Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena bawełny ostro pnie się w górę. Giganci stoją przed poważnymi wyzwaniami

|
selectedselectedselected

ZASTĘPCZYNI ROPY: Borykające się z trudnościami surowce w końcu odczuwają pewną ulgę dzięki silniejszemu globalnemu wzrostowi, stabilizacji dolara amerykańskiego i zakłóceniom po stronie podaży. Bawełna jest liderem w nadrabianiu tych zaległości. Tkanina odgrywa kluczową rolę nie tylko w naszym codziennym życiu, ale przede wszystkim w sektorze odzieżowym, fast fashion i detalicznym.

Rajd na cenach bawełny. "Tkanina naszego codziennego życia"
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Znajduje się też w centrum debaty ESG ze względu na wysoką wodochłonność i wydajność, a także zalety biodegradowalności w porównaniu z włóknami ropopochodnymi, które dominują w branży odzieżowej. Ceny bawełny są napędzane przez suszę i pożary w Teksasie, będącym największym producentem w największym kraju eksportowym. Co więcej, istnieje ścisła korelacja z rosnącymi cenami ropy naftowej, które zwiększają koszty konkurencyjnego poliestru. Ta korelacja sprawia, że bawełna jest interesującym wskaźnikiem zastępczym dla cen ropy. 

 

PODAŻ: Indie i Chiny dominują w światowej produkcji surowej bawełny, odpowiadając za 47 proc. całości, ale większość ich produkcji jest wykorzystywana lokalnie. Stany Zjednoczone są największym eksporterem surowej bawełny, dostarczając 29 proc. całości, co ma znaczący wpływ na rynek handlowy. Jedna czwarta tego eksportu pochodzi z Teksasu. Ponadto, Stany Zjednoczone są największym importerem gotowych wyrobów bawełnianych. Brazylia jest drugim największym eksporterem, bo aż z 26-procentowym udziałem, gdzie bawełna jest często uprawiana jako płodozmian z soją. Surowa bawełna jest następnie mielona w krajach takich jak Bangladesz, Wietnam i Chiny. Globalna podaż rośnie w tempie około 2,5 proc. rocznie, dzięki nowym obszarom upraw na subkontynencie indyjskim i w Chinach oraz wyższym plonom, uzyskiwanym dzięki nasionom GMO, pomimo rosnących problemów z wodą i pracą.

 

POPYT: Włókna syntetyczne na bazie ropy naftowej, takie jak poliester, dominują na światowym rynku odzieżowym, z udziałem wynoszącym 70 proc. (i nadal rosnącym). To sprawia, że ich względna cena jest kluczowym czynnikiem wpływającym na popyt na bawełnę. Bawełna utrzymuje średnią premię cenową wysokości około 0,50 USD/lb. Dominuje na rynku włókien naturalnych, z 80-procentowym udziałem w odzieży, głównie dżinsowej. Pozostała część to głównie artykuły gospodarstwa domowego, takie jak prześcieradła i ręczniki. Dlatego też, wydatki konsumentów, zwłaszcza na produkty fast-fashion, są głównym czynnikiem napędzającym popyt. Ze względu na ceny bawełny i kwestie zrównoważonego rozwoju, detaliści tacy jak Inditex (ITX.MC), H&M (HM-B.ST), oczekujący na IPO Shein oraz akcje odzieżowe, takie jak GAP (GPS) i Levi Strauss (LEVI), stoją przed poważnymi wyzwaniami.

Reklama

 

Zobacz także: Nowa hossa na giełdzie? Prognoza pięciokrotnego wzrostu branży w 11 lat

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ben Laidler

Ben Laidler

Ben Laidler, strateg ds. globalnych rynków eToro, ma ponad 25-letnie doświadczenie w badaniach nad inwestycjami globalnymi, pełniąc funkcję globalnego stratega ds. akcji, globalnego szefa badań sektorowych oraz szefa badań nad obiema Amerykami w HSBC w Nowym Jorku. Przed eToro był dyrektorem generalnym niezależnej firmy badawczej Tower Hudson w Londynie.


Reklama
Reklama