Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?

|
selectedselectedselected
Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś, najpewniej w godzinach popołudniowych, poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej co do poziomu stóp procentowych. Wynik posiedzenia obarczony jest niepewnością. Przypomnijmy, że prezes Narodowego Banku Polskiego A.Glapiński, a także bardziej gołębi członkowie Rady, wskazywali, że jednym z warunków rozpoczęcia cyklu cięć stóp jest spadek inflacji CPI poniżej „psychologicznego” poziomu 10% r/r, co jak na razie nie zostało wypełnione.

Co więcej, według naszych szacunków inflacja bazowa także nadal pozostaje dwucyfrowa. Tym samym na potrzeby naszego scenariusza zakładamy utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 6,75%. Prawdopodobieństwo obniżki stóp już we wrześniu jest jednak wysokie, gdyż członkowie RPP niejednokrotnie zaskakiwali względem swojej komunikacji. O ile cięcie stóp jeszcze w tym roku wydaje się coraz bardziej przesądzone, to naszym zdaniem nie ma mocnych argumentów za szybkim rozpoczęciem luzowania monetarnego. Zakładamy, że w 2024 r. obniżki stóp procentowych będą kontynuowane. Ich skala jest niepewna, a obniżki już w tym roku oznaczają oczywiście ich wolniejsze spadki w 2024 r.

 

 

Reklama

US: O godz. 16:00 poznamy natomiast wyliczenie za sierpień indeksu ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych. Konsensus prognoz wskazuje na niewielki spadek wskaźnika – do 52,5 pkt z 52,7 pkt. Ożywienie w usługach, a także w handlu utrzymuje gospodarkę amerykańską w trendzie wzrostowym.

 

Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 1Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 1

 

Wydarzenia i komentarze

GE: Nowe zamówienia w niemieckim przemyśle w cenach stałych spadły w lipcu o 11,7% m/m wobec oczekiwań spadku tylko o 4,3% m/m. Pomijając okres początku pandemii Covid-19 w 2020 r. jest to najsłabszy odczyt w danych. Spadek ten w naszej ocenie stanowi odreagowanie po dwóch miesiącach wzrostów. Duża skala zniżki potwierdza jednak informacje ze wskaźników koniunktury (m.in. PMI), że niemiecki przemysł jest w recesji. Warto zauważyć, że spadek w ujęciu r/r także był w lipcu dwucyfrowy. Dane te nie napawają optymizmem na najbliższe miesiące. Jednocześnie sytuacja w przemyśle zaczyna hamować niemieckie usługi, co wpisuje się w oczekiwania recesji w tej gospodarce w 2023 r.

EZ: Według końcowych danych indeks PMI dla usług w strefie euro wyniósł w sierpniu 47,9 pkt, co oznacza korektę w dół o 0,4 pkt proc., a więc dość znaczną na tle rewizji historycznych. Jest to pierwszy miesiąc w tym roku, kiedy indeks spadł poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. Wskazuje on, że recesja w przemyśle stopniowo przelewa się na sektor usług, który w I poł. 2023 r. powstrzymywał spadek PKB. Perspektywy dla strefy euro na II poł. roku przestawiają się zatem pesymistycznie, w szczególności dla Niemiec.

Reklama

 

Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 2Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 2

 

Rynki na dziś

Przed nami decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a więc potencjalnie źródło podwyższonej zmienności przede wszystkim rynku obligacji. Mimo, iż nie został spełniony stawiany przez prezesa NBP warunek jednocyfrowej inflacji CPI jako argumentu za cięciem kosztu pieniądza, to prawdopodobieństwo rozpoczęcia dziś cyklu łagodzenia monetarnego jest wysokie. Tymczasem złoty pozostaje pod presją sprzedających z uwagi na umacniającego się na globalnych rynkach dolara. Polskiej walucie pomagać nie będzie także potencjalna decyzja o łagodzeniu polityki pieniężnej (pogorszenie carry trade, ryzyko zwiększenia uporczywości inflacji). Kurs EUR/PLN atakować będzie dziś poziom 4,50 a jego złamanie uruchamia dodatkowy około 3-groszowy potencjał wzrostowy.

Zobacz także: Silny dolar (USD) i decyzja RPP trzymają złotego (PLN) w szachu

 

 

Reklama

Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 3Dolar (USD) zaczyna coraz bardziej ciążyć polskiemu złotemu (PLN). RPP jeszcze bardziej mu dokopie?  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama