Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Powell umocni kurs dolara (USD)?

|
selectedselectedselected

Już dziś będzie mieć miejsce przemówienie Jerome’a Powella podczas trwającego od wczoraj sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole położonym w Górach Skalistych w stanie Wyoming.

Czy Powell umocni kurs dolara (USD)?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W przeszłości przewodniczący Rezerwy Federalnej okazjonalnie wykorzystywali to wydarzenie do tego, aby ogłaszać kluczowe zmiany w polityce monetarnej. W tym momencie wiadomo, że Fed jest o krok od pierwszej obniżki stóp. Wszyscy jednak zastanawiają się w jakim tempie będzie postępował ten proces, szczególnie po ostatnim słabym raporcie NFP oraz ostatniej, mocnej rewizji w dół danych rocznych. Wydarzenia w Jackson Hole wydaje się być  w tym momencie szczególnie istotne.

Dziś dyskusja w Jackson Hole rozpoczyna się od tematu czy  wpływ polityki pieniężnej na inflację  powinien ponownie zostać oceniony w następstwie pandemii. Dotyczy to głównie inflacji bazowej, ponieważ działania banku centralnego mają ograniczony wpływ na ceny żywności oraz energii.

W centrum zainteresowania będzie opinia Powella również na temat ostatniego słabego raportu z rynku pracy oraz rewizji danych na temat zatrudnienia za okres 12 miesięcy do marca 2024 roku. Inwestorzy będą oceniać, jak mocno Fed jest zaniepokojony ostatnim wzrostem stopy bezrobocia oraz dużo niższą liczbą nowych etatów w sektorze pozarolniczym. Pytanie, na które rynek chce znać odpowiedz brzmi: w jaki sposób bank centralny radzi sobie z konfliktem między inflacją a pojawiającym się ryzykiem gospodarczym.

Rynek po ostatnich danych NFP zaczął zakładać, że ruch o 50 punktów bazowych  jest wysoce prawdopodobny. Potem emocje zaczęły opadać. Na chłodno ponownie zaczęto analizować dane makro. Inflacja pokazały dalszy spadek. Szczególnie mocno zniżkowały ceny producenckie a konsumenckie znalazły się w obrębie szerokiego konsensusu. Wciąż w USA siła konsumenta jest duża o czym świadczyły ostatnie liczby na temat sprzedaży detalicznej. Nastroje konsumentów poprawiają się. Wskaźniki aktywności dla przemysłu pogorszyły się w ostatnich tygodniach. Z kolei dla sektora usług wskazują na rozwój. Szeroki obraz koniunktury nie jest  katastrofalny, widać spowolnienie, ale wygląda na to, że jest ono w pełni kontrolowane przez Fed i wywołane celowo, żeby zdusić inflację, która jeszcze niedawno była problemem numer jeden.

W perspektywie krótkoterminowej uważam, że dzisiejsze wystąpienie Jerome'a Powella będzie miało niewielki wpływ na dolara amerykańskiego. Pamięć o ostatnich zawirowaniach rynkowych jest wciąż świeża, więc prawdopodobnie przewodniczący podejmie  wysiłki, aby utrzymać spokój na rynkach. Jednak biorąc pod uwagę słabość dolara w ostatnich dniach, samo to może wystarczyć, aby zapewnić pewne wsparcie dla USD.

Reklama

Jeśli chodzi o rynki akcyjne możliwa reakcja nie do końca jest jasna. Biorą pod uwagę fakt, jak zareagowały akcje po NFP, można przypuszczać, że jeśli Powell uspokoi rynek podkreślając, że schłodzenie było oczekiwane a ryzyko recesji na ten moment jest niskie, wówczas możemy oczekiwać wzrostów. Oznacza to, że „jastrzębia” postawa przedstawiciela Fed może być odebrana tym razem pozytywnie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama