Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23]

|
selectedselectedselected
Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Światowa produkcja zbóż w sez. 2022/23, wg prognoz IGC (International Grains Council), zmaleje o 1,5% r/r, głównie w wyniku mniejszych zbiorów kukurydzy (-4,2% r/r). O 1 % zwiększyć się mogą światowe zbiory pszenicy. Byłby to wynik lepszy od wcześniejszych oczekiwań, wskazujących na spadek (-0,5% r/r w sierpniu). Poprawa wynika z podwyższenia prognoz zbiorów tego zboża w Rosji, oraz mniejszego, od wcześniejszych założeń, spadku na Ukrainie.

Tegoroczne zbiory zbóż ogółem w Polsce zwiększą się o 4% r/r (GUS), co wydaje się dobrym wynikiem biorąc pod uwagę nieco większy zasięg suszy rolniczej niż w 2021 i wzrosty cen nawozów. Produkcja zbóż podstawowych będzie wyższa o 0,4% r/r, co oznacza, że znaczący, bo 16- proc. wzrost, odnotuje się w przypadku kukurydzy na ziarno. Według KE, Polska uplasuje się na drugim miejscu pod względem zbiorów kukurydzy na ziarno w UE, z uwagi na znaczący spadek zbiorów w Rumunii (-42%).

Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 1Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 1

 

ZWIĘKSZONY EKSPORT ZBÓŻ PO WYBUCHU WOJNY

Z danych GUS wynika, że polski eksport zbóż w pierwszych 5 miesiącach od wybuchu wojny zwiększył się o blisko 30% r/r wobec spadku o 51% r/r łącznie w styczniu i lutym’22. Wzrost był konsekwencją podwyższonego popytu na zboża oraz wzrostu polskiego importu kukurydzy z Ukrainy (reeksport). Polska jednak w dalszym ciągu pozostawała eksporterem netto. Sprzedaż do Polski częściowo (w ok. 24%) kompensowała Ukrainie ubytek eksportu drogą morską w okresie mar-lip. W 2q22 odnotowano wyraźny wzrost zakupów kukurydzy z USA i Brazylii przez Hiszpanię, Holandię czy też Włochy.

Reklama

Uruchomienie korytarza eksportowego dla towarów rolnych z Ukrainy przyczyniło się do zwiększenia ukraińskiego eksportu zbóż w 3q22 i oddziaływało ujemnie na ceny. Jednak ryzyko niskiej trwałość postanowień po stronie Rosji oraz wątpliwości co do przedłużenia umowy (podpisano ją na 120 dni), jak również sama wojna na Ukrainie, stanowią istotne źródła niepewności dla handlu i cen zbóż.

Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 2Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 2

 

HAMOWANIE DYNAMIKI CEN ZBÓŻ

Przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w Polsce we wrześniu ukształtowała się na poziomie 1520 zł/t, tj. wyższym o 52% r/r, ale niższym o 12% w por. do szczytów z maja (MRiRW) - spadek silniejszy od sezonowego wzorca. Kukurydza paszowa w sierpniu była droższa o 31% r/r. Różnice między cenami kukurydzy suchej i mokrej były na początku sezonu skupu wyraźnie wyższe niż w latach poprzednich z uwagi na podwyższone koszty suszenia ziarna.

Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 3Ceny pszenicy i kukurydzy: co dalej? Zbiory w sez. 2022/23 jednak wyższe? [perspektywy na 4Q22 i 1H23] - 3

 

PERSPEKTYWY 4Q22 i 1H23

Reklama

Oczekujemy, że w 2h22 przeciętna cena skupu pszenicy ukształtuje się na poziomie wyższym o 42-50% r/r (podobnie jak prognozowaliśmy w 2q22). Dynamika cen skupu zbóż będzie prawdopodobnie stopniowo wyhamowywać w kolejnych miesiącach i średnio w 1h23 wyniesie od -5% r/r do +14% r/r. Spadki cen w relacji rocznej nie są wykluczone pod koniec sezonu – trudno będzie cenom przebić poziom wywindowany powojennym szokiem w 2q22. W kierunku spadków oddziaływać będzie prawdopodobne złagodzenie presji cenowej na rynku pozostałych surowców, związane m.in. ze zwiększonym prawdopodobieństwem recesji.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama