Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawdziwy cenowy rollercoaster na rynku trzody: silny wzrost cen skupu trzody chlewnej, rekordowe ceny bydła [prognoza]

|
selectedselectedselected
Prawdziwy cenowy rollercoaster na rynku trzody: silny wzrost cen skupu trzody chlewnej, rekordowe ceny bydła [prognoza] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku br. ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły swoje minimum i od kilku miesięcy pozostają w wyraźnym trendzie wzrostowym. Skala wzrostu cen jest na tyle duża, że od początku br. ceny wzrosły o ponad 50%, osiągając w kwietniu historyczne maksimum. Rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w ostatnich kwartałach przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę, któremu sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii. Mimo obserwowanego w ostatnich tygodniach wyhamowania podwyżek cen tuczników na giełdzie VEZG uważamy, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach oczekiwanego przez nas silnego wzrostu cen pasz obniżającego opłacalność produkcji.

Tylko nieznaczna poprawa opłacalności produkcji świń mimo rekordowych cen skupu

W okresie I-III 2022 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) wzrosła o 3,3% r/r wobec spadku o 12,3% w analogicznym okresie 2021 r. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 4,92 zł/kg (+30,8% r/r), a cena pasz dla świń 2,19 zł/kg (+26,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 3,16 wobec 3,06 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg oraz 6,00 zł/kg na koniec 2023 r.

Ceny skupu bydła nie przestają rosnąć, bijąc kolejne rekordy

Utrzymuje się silny wzrost krajowych cen skupu bydła, które z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy. Ceny w Polsce rosną w ślad za cenami na światowym rynku. Źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa światowa podaż mięsa, przy jednoczesnym silnym popycie oraz coraz większa presja kosztowa wynikająca przede wszystkim z rosnących cen pasz. Podtrzymujemy naszą ocenę, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie sprzyjać spadkowi cen skupu. Jednocześnie utrzymujące się obecnie bardzo wysokie na tle historycznym ceny wołowiny oddziałują w kierunku obniżenia popytu na ten gatunek mięsa, co będzie dodatkowym czynnikiem stabilizującym sytuację cenową. Mimo to oczekujemy, że w horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie.

Wyraźna poprawa opłacalności produkcji bydła mimo wyższych cen pasz

W okresie I-III 2022 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 41,4% r/r wobec spadku o 7,4% w analogicznym okresie 2021 r. Cena skupu bydła wyniosła w kwietniu 11,23 zł/kg (+56,2% r/r), a cena pasz dla bydła 2,29 zł/kg (+28,6% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,91 wobec 4,04 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r.

Prawdziwy cenowy rollercoaster na rynku trzody: silny wzrost cen skupu trzody chlewnej, rekordowe ceny bydła [prognoza] - 1Prawdziwy cenowy rollercoaster na rynku trzody: silny wzrost cen skupu trzody chlewnej, rekordowe ceny bydła [prognoza] - 1

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama