Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chiny rozpędzają się na finiszu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj w trakcie sesji giełdowej w Azji indeks Shanghai Composite zszedł poniżej poziomu 3000 tysięcy punktów, który uważa się za ważny nie tylko z powodów psychologicznych, ale także ma on być istotny dla potencjalnych skupów akcji przez agencje rządowe. Jednak na zamknięciu w Chinach indeks zdecydowanie oddalił się od tego poziomu notując dzienny wzrost niewiele poniżej 5%.

Większość zysków została zanotowana została w trakcie ostatniej godziny, w której dokonywane były transakcje, a wśród spółek które notowały straty znalazło się zaledwie 12 z ponad tysiąca firma wchodzących w skład Shanghai Composite. Na rynku pojawiła się informacja, iż MSCI może dołączyć tzw. "akcje A" do indeksu MSCI EM. Taki ruch mógłby oznaczać dalszą liberalizację rynku akcyjnego z giełd w Shanghaju, czy w Shenzen, co z kolei mogłoby z kolei otworzyć dostęp tych rynków dla zagranicznych inwestorów.

Pozytywny sentyment, który zaistniał na koniec sesji w Chinach znalazł swoje przełożenie na notowania w Europie. Na giełdzie w Wielkiej Brytanii wzrostom w indeksie FTSE 100 (+1,6%) przewodzi spółka SABMiller. Producent piwa oraz napoi bezalkoholowych zyskał ponad 20% po tym jak pojawiła się informacja, że belgijska firma Anheuser-Busch InBev planuje dokonać przejęcia SABMiller. Gdyby doszło do tego przejęcia, to mielibyśmy do czynienia z jedną największych transakcji w historii branży piwowarskiej. Na razie informacje wskazują, że przejęcie jest tylko w planach, ale znajduje to również swoje odzwierciedlenie w notowaniach belgijskiej spółki, cena AB InBev rósnie dzisiaj o ponad 6,5% dzięki czemu przewodzi wzrostom w indeksie Euro Stoxx 50.

Na głównym polskim indeksie WIG20 po raz kolejny mamy do czynienia z niewielką zmiennością, gdyż wartość indeksu spadła o -0,2%. Jest to czwarta sesja z rzędu podczas, której notujemy niewielkie ruchy na indeksie, nie przekraczające 1% w ujęciu bezwzględnym. Nadal nie jest znana data oraz ostateczna decyzja w sprawie pierwszej oferty publicznej akcji Banku Pocztowego. Dzisiaj Poczta Polska opublikowała komunikat, w który pisze, że wszelkie kwestie związane z IPO będą musiały brać pod uwagę panujące na rynku warunki w danym momencie. Właściciele Banku Pocztowego, Poczta Polska oraz PKO BP zgadzają się co do zasady, że firma wymaga dokapitalizowania, jednak dyskutowane jest obecnie optymalne rozwiązanie.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Arkadiusz Trzciołek

Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Tematy

Reklama
Reklama