Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny wieprzowiny i wołowiny w 2024 roku: punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej już za nami

|
selectedselectedselected
Ceny wieprzowiny i wołowiny w 2024 roku: punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej już za nami | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uważamy, że minęliśmy już punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji.

 

 

Wsparcie dla takiej oceny stanowią dane wskazujące na wzrost unijnego pogłowia prosiąt do 20 kg i warchlaków o wadze od 20 kg do 50 kg. W kierunku spadku cen skupu oddziaływać będzie również osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej wysokie ceny. Dodatkowo, obniżkom cen sprzyjać będzie również słabnąca presja kosztowa związana m.in. ze spadającymi cenami pasz. Na tej podstawie podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły w III kw. swoje maksimum i w kolejnych kwartałach będą kształtować się w trendzie spadkowym. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE.

 

Zobacz także: Wielka hossa giełdy akcji w 2024. Optymistyczna prognoza znanego banku

Reklama

 

Wysoka opłacalność produkcji sprzyja odbudowie pogłowia trzody chlewnej

W okresie I-IX 2023 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 10,1% r/r wobec wzrostu o 13,6% w analogicznym okresie 2022 r., co wynikało z wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu żywca wyniosła w październiku 7,97 zł/kg (+7,3% r/r), a cena pasz dla świń 1,92 zł/kg (-8,9% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w lipcu na poziomie 4,14 wobec 3,52 przed rokiem, wskazując na znaczącą poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,00 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2024 r.

 

Ceny skupu bydła pozostaną w trendzie spadkowym

W ostatnich miesiącach doszło do dalszego spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Uważamy, że głównymi przyczynami obniżenia cen są osłabienie popytu na wołowinę w warunkach zmniejszenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz malejąca presja kosztowa ze względu na spadek cen pasz. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach obserwować będziemy stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE wspieraną przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji, co będzie dodatkowo oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.

 

Dobre wyniki w polskim eksporcie wołowiny mimo spadku cen

W okresie I-IX 2023 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 10,1% r/r wobec wzrostu o 13,6% w analogicznym okresie 2022 r., na co złożyły się zwiększenie wolumenu sprzedaży i niższe ceny uzyskiwane przez eksporterów. Cena skupu bydła wyniosła w październiku 10,14 zł/kg (-6,7% r/r), a cena pasz dla bydła 1,91 zł/kg (-14,3% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 5,31 wobec 4,88 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 9,85 zł/kg oraz 9,10 zł/kg na koniec 2024 r.

Reklama

Ceny wieprzowiny i wołowiny w 2024 roku: punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej już za nami - 1Ceny wieprzowiny i wołowiny w 2024 roku: punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej już za nami - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama