Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ESMA nie wycofuje się ze zmniejszenia dźwigni finansowej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od 1 sierpnia 2018 roku inwestorzy detaliczny handlujący na instrumentach CFD (kontraktach różnicowych) zmuszeni zostali do korzystania ze zdecydowanie niższej dźwigni finansowej. ESMA , czyli Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, podjął decyzję o 3 miesięcznym okresie próbnym, podczas którego miała zapaść ostateczna decyzja o określeniu maksymalnej dostępnej dźwigni finansowej dla inwestora detalicznego. Po raz kolejny okres ten został wydłużony o kolejne 3 miesiące. Dla inwestorów rynku Forex oznacza to, że przynajmniej do końca kwietnia 2019 roku będą korzystali z ograniczonej dźwigni. Czasy kiedy na instrumentach CFD dźwignia sięgała poziomu nawet 1:500 odeszły bezpowrotnie.

Do kiedy będziemy świadkami ograniczenia dźwigni finansowej

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Urząd ESMA ograniczenia będą obowiązywały na kolejne 3 miesiące, licząc od lutego 2019 roku.

Dostępna dźwignia wahać się będzie w zależności od zmienności instrumentu bazowego. Im większa zmienność tym mniejsza dostępna na rynku dźwignia.

Dźwignia finansowa z jakiej mogą korzystać inwestorzy w zależności od rodzaju instrumentu bazowego

  • 30:1 dla głównych par walutowych;
  • 20:1 dla par walutowych innych niż główne, złota i indeksów głównych;
  • 10:1 dla towarów innych niż złoto i indeksy akcji zwykłych i niedużych;
  • 5:1 dla poszczególnych akcji i innych rynkowych benchmarków;
  • 2:1 dla walut cyfrowych (kryptowalut);

Wydłużenie decyzji ESMA nie obejmuje tylko i wyłącznie dźwigni finansowej. Żeby lepiej zabezpieczyć interesy inwestora indywidualnego ESMA podjęła również następujące decyzje:

-każdy rachunek musi być zabezpieczony przed możliwością powstania salda ujemnego

Reklama

-brokerzy zostali znacząco ograniczeni w zakresie działań marketingowych, a w tym do proponowania różnego rodzaju zachęt do założenia rachunku

- w ramach kampanii marketingowych informacja o ostrzeżeniu przed ryzykiem musi zostać uzupełniona o informacje na temat odsetka inwestorów tracących u danego brokera

Tutaj możesz sprawdzić oświadczenie ESMA w sprawie niższej dźwigni.

Sprawdź jak możesz zwiększyć dostępną dźwignię finansową.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama