Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania miedzi idą mocno w górę!- zobacz sytuację na rynku tego surowca

|
selectedselectedselected
Notowania miedzi idą mocno w górę!- zobacz sytuację na rynku tego surowca| FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania 3-miesięcznego benchmarku wróciły poniżej 10 tys. USD/t w rezultacie poprawy dostępności surowca na Londyńskiej Giełdzie Metali oraz interwencji chińskich władz na lokalnym rynku energetycznym. Mimo iż ogólne zapasy LME kontynuują tendencję spadkową, ilość dostępnego metalu (on-warrant) odbiła się z poziomu najniższego od dekad. Rynek uspokoiło też tymczasowe ograniczenie przez LME kosztu rolowania krótkoterminowych pozycji. Z kolei w Chinach zmniejszyła się skala kryzysu energetycznego: po interwencji władz wzrosła produkcja węgla, zaś jego ceny spadły ponad dwukrotnie.

Tanieje benchmark LME: łatwiej o metal na giełdzie, pierwsze sukcesy Chin w walce z kryzysem energetycznym

Nie oznacza to, że na rynku miedzi wróciliśmy do wakacyjnego marazmu. Spread między ceną kasową oraz kontraktu 3M co prawda już nie sięga 1100 USD/t, lecz wciąż utrzymuje się na podwyższonych poziomach: jego średnia wartość z ostatnich 10 dni przekroczyła 236 USD, podczas gdy we wrześniu wyniosła -5 USD. Znaczne backwardation – sytuacja, w której towar o bliższym terminie dostawy jest droższy od dostarczanego później – oznacza napięty rynek surowca; wysoka cena kasowa powinna teoretycznie przyciągać dodatkowy metal na giełdę.

Miedź odbija się i idzie mocno w górę, spadki ceny metalu będą się przedłużać! - 1Miedź odbija się i idzie mocno w górę, spadki ceny metalu będą się przedłużać! - 1

Październikowe ożywienie w globalnej aktywności hut miedzi

Możliwe, że rynek najgorsze ma za sobą. Według informacji pochodzących z danych satelitarnych opracowywanych przez Earth-i oraz brokera Marex Spectron, globalny indeks aktywności hut miedzi SAVANT przekroczył w październiku średnią z poprzednich 12 miesięcy. Także w Chinach, mimo problemów z dostawami energii, wzrosła aktywność producentów metalu. Poza tym wyhamował spadek zapasów miedzi na giełdzie w Szanghaju, zaś obniżka lokalnej premii płaconej powyżej ceny LME za importowany metal sugeruje niższy popyt na sprowadzany surowiec.

Spowolnienie w Chinach, według konsensusu rynkowego możliwy spadek ceny metalu w 2022 r.

Choć kryzys energetyczny w Państwie Środka wydaje się częściowo zażegnany, spowolnienie w chińskiej gospodarce skutkujące obniżonym zapotrzebowaniem na metal może pociągnąć jego ceny w dół. Oficjalny wskaźnik PMI dla przetwórstwa osłabił się w październiku do 49,2 pkt. i już drugi miesiąc z rzędu przebywa poniżej poziomu 50 pkt. oddzielającego wzrost od spadku aktywności. Nie zachwyca kondycja sektora mieszkaniowego: wyhamowały wzrosty ceny nowych mieszkań, władze rozważają wprowadzenie dodatkowych podatków od nieruchomości, nierozwiązane pozostają problemy dewelopera Evergrande.

Reklama

Według niedawnej ankiety Reutersa niższy popyt na metal w Chinach oraz zwiększone wydobycie surowca mogą doprowadzić do spadków notowań miedzi na LME w 2022 roku: mediana 29 prognoz średniorocznej ceny kasowej wyniosła 9 tys. USD/t. Póki co „papierowy” rynek metalu otrzymuje skuteczne wsparcie ze strony obniżonych zapasów LME oraz potencjalnych zakłóceń w dostawach surowca z Peru.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama