Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok

|
selectedselectedselected
Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

LEPSZE ZBIORY KUKURYDZY W POLSCE W 2023

W grudniu’23 GUS skorygował w górę swój wcześniejszy szacunek krajowej produkcji zbóż w 2023. Zgodnie z nim, tegoroczne zbiory zbóż ogółem wzrosły o 0,5% r/r (we wrześniu oczekiwano spadku o 1% r/r) z uwagi na 8-proc. wzrost produkcji kukurydzy. Zbiory zbóż podstawowych obniżyły się o 2% r/r.

4q23 nie przyniósł istotnych zmian w ocenie światowej produkcji zbóż ogółem w sez. 2023/24. Według USDA zwiększyła się ona o 2,1% r/r, głównie w wyniku lepszych zbiorów kukurydzy (+5,6% r/r). Poprawiły się jednak prognozy zbiorów rosyjskiej pszenicy i kukurydzy w Ukrainie.

 

WCIĄŻ DYNAMICZNY POLSKI EKSPORT ZBÓŻ

Z danych KE wynika, że unijny import kukurydzy od 1 lip. do 10 gru’23 zmalał o 43% r/r. Zapotrzebowanie na kukurydzę w krajach UE-27 nie jest tak wysokie z uwagi na lepsze zbiory w 2023. Wciąż na podwyższonym poziomie pozostaje unijny import pszenicy – w analogicznym okresie wzrósł 11% r/r, z czego przywóz z Ukrainy, mimo ograniczenia przywozu do krajów ościennych UE, zwiększył się o blisko 13% r/r. Za zwiększone zakupy z Ukrainy odpowiadała w głównej mierze Hiszpania (bardzo niskie zbiory w 2023). Jednocześnie warto zauważyć, że unijny eksport pszenicy zmniejszył się w tym okresie o 18% r/r.

Dobrze radzi sobie natomiast polski eksport zbóż. Z danych GUS wynika, że w pierwszych 4 mies. sez. 2023/24 (od lipca) wyniósł 4,7 mln t i był o 33% (+1,1 mln t) wyższy od wysokiego poziomu notowanego w analogicznym okresie przed rokiem. Jednocześnie polski import zmniejszył się o 68% r/r (-0,89 mln t), częściowo w wyniku ograniczeń na przywóz z Ukrainy, co pozwoliło na zwiększenie salda w polskim handlu zagranicznym zbożami w tym okresie o nieco ponad 2 mln t. Większy wolumen sprzedaży to wynik wzrostu wywozu do krajów afrykańskich, w największym stopniu do Nigerii.

Reklama

Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 1Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 1

 

MOCNY PLN NIE SPRZYJA CENOM ZBÓŻ

Według GUS w listopadzie 2023 przeciętna krajowa cena skupu pszenicy, podobnie jak kukurydzy, była niższa o 43% r/r. Ceny zbóż od sierpnia do listopada 2023 pozostawały w trendzie bocznym. Niemniej koniec 4q23 przyniósł zauważalne obniżki cen na rynku krajowym, spowodowane w dużej mierze zmianami na rynku walutowym. W połowie grudnia ceny pszenicy konsumpcyjnej (za MRiRW) były niższe o 4% niż przed miesiącem, ceny pszenicy paszowej zmalały o 10,6%, a kukurydzy paszowej o 6,5%.

Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 2Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 2

 

PERSPEKTYWY 2024

Przy założeniu światowych zbiorów w sez. 2024/25 na poziomie średniej wieloletniej i braku incydentalnych zdarzeń, w tym tych wynikających z geopolityki, możemy przyjąć, że ujemna roczna dynamika cen utrzyma się do końca 2024. Prognozujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy GUS w 2024 będzie niższa o 12-26% r/r, z czego w 1h24 o 20-29% r/r. W kolejnych kwartałach będzie pojawiać się więcej informacji nt. możliwego poziomu zbiorów w 2024 (ryzyko zmian pogodowych), co pozwoli na lepsze oszacowanie przyszłego poziomu cen. Skalę spadków ograniczać będą możliwy wzrost popytu na surowce rolne, w tym spekulacyjnego (obniżki stóp procentowych) oraz relatywnie niski poziom światowych zapasów zbóż na koniec sez. 2023/24.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok

 

Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 3Ceny zbóż. Prognozy dla cen pszenicy i kukurydzy na 2024 rok  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama