Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Frank załamuje kredytobiorców. Katastrofa kursu funta, a euro wciąż rośnie. Tylko kurs dolara zawrócił

|
selectedselectedselected
Frank załamuje kredytobiorców. Katastrofa kursu funta, a euro wciąż rośnie. Tylko kurs dolara zawrócił | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To był niezwykle interesujący tydzień dla polskiego złotego. Kurs franka wynosi już 3 złote i 97 groszy. Do okrągłych 4 złotych brakuje niewiele. Co oczywiście powoduje spory ból głowy dla osób, które ratę kredytu spłacają we franku szwajcarskim. Runął kurs brytyjskiej waluty. Za jednego funta zapłacimy już zaledwie 4 złote i 64 grosze. Jedynie kurs dolara oraz euro utrzymują się w standardowym zakresie wahań. Sprawdźmy jak prezentuje się kurs euro EUR/PLN, dolara USD/PLN, funta GBP/PLN oraz franka CHF/PLN na wykresie.

Kurs funta sporym problemem dla osób pracujących na Wyspach

Niemoc brytyjskiej waluty utrzymuje się już prawie 6 miesięcy. Jeżeli nic się w sierpniu nie zmieni to będziemy świadkiem szóstej pod rząd, spadkowej świecy miesięcznej. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2007 roku! Chociaż wtedy skala spadków była zdecydowanie większa bo funt zleciał z poziomu 5.66 na aż 4 złote! Czy do Brexitu funt spadnie w okolice 4 złotych? Niewykluczone. Jeżeli nic w brytyjskiej Izbie Gmin się nie zmieni to taki scenariusz wydaje się być bardzo realny. Najbliższe wsparcie dla funta wynosi 4.58 złotego. Źle wygląda także sytuacja funta w relacji do amerykańskiego dolara. Historyczne minimum za niedługo stanie się faktem.

Wykres funta do złotego GBP/PLNWykres funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN na interwale tygodniowym

Frank wchodzi w strefę ze stycznia 2015 roku

Frankowicze z pewnością do końca życia pamiętać będą to co wydarzyło się 15 stycznia 2015 roku z kursem szwajcarskiej waluty. Wzrosty w przeciągu kolejnych 3 lat udało się zniwelować, ale trend od 2018 roku z powrotem wrócił na wzrostową ścieżkę. Aktualnie za jednego franka zapłacimy już prawie 4 złote. Jeżeli nic w polityce monetarnej się nie zmieni to widmo dalszych wzrostów jest jak najbardziej realne. Dodatkowo frank traktowany jest przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań. Co oznacza, że ewentualne spadki na giełdach mogą wpływać na siłę franka, a co za tym idzie, na jego umocnienie. Niestety kolejny poziom oporu wynosi dopiero 4.14 złotego.

Reklama

____Tania wymiana walut____

wykres franka do złotego CHF/PLNwykres franka do złotego CHF/PLN

Wykres franka do złotego CHF/PLN na interwale tygodniowym z zaznaczonym kluczowym momentem ostatnich sesji

Kurs dolara na chwilę zawrócił

Spokojnie było w minionym tygodniu na parze dolar do złotego. Niewielka, momentami sięgająca 4 groszy, zmienność nie dawała się we znaki osobom inwestującym na parze USD/PLN. Chwilami kurs dolara niwelował wzrosty z przed tygodnia, ale ostatecznie tydzień zakończył wzrostami, co na wykresie oznacza pojawienie się długiego dolnego cienia. Pomimo objaw słabości nie ma co przekreślać trwających wzrostów. Tym bardziej, że pozostałe pary z polskim złotym pokazują raczej słabość niż siłę PLN.

Wykres dolara do złotego USD/PLNWykres dolara do złotego USD/PLN

Wykres dolara do złotego USD/PLN na interwale tygodniowym. Jesteśmy w okolicach lokalnych szczytów

Kurs euro nie pokazuje objawów zmęczenia

Reklama

Od 3 tygodni wartość euro rośnie. Z poziomu 4.25 wzrosty sięgnęły pułapu 4 złotych i 32 groszy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na początku 2019 roku. Co ciekawe pomimo trwających wzrostów nie są widoczne oznaki przegrzania. Najbliższy opór, a zarazem górne ograniczenie trendu bocznego wynosi 4 złote i 34 grosze. Możliwe, że jeszcze w sierpniu będziemy świadkami ataku na ten pułap.

Wykres euro do złotego EUR/PLNWykres euro do złotego EUR/PLN

Wykres euro do złotego EUR/PLN na interwale tygodniowym

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Patrycja Solarska

Patrycja Solarska

Pasjonatka analizy technicznej, którą łączy w swojej pracy zawodowej z analizą fundamentalną. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Finanse i Rachunkowość, specjalizacja: Rynki Finansowe). Zainteresowana oddziaływaniem polityki światowej na ruchy cenowe pojawiające się na rynku forex


Reklama
Reklama