Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eurodolar (EUR/USD) został szybko sprowadzony na ziemię. Dane z Niemiec krzyżują plany złotego (PLN)

|
selectedselectedselected

Rodzime obligacje nie zareagowały na dane o sprzedaży detalicznej. Wsparcie dla polskiego długu, które pojawiło się jeszcze przed południem było prawdopodobnie pochodną globalnego wzrostu apetytu na ryzyko. Jednocześnie obserwowane osłabienie Bunda na początku notowań ustąpiło miejsca spadkowi rentowności po słabszych PMI z Niemiec. To również mogło pomóc krajowemu FI.

Eurodolar (EUR/USD) został szybko sprowadzony na ziemię. Dane z Niemiec krzyżują plany złotego (PLN)
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmiana dochodowości SPW na głównych węzłach wyniosła 0, -5 oraz -6 pb. do odpowiednio 5,01% (2Y), 5,19% (5Y) oraz 5,40% (10Y). W tle napłynęła informacja, że w dziś możliwa jest informacja UE o odblokowaniu środków z KPO dla Polski. "Wszystko na to wskazuje, że jutro dowiemy się, że wreszcie (...) po tygodniach niezwykle intensywnej pracy (...) usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO" - powiedział premier (cyt. za PAP). Dziś spodziewamy się spokojnych notowań i utrzymania się dochodowości 10Y SPW blisko poziomu 5,40%.

 

EURUSD z podciętymi skrzydłami

Początek czwartkowej sesji na EURUSD potwierdził nasze oczekiwania z pierwszej połowy tygodnia o podwyższonym apetycie pary na wzrosty. Wycena euro do dolara zbliżyła się do 1,0900 po silniejszym od konsensusu odczycie PMI z Francji. Marsz na północ EURUSD nie trwał jednak długo, ze względu na słabość niemieckiego przemysłu. W rezultacie jeszcze przed południem para wróciła do okolic 1,0850. Wyraźny spadek nowych zasiłków dla bezrobotnych za Oceanem dalej redukował presję wzrostową i ostatecznie EURUSD zamknął wczorajsze notowania blisko poziomu otwarcia (1,0820).

Chociaż nadal nie wykluczamy umocnienia się euro do dolara, to jednak wczorajsze wydarzenia na FX i słabe odczyty z niemieckiej gospodarki zmniejszają prawdopodobieństwo scenariusza aprecjacji EURUSD.

 

Zobacz także: Wciąż wysoki apetyt na ryzyko. Kurs dolara (USD) znów zyskuje

Reklama

 

Optymalny scenariusz ominął złotego

Podczas wczorajszego poranka wydawało się, że krajowa waluta będzie miała okazję do testowania poziomu 4,30 zł za euro. Słabe dane z niemieckiej gospodarki zmniejszyły jednak szasnę na realizację tego scenariusza, a powrót EURUSD do poziomu otwarcia (silny rynek pracy za Oceanem) wygenerował nawet delikatną presję na osłabienie złotego podczas popołudniowego handlu. Ostatecznie EURPLN przesunął się o +0,1% do 4,3220. Niewielkie zmiany obserwowaliśmy również na forincie oraz czeskiej koronie. Dziś zakładamy, że złoty będzie się stabilizował blisko bieżących poziomów (4,31-4,33 zł za euro).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama