Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W trzecim kwartale ropy może być za mało, by zabezpieczyć rosnący popyt

|
selectedselectedselected

Od początku roku, cena baryłki ropy Brent wzrosła o około 11 proc. i wynosi obecnie około 85 dolarów. Sytuację na rynku kształtuje rosnący popyt na ropę związany z okresem wakacyjnym oraz utrzymujące się cięcia produkcji wprowadzone przez OPEC+. Powoduje to, że w trzecim kwartale ropy może być za mało, by zabezpieczyć światowy popyt.

[eToro] Komentarz Pawła Majtkowskiego: W trzecim kwartale ropy może być za mało, by zabezpieczyć rosnący popyt
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W opublikowanym w środę raporcie OPEC utrzymał prognozę wzrostu światowego popytu na ropę w 2024 roku o 2,25 miliona baryłek dziennie oraz o 1,85 mln w 2025 roku. Przewidywania pozostały bez zmian, mimo niższego niż oczekiwano popytu na ropę w pierwszym kwartale br.

 

OPEC prognozuje także, że jeśli obecne cięcia produkcji pozostaną w mocy, w trzecim kwartale na rynku może pojawić się deficyt dostaw surowca. Według Goldman Sachs, popyt na ropę w trzecim kwartale może przewyższać planowaną produkcję o 1,3 mln baryłek dziennie. Może to wpływać na wzrost cen oraz na dalsze decyzje OPEC w zakresie utrzymania ograniczeń w produkcji ropy. W zeszłym miesiącu, OPEC+ zatwierdziło przedłużenie ograniczenia produkcji wysokości 3,66 mln baryłek dziennie do końca 2025 roku. Dotyczy to także dodatkowego cięcia produkcji o 2,2 mln baryłek, które ma obowiązywać do końca września tego roku, a potem ma być sukcesywnie zmniejszane i zakończyć się we wrześniu 2025 roku. Obecnie, decyzją OPEC+, światowa produkcja ropy jest ograniczona o 5,86 mln baryłek, co odpowiada wartości około 5,7 proc. światowego popytu.

 

Na północnej półkuli trwa obecnie sezon wakacyjny, który generuje dodatkowy popyt na ropę. W USA długi weekend związany ze Świętem Niepodległości przyczynił się do wzrostu popytu na paliwo lotnicze oraz benzynę. Dane amerykańskiej EIA (Energy Information Administration) wskazują, że popyt na paliwo lotnicze osiągnął najwyższy poziom od 2019 roku, a popyt na benzynę – najwyższy od 2021 roku. Jednocześnie, zapasy benzyny spadły do najniższego poziomu od maja, co dodatkowo wpłynęło na wzrost cen ropy. W Polsce wakacyjny popyt na paliwa jest napędzany przez wprowadzone przez sieci stacji paliwowych rabaty, wynoszące około 30-40 groszy na litrze paliwa 95.

Reklama

 

Na ceny ropy będą także wpływać perspektywy cięcia stóp procentowych. W Europie już doszło do pierwszej obniżki stóp, co powinno wspierać wzrost gospodarczy i popyt na ten surowiec. Rynki oczekują, że w najbliższych miesiącach dojdzie także do obniżki stóp w USA. Mieszane dane dotyczące aktywności gospodarczej napływają natomiast z Chin, będących największym importerem ropy na świecie.

 

Zobacz także: Warren Buffett ma pomysł na obniżkę deficytu. Realny w Polsce?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama