Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar (USD) i obligacje sygnalizują możliwość przełomu! Rynki akcji mogą zacząć świętować?

|
selectedselectedselected
Dolar (USD) i obligacje sygnalizują możliwość przełomu! Rynki akcji mogą zacząć świętować? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sugestie Fed, które pojawiły się po niedawnym posiedzeniu tego gremium oraz najnowsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pozwalają na wzmocnienie przekonania, że cykl zaostrzania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych już się zakończył. Jednocześnie wspomniane dane nie są na tyle złe, by wyciągać na ich podstawie wniosek o poważniejszym pogorszeniu koniunktury. O recesji nie ma mowy, a kwestią budzącą cień niepewności jest nie to, czy, ale kiedy należy spodziewać się obniżki stóp procentowych przez rezerwę federalną. To zależeć będzie prawdopodobnie od ścieżki, jaką podążać będzie inflacja. Nawet jeśli dotarcie jej do celu zajmie jeszcze trochę czasu, spadkowa tendencja nie budzi wątpliwości.

 

 

W efekcie wystąpienie tych okoliczności mieliśmy do czynienia ze znaczącym osłabieniem dolara oraz spadkiem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a więc zmianą czynników które od pewnego czasu zdecydowanie szkodziły rynkom akcji. W miniony piątek, tuż po publikacji nieco gorszych danych dotyczących rynku pracy oraz słabszych odczytów wskaźnika ISM dla usług, dolar osłabił się najmocniej od połowy czerwca względem euro i od połowy lipca w przypadku indeksu amerykańskiej waluty. O tym, że nie jest to jednorazowa reakcja na dane, ale prawdopodobnie bardziej trwała tendencja, świadczyć może fakt, że dolar słabnie już od pierwszych dni września. Najmocniej od połowy lipca w dół poszła też rentowność dziesięcioletnich obligacji, przez moment schodząc do 4,5 proc. To wzmocniło rozpoczętą pod koniec października poprawę nastrojów na głównych światowych giełdach. W tym czasie S&P500 zyskał 6 proc., odrabiając niemal w całości ostatnią falę spadkową.

Reklama

 

Zobacz także: Krajowe indeksy powoli opadają z sił… Wydarzenia ze świata polityki naładują je na nowo?

 

 

Korzystając z poprawy nastrojów na światowych giełdach, powyborczą zwyżkę kontynuowały indeksy warszawskiego parkietu, docierając do szczytów z końca lipca. Sierpniowo-wrześniową spadkową korektę można więc uznać za zakończoną, co oznacza, że można z optymizmem patrzeć na najbliższe tygodnie.

(Michał Szukalski – Q Value)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama