Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy prezes Fed zapowie cięcie stóp procentowych we wrześniu? Indeksy PMI nie zmienią planów EBC

|
selectedselectedselected
Bank Millennium SA - komentarz tygodniowy: Czy prezes Fed zapowie cięcie stóp procentowych we wrześniu?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sympozjum w Jackson Hole głównym wydarzeniem tego tygodnia

Wydarzeniem tygodnia będzie sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA, które odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia. Na piątek zaplanowane jest wystąpienie prezesa Fed J. Powella. W przeszłości spotkanie to było wykorzystywane do prezentacji perspektyw polityki pieniężnej przez Fed. Obecnie ma to szczególne znaczenie, ponieważ zbliża się moment rozpoczęcia cyklu obniżek stóp proc. w USA, a słabe dane z rynku pacy USA za lipiec wprowadziły dużo niepewności co do skali i tempa łagodzenia polityki monetarnej przez Fed. Oczekiwać można, iż prezes J. Powell wyrazi przekonanie, iż postęp w dezinflacji jest na tyle satysfakcjonujący, że daje przestrzeń do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych już na we wrześniu. Nie spodziewamy się wskazania skali możliwego cięcia, niemniej w naszej ocenie, bardziej prawdopodobne jest cięcie stóp we wrześniu o 25 pkt. i łącznie o 75 pkt. baz. w tym roku. Biorąc pod uwagę dane sugerujące realizację scenariusza miękkiego lądowania gospodarki, a szczególnie dobre wyniki sprzedaży detalicznej, Fed będzie chciał zapewne stopniowo dozować luzowanie monetarnego. Jednocześnie ze względu na niepewność co do inflacji oraz kondycji rynku pracy, amerykańscy bankierzy centralni zapewne zostawią furtkę otwartą do bardziej agresywnych działań, uzależniając decyzje od napływających danych.

 

Zobacz także: Kupno czy wynajem mieszkania? Liczba wynajmujących rośnie 3 razy szybciej niż właścicieli domów

 

Odczyty indeksach PMI w strefie euro nie wpłyną na oczekiwania co do decyzji EBC

Z publikowanych w tym tygodniu danych z gospodarki strefy euro najciekawsze wydają się wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro za sierpień. Konsensus rynkowy wskazuje na nieznaczny wzrost wskaźnika dla przemysłu do 46,0 pkt. z 45,8 pkt. w lipcu. Natomiast w przypadku indeksu dla sektora usług konsensus wskazuje na stabilizację na poziomie 51,9 pkt. Słabe odczyty indeksów koniunktury, które publikowane były w minionym tygodniu (indeksy ZEW i Sentix) zwiększają prawdopodobieństwo negatywnej niespodzianki w danych, szczególnie w przypadku indeksów koniunktury dla Niemiec. Koniunktura w europejskiej gospodarce pozostaje słaba, a jej odbudowa następuje wolniej od pierwotnych oczekiwań. Przemysł pogrążony jest w recesji, co szczególnie widać w danych z niemieckiej gospodarki. W fazie ekspansji utrzymuje się sektor usług, wspierany wysoką dynamiką wynagrodzeń i niskim bezrobociem. Dane te zapewne utrwalą oczekiwania na dalsze stopniowe cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje cięcie kosztu pieniądza o 25 pkt. baz. we wrześniu oraz o kolejne 25 pkt. baz. w grudniu.

 

Liczne publikacje danych z polskiej gospodarki w tle wydarzeń globalnych

Uzupełnieniem wydarzeń globalnych będą liczne publikacje danych z krajowej gospodarki. W środę poznamy odczyt produkcji przemysłowej, indeks cen PPI oraz dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. W czwartek natomiast podane będą dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Czynniki kalendarzowe i większa niż w roku ubiegłym liczba dni roboczych będzie sprzyjała poprawie wyników gospodarki na początku 3Q. Wyraźnie przyspieszy roczna dynamika produkcji przemysłowej, produkcji budowlanej oraz sprzedaży detalicznej. Dane te powinny wpisywać się w odbudowę koniunktury, wspieranej głównie przez popyt krajowy, podczas gdy popyt zagraniczny pozostaje pod negatywnym wpływem słabej koniunktury w europejskiej gospodarce. W lipcu spodziewamy się także nieznacznego wyhamowania dynamiki płac, choć utrzyma się ona na wysokim, dwucyfrowym poziomie. Dane te nie powinny wpłynąć na oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w Polsce.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama