Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

I tura wyborów we Francji dla skrajnej prawicy. Posiedzenie RPP i projekcja inflacyjna w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: Skrajna prawica wygrywa I turę wyborów we Francji. Posiedzenie RPP w tym tygodniu.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

USA: Inflacja konsumencka PCE zgodnie z konsensusem w maju. Finalny indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan wyraźnie lepszy niż flash

  • Deflator konsumpcji prywatnej spadł do 2,6%r/r w maju z 2,7% w kwietniu, zgodnie z konsensusem, po stabilizacji w ujęciu miesięcznym (brak zmiany m/m po wzroście o 0,3%m/m w kwietniu). Bazowy indeks PCE wyhamował do 0,1%m/m, zgodnie z oczekiwaniami, po 0,3% miesiąc wcześniej, po korekcie w górę z 0,2%.
  • Wydatki Amerykanów rosły w maju w tempie 0,2%m/m, poniżej konsensusu 0,3%, po wzroście o 0,1% miesiąc wcześniej, po korekcie w dół z 0,2%. Dochody Amerykanów przyśpieszyły natomiast do 0,5%m/m z 0,3% miesiąc wcześniej , konsensus zakładał wzrost o 0,4%.
  • Nastroje konsumentów w czerwcu wg indeksu Uniwersytetu Michigan finalnie nie osłabiły się tak jak sugerowała wartość wstępna. Indeks spadł do 68,2pkt. z 69,1pkt. miesiąc wcześniej, wartość wstępna wynosiła zaledwie 65,6pkt. Oczekiwana inflacja w tym badaniu spadła do 3,0% z 3,3% w horyzoncie roku i utrzymała się na poziomie 3% w horyzoncie długoterminowym.

 

Francja: Skrajna prawica wygrała I turę przyśpieszonych wyborów parlamentarnych we Francji

  • Zjednoczenie Narodowe (ZN) zdobyło 33,2% głosów i tym samym partia Marine Le Pen wygrała I turę wczorajszych przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji. Nowy Front Ludowy (NFL) uzyskał 28,1%, zaś ugrupowanie Razem dla Republiki prezydenta Macrona 21,0%. Warto odnotować bardzo wysoką frekwencję: 69,7% wobec 47,7% w 2022.
  • II tura wyborów odbędzie się 7 lipca. Kandydaci, którzy zdobyli co najmniej 12,5% głosów w I turze będą walczyli o 577 mandatów w okręgach jednomandatowych. Aktualne szacunki wskazują, że prawdopodobieństwo tego, że ZN zdobędzie większość bezwzględną (289 miejsc) w nowym parlamencie jest niewielkie. Ważne przy tym będą decyzje dotyczące sojuszy między partiami w II turze. Przykładowo, J-L. Melenchon z NFL zapowiedział, że kandydaci jego partii wycofają się w okręgach, w których zdobyli trzecie miejsce, tak aby osłabić ostateczny RN.
  • Z wysokim prawdopodobieństwem, po 7 lipca Prezydent Macron powoła na stanowisko premiera przedstawiciela FN, który stworzy rząd mniejszościowy. Francja wejdzie tym samym w okres, w którym premier oraz prezydent będą z dwóch przeciwstawnych opcji politycznych (ostatni raz tego typu sytuacja miała w latach 1997-2002). Warto przy tym pamiętać, że Prezydent Francji ma zdecydowanie szerokie uprawnienia niż Prezydent Polski. Można zatem przypuszczać, że polityka Francji może stać się mniej przewidywalna, zaś kohabitacja RN oraz Prezydenta Macrona będą stanowiły rozgrywkę przed wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na 11 kwietnia 2027.

 

Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: Wybory we Francji i Wielkiej Brytanii. Parolls z USA i dane inflacyjne ze strefy euro

  • Na początku tygodnia uwaga inwestorów skupi się na wyborach parlamentarnych we Francji. Decydująca będzie jednak druga tura wyborów 7 lipca, którą zapewne poprzedzi intensywna kampania i zwiększona presja na osłabienie obligacji francuskich.
  • W czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii, po 14 latach, władzę przejmie najprawdopodobniej Partia Pracy.
  • Po danych inflacyjnych ze strefy euro we wtorek (spodziewane delikatne hamowanie inflacji HICP do 2,5%r/r w czerwcu z 2,5% w maju i inflacji bazowej do 2,8%r/r z 2,9% miesiąc wcześniej, przy utrzymaniu wzrostu miesięcznego 0,2%m/m), w piątek poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane te sprawiły dużą pozytywną niespodziankę w maju (272tys. nowych miejsc pracy), na czerwiec konsensus zakłada 188tys. nowych miejsc pracy w czerwcu. Wcześniej w środę poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Fed, na którym nie zmieniono stóp procentowych. Dane payrolls wpłyną na decyzję Fed we wrześniu, obecnie konsensus wycenia obniżkę o 25pb z prawdopodobieństwem około 60%.
  • Bankierzy centralni będą absorpbować uwagę rynków szczególnie od poniedziałku do środy w związku z konferencją naukową EBC w portugalskiej Sintrze. Wydarzenie otworzy dziś wieczorem Prezes EBC C. Lagarde, głównym wydarzeniem będzie panel z udziałem m.in. prezesów EBC i Fed. W regionie CEE w tym tygodniu, Narodowy Bank Rumunii może przeprowadzić pierwsza obniżkę stóp o 25pb w tym cyklu do 6,75%. Wydarzenia w tym tygodniu:
    • Poniedziałek: finalne wskaźniki PMI w przemyśle w Europie i USA za czerwiec; inflacja konsumencka CPI/HICP w Niemczech; indeks ISM w przemyśle w USA za czerwiec, wystąpienia Prezes EBC C. Lagarde,
    • Wtorek: inflacja HICP ze strefy euro za czerwiec; wystąpienia przestawicieli EBC (de Guindos, Elderson, Schnabel); wakaty w USA w maju wg JOLTS,
    • Środa: finalne wskaźniki PMI w usługach w Europie i USA za czerwiec; inflacja producencka PPI w strefie euro za maj; wystąpienia przedstawicieli EBC i Fed (Lane, Williams), wyniki ankiety ADP o rynku pracy w USA w czerwcu, indeks ISM w usługach w USA za czerwiec, minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC,
    • Czwartek: zamówienia w niemieckim przemyśle w maju; minutes z posiedzenia EBC w czerwcu,
    • Piątek: produkcja przemysłowa w Niemczech w maju; sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju, raport payrolls w USA za czerwiec.

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) przetwarza wyniki wyborów we Francji... Złoty (PLN) w dobrym położeniu

 

Wiadomości krajowe

W tym tygodniu posiedzenie RPP i aktualizacja projekcji inflacyjnej

  • W tym tygodniu poznamy decyzję RPP oraz lipcową projekcję NBP. Warto odnotować, że na ostatniej konferencji Prezes Adam Glapiński pokazał, że w scenariuszu częściowego zniesienia tarcz antyinflacyjnych (energia elektryczna, gaz, ciepło), inflacja CPI wzośnie do poziomu 5,2% na koniec bieżącego roku.
  • Spodziewamy się, że lipcowa projekcja NBP będzie wskazywała podobną dynamikę inflacji, co będzie wpisywało się w narrację Prezesa NBP o braku przesłanek do zmiany parametrów polityki pięniężnej w tym roku.
  • W lipcu wskaźnik PMI koniunktury w krajowym przetwórstwie zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 45pkt., a więc tyle samo co przed miesiącem. Aktywność w przetwórstwie wg badania skurczyła się dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998.
  • Chociaż ogólny wskaźnik nie pogorszył się bardziej, uwagę zwraca najszybszy spadek wielkości produkcji od ośmiu miesięcy, a także dalszy ostry spadek liczby nowych zamówień. Zgodnei z oczekiwaniami, ankietowane firmy wskazywały słabą koniunkturę w Niemczech jako źródło problemów w przypadku eksportu. Ostatnie dane o koniunkturze z Niemiec niestety nie wskazują na większą poprawę. Dlatego w tym roku nie spodziewamy się większego odbicia w eksporcie, motorem wzrostu krajowej gospodarki pozostanie konsumpcja.

 

Inflacja za czerwiec bez zaskoczenia, dalszy wzrost w 2poł24

  • Inflacja CPI za czerwiec wyniosła 2,6%r/r vs oczekiwane przez nas i konsensus 2,5%r/r. Tym razem bez zaskoczeń niższym odczytem, jak w poprzednich miesiącach.
  • Ceny żywności wzrosły 0,7%m/m, zdecydowanie wyżej od szacunków. Wysokie temperatury spowodowały, że sezonowy spadek cen wybranych owoców nastąpił wcześniej, zaś teraz następuje odbicie którego nie było przed rokiem. W kierunku wzrostu cen oddziaływało także rozłożone w czasie przerzucanie podwyżki VAT na ceny detaliczne, ale skala tego zjawiska była już niewielka.
  • Inflacja bazowa zanotowała kolejny miesiąc z niższym wzrostem m/m, również po odsezonowaniu. Według naszych szacunków, w ujęciu rocznym spadła do 3,7%r/r vs 3,8%r/r w maju, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.
  • Naszym zdaniem następne miesiące przyniosą dalsze stopniowe odbicie CPI. Ogłoszone wczoraj nowe taryfy na gaz i prąd dodadzą do CPI 1,3-1,4pp, a tym samym  w lipcu inflacja ukształtuje się w okolicach 4%r/r, czyli ponownie powyżej dopuszczalnych wahań wokół celu NBP. Szacujemy, że na koniec roku wyniesie ok. 4,8% r/r.
  • Pamiętajmy jednak, że skok inflacji CPI z marcowego dołka (2,0%r/r) do 4,8%r/r w grudniu to nie tylko odmrażanie cen mediów. To także efekty statystyczne (porównujemy się do spadających cen w 2poł23) oraz uporczywość inflacji bazowej (tej głównie krajowej), która nie chce spaść poniżej 3,5% pomimo recesji w konsumpcji trwającej prawie rok! Wyzwaniem dla polityki pieniężnej pozostaje wysoka i uporczywa inflacja usług, powiązana z wysoką dynamiką płac nominalnych. Nawet przy założeniu, że zmiany bazowej m/m odsezonowane nie zareagują na trwające ożywienie popytu wewnętrznego i będą się kształtowały na podobnie jak w 2kw24, wciąż inflacja bazowa w 2poł24 będzie utrzymywała się w okolicach 4%r/r. To oznacza, że jesteśmy bardzo daleko od jej sprowadzenia do celu.
  • Dlatego spodziewamy się utrzymywania stóp bez zmian do końca 2024 roku, obniżki możliwe są w 2kw25 ale będzie to raczej krótki i płytki cykl luzowania polityki pieniężnej.

 

PLN25-45mld podaży SPW w 3kw24. Ponad PLN150mld poduszki płynnościowej budżetu

  • W 3kw24 Ministerstwo Finansów planuje pięć przetargów sprzedaży z łączną podażą na poziomie PLN25-45mld. W tym kwartale resort finansów planuje również przeprowadzenie trzy przetargów zamiany. Możliwe są też emisje publiczne obligacji na rynkach zagranicznych. Równolegle BGK podał, że w 3kw24 planuje cztery przetargi sprzedaży obligacji na Fundusz COVID-19 (4 VII, 18 VII, 13 VIII i 5 IX).
  • W samym lipcu MF planuje 2 przetargi sprzedaży (23 VII z podażą PLN5-10mld i 29 VII z podażą 4-8mld). Resort finansów planuje zorganizować także jeden przetarg zamiany (10 lipca).
  • MF podało również, że w maju udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach wzrósł o PLN1,4mld do 132,5mld. Zmiany są więc niewielkie. Zachowanie rynku w czerwcu również nie wskazuje na większe napływy. Sytuacja może jednak zmienić się w wakacje, bo inwestorzy mocno sparzyli się na popularnych w pierwszym półroczu pozycjach w LatAm.
  • Wieceminister J. Drop poinformował, że na koniec czerwca br. stan środkow na rachunkach budżetowych wynosił ponad PLN150mld w porównaniu z PLN163mld miesiąc wcześniej.

 

Komentarz rynkowy

Poprawa nastrojów na rynkach po wyborach we Francji

  • Rynki z zadowoleniem przyjęły wyniki wyborów we Francji, wskazujące najprawdopodobniej na utworzenie rządu technicznego, a więc bez dominacji skrajnej lewicy i prawicy. Dołożyły się do tego lepsze od oczekiwań wyniki chińskiego PMI. W efekcie doszło do wybicia kursu €/US$ ponad 1,0750. Na razie nie miało to dużego przełożenia na złotego – kurs €/PLN utrzymuje się w trendzie bocznym przy 4,31.
  • Odbicie rentowności na rynkach bazowych zaczęło się już w piątek. Dochodowość Bunda wzrosłą o 6pb, a amerykańskiej 10latki 8pb. Na krótkim końcu zmiany były mniejsze, bo ruch odbył się na bazowe ogólnie większego popytu na ryzykowne aktywa, a nie zmian w oczekiwaniach na decyzje Fed, czy EBC. SPW są stabilne, co oznacza zawężenie spreadu do krzywej niemieckiej.
Reklama

 

 

Wakacje okazją do umocnienia złotego

  • €/US$ znalazł się przy ważnym wsparciu. Jego przełamanie powinno otworzyć drogę do powrotu pary bliżej 1,09. Na razie realizuje się zadowalający z punktu widzenia rynków scenariusz technicznego rządu we Francji. Rozpoczynające się wakacje to też okazja do odbudowy pozycji carry trade masowo domykanych w pierwszej połowie czerwca, z założeniem niższej zmienności. Oznacza to ryzyko dalszego osłabienia dolara i umocnienia ryzykownych aktywów. Ryzykiem jest jednak druga tura wyborów parlamentarnych we Francji.
  • Od początku tygodnia spodziewamy się umocnienia złotego, do końca wakacji para €/PLN prawdopodobnie dotrze poniżej 4,25. Zwykle w tym okresie spada zmienność na rynkach, co powinno pozwolić inwestorom skupić się na krajowych fundamentach, które pozostają pozytywne, jak wysoki poziom stóp NBP. Nie wykluczamy też, że w kolejnych tygodniach będą odbudowywane pozycje carry trade, które wobec wysokich stóp NBP powinny dodatkowo premiować naszą walutę. Ryzykiem pozostają głownie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA, choć małą reakcja na pierwszą debatę prezydencką sugeruje, że temat jest już przez rynki mocno ograny.

 

Umocnienie SPW możliwe w wakacje

  • Na rynkach bazowych oczekujemy umiarkowanych wzrostów rentowności w wakacje. Odbudowa pozycji carry trade oznacza pozbywanie się bezpiecznych aktywów, a więc szczególnie obligacji. Na duże wzrosty rentowności jednak nie liczymy. Rosną bowiem szanse na szybką kontynuację obniżek stóp przez EBC, a ostatnie dane inflacyjne z USA podnoszą szanse że swój cykl obniżek Fed rozpocznie już we wrześniu.
  • Oczekujemy, że w wakacje dojdzie do umocnienia SPW, skoncentrowanego na długim końcu. SPW dobrze zniosły ostatnie napięcia na rynkach i wyższe rentowności w USA i Niemczech. Ponadto najnowsza seria danych, szczególnie ponowne załamanie koniunktury w przemyśle niemieckim pogorszyła perspektywy odbicia gospodarczego, co spowodowało powrót oczekiwań na cięcia stóp RPP.
  • Liczymy też na napływ inwestorów zagranicznych na długie SPW. Po dużych stratach w LatAm inwestorzy zagraniczni mogą decydować się na zakupy w naszym regionie, przynajmniej jako dywersyfikację dla innych pozycji na rynkach wschodzących. Wydaje się to potwierdzać zachowanie np. złotego, który od szczytu napięć w połowie czerwca odrobił dużą część strat, w przeciwieństwie do niektórych walut LatAm.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama