję inflacyjną

Ceny energii urosły o 3,5 proc., auta używane o 2,5 proc., nowe samochody o 1,1 proc., bilety lotnicze o 4,7 proc. a noclegi o 3,2 proc. Dużą rolę odegrał tu czynnik tzw. „wąskich gardeł” w produkcji oraz silniejszy popyt na usługi wymagające kontaktu z klientem. Wzrost tych składowych jest prawdopodobnie przejściowy. Bardziej Rezerwę Federalną powinna martwić sytuacja związana z cenami czynszów, które ponownie wzrosły. Stanowią one jedną trzecią koszyka CPI. W przyszłym roku presja cenowa prawdopodobnie utrzyma się na podwyższonym poziomie, nawet jeśli zatory w produkcji i niedobór materiałów znikną.

Patrząc na piątkowe dane rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszego wyjścia Fed-u z QE i taka decyzja może zapaść już w najbliższą środę

Reklama

Ostatnio poznaliśmy także dobre dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od ponad pół wieku. Możliwe jest, że padnie decyzja o podwojeniu ograniczenia do 30 mld USD miesięcznie. Oznaczałoby to wówczas, że zakupy aktywów z rynku zostałyby zakończone nie w połowie roku a pod koniec I kwartału.

 

 

Dolar zareagował po 14:30 osłabieniem

Dane CPI były identyczne co konsensus rynkowy, co oznacza, że w dużym stopniu były już wycenione. W średnim terminie USD powinien nadal zyskiwać w szczególności do euro. Polityka EBC wydaje się być nadal mocno akomodacyjna a pierwsza podwyżka stóp w strefie euro jest położona zdecydowanie dalej na horyzoncie niż ta w USA. Ponowne zejście w EUR/USD do poziomu 1,1200 to moim zdaniem tylko kwestia czasu.

 

Złoty cały czas od momentu ostatniej podwyżki stóp procentowych jest dość stabilny

Reklama

EUR/PLN oscyluje między 4,62 a 4,60. Konferencja prasowa prezesa NBP lekko wpłynęła na umocnienie PLN, jednak ruch aprecjacyjny był kosmetyczny. Notowania pary walutowej cały czas znajdują się nad średnioterminową linią trendu wzrostowego. W tym tygodniu poznamy odczyt inflacji CPI (finalny) oraz wskaźnik bazowy. Wyższe od oczekiwań wartości mogą być katalizatorem do tego, aby ten poziom techniczny został przełamany. Złotemu z pewnością pomogłaby gołębia decyzja Rezerwy Federalnej (mniej prawdopodobna), która osłabiła by dolara a tym samym pozytywnie wpłynęła na waluty CEE.

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Tematy

euro do dolara inflacja w USA jaka jest inflacja w Stanach zjednoczonych jaka jest inflacja w USA kurs euro do dolara nbp kursy walut aktualne kursy walut online kursy walut online wiadomości dolar euro prognoza dolara i euro kurs dolara i euro kurs dolara do euro kurs euro i dolara kurs dolara do euro kalkulator jak czytać kursy walut kto ustala kursy walut co wpływa na kursy walut usa inflacja stosunek dolara do euro euro do dolara wykres stosunek euro do dolara kurs euro do dolara nbp kursy walut euro do dolaraInformacje notowania dolara i euro kurs dolara euro wymiana dolara na eurokurs dolara i euro w kantorach kurs euro na dolara cena dolara i euro euro na dolara kurs dolara a euro przelicznik z dolara na euro kurs euro i dolara wykres kurs euro dolara i funta prognozy dla dolara i euro przewalutowanie dolara na euro kurs dolara kurs euro ceny dolara i euro aktualny kurs dolara i euro kursy euro i dolara kurs dolara australijskiego do euro dzisiejszy kurs euro i dolara polityka monetarna usa inflacja w stanach co to jest polityka fiskalna amerykańskie władze monetarne aktywa i pasywa co to są aktywa aktywa co to co to aktywa aktywa i pasywa co to co to są aktywa i pasywa polityka monetarna stany zjednoczone EURUSD kurs eurodolara ceny euro i dolara rekordowa inflacja w usa polityka fiskalna w stanach polityka fiskalna w usa jak działa polityka fiskalna w usa rozwój gospodarczy w stanach stany zjednoczone wzrost gospodarczy czy w usa jest wzrost gospodarczy jak działa wzrost gospodarczy
Reklama
Reklama