Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro (EUR) pokazało co potrafi i odpuściło nieco dolarowi (USD)

|
selectedselectedselected
Euro (EUR) pokazało co potrafi i odpuściło nieco dolarowi (USD) | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowe obligacje traciły na wartości w czwartek. Był to zarówno rezultat impulsów zewnętrznych (osłabienie core’a, wyższe rentowności w regionie), jak i wzrostu rynkowych stóp procentowych. Krzywa PLN IRS na tenorach 2-10 lat przesunęła się w górę o 11-13 pb. W tym samym czasie ruch na EUR IRS był w graniach +6 pb. Finalnie dochodowość krajowego długu na głównych węzłach wzrosła o 2, 8 oraz 7 pb. do odpowiednio 5,44% (2Y), 5,42% (5Y) oraz 5,61% (10Y).

Na otwarciu notowań dochodowość Bunda rośnie o ok. 2-3 pb. Może to wywoływać umiarkowaną presję na krajowy dług. W związku z tym oczekujemy kontynuacji wczorajszego ruchu na SPW.

 

Stabilizacja na EURUSD

Za nami relatywnie spokojna sesja na FX. Euro osiągnęło dzienne maksima w relacji do dolara (1,0930) krótko po publikacji marginalnie lepszych od oczekiwań odczytów PMI z Niemiec. Natomiast w kolejnych godzinach para wróciła do poziomów zbliżonych do środowego zamknięcia. Ostatecznie EURUSD wzrósł do 1,0910 (+0,2%). Ryzyko podwyższonej zmienności na rynku walutowym jest ograniczone w kolejnych godzinach. Partycypacja inwestorów zza Oceanu będzie obniżona (sesja na Wall Street kończy się o godz. 19:00, poświąteczna niższa płynność), a wpływ dzisiejszych odczytów makro (Ifo z Niemiec, PMI zza Oceanu) nie powinien być znaczący. W rezultacie oczekujmy kwotowań EURUSD w przedziale wyznaczonym przez wczorajsze notowania.

 

Spokojnie na złotym

Reklama

Czwartkowe notowania krajowej waluty były pozbawione emocji. EURPLN wahał się w przedziale 4,3600-4,3750 by zamknąć dzień wzrostem o 0,1% do 4,3700. Złoty natomiast delikatnie osłabił się do czeskiej korony (0,2%) oraz nieco wyraźniej do forinta (0,5%). Kolejne godziny na EURPLN powinny być spokojne. Start kwotowań w Europie nie przynosi większych ruchów na rodzimym FX. Jednocześnie potencjalny wpływ dzisiejszych impulsów makro na EURPLN powinien być ograniczony. W związku z tym oczekujemy spokojnego handlu na parze.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama