Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trzoda chlewna: produkcja wieprzowiny w dekoniunkturze! Opłacalność chowu spada, coraz większe problemy z nadpodażą. Czy nowy rok będzie łaskawy dla tego sektora?

|
selectedselectedselected
Trzoda chlewna: produkcja wieprzowiny w dekoniunkturze! Opłacalność chowu spada, coraz większe problemy z nadpodażą. Czy nowy rok będzie łaskawy dla tego sektora? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dekoniunktura na rynku trzody chlewnej spowodowała, że unijna produkcja mięsa wieprzowego zaczęła spadać. Według Eurostatu uboje świń w 3q21 zmalały o 0,9% r/r, po wzroście o 4,2% r/r w 1h21. Dodatnia dynamika produkcji utrzymała się przede wszystkim w Hiszpanii, która korzystała na występowaniu ASF w wielu krajach UE, w tym w Niemczech.

Prawdopodobne jest pogłębienie spadków unijnej, w tym polskiej, produkcji żywca w 1h22. Niska opłacalność chowu świń, mniejszy import prosiąt i warchlaków w 2q21 i 3q21 (odpowiednio o 13% r/r i 16% r/r), spadek pogłowia loch o blisko 8% r/r w czerwcu’21 oraz wzrost liczby ognisk ASF do rekordowego poziomu w 2021 sugerują, że dane GUS wskażą na istotny spadek liczebności krajowego stada świń na koniec 2021.

Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 1Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 1

Spadek unijnego eksportu w 3q21

Unijny eksport mięsa wieprzowego w 3q21 był mniejszy o 17% r/r wobec wzrostu o 4,7% r/r w 2q21, czego główną przyczyną była o blisko połowę niższa sprzedaż do Chin. Wolumen spadku eksportu przewyższał spadek produkcji w krajach Wspólnoty (por. wykres). Nadwyżki produkcji wieprzowiny lokowane były na rynku wewnętrznym, co stanowiło barierę dla wzrostów cen trzody chlewnej w UE w ostatnich miesiącach. Spadkowa tendencja w handlu prawdopodobnie utrzyma się w 1h22, a spadki mogą się nawet pogłębić w przypadku materializacji zapowiedzi Chin o wprowadzeniu ceł na import wieprzowiny w 2022, które uzasadniane są wysoką podażą w tym kraju.

Problemy z nadpodażą na UE wpływały negatywnie na wyniki polskiego eksportu i importu wieprzowiny. W 3q21 deficyt w handlu zagranicznym mięsem wieprzowym (CN0203) był najwyższy od ponad 11 lat. Import wieprzowiny wzrósł o 13% r/r, głównie z Danii, Niemiec i Hiszpanii, która w 1h21 odpowiadała za większość unijnych wysyłek mięsa do Chin. Oczekiwać można, że malejąca produkcja w Polsce prawdopodobnie poskutkuje pogłębieniem deficytu w handlu wieprzowiną również w kolejnych kwartałach.

Reklama

Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 2Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 2

Skrajnie niska opłacalność chowu

Krajowe ceny trzody chlewnej od kilku miesięcy utrzymują się na niskim poziomie. Według GUS przeciętna cena skupu w listopadzie była zaledwie o 2,2% wyższa (4,28zł/kg, +1,7% m/m) wobec niskiej ceny w listopadzie’20. Z uwagi na zdecydowanie wyższe niż przed rokiem ceny pasz, opłacalność chowu trzody chlewnej w 4q21 ukształtowała się na historycznie niskim poziomie. Relacja cen trzody do cen mieszanki pełnoporcjowej w październiku’21 wyniosła 3,2, i była niższa o 20% r/r.

Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 3Agro Nawigator - produkcja wieprzowiny weszła na ścieżkę spadków. Opłacalność chowu, eksport unijny oraz perspektywy na 2022 rok - 3

Perspektywy 2022

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2022 wzrośnie o 8-15% r/r, przy czym blisko 20-proc. dynamiki cen można oczekiwać w 2h22. W 1h22 ceny tłumić będzie wciąż niski popyt poza UE. Impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w UE pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji.

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Agro Nawigator 4/2021, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk 

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama