Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PGNiG

PGNIG notowania spółki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. jest największą polską spółką, której działalność polega przede wszystkim na wynajdywaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz wydobywaniu tych surowców. Podobnie jak KGHM Polska Miedź S.A. PGNIG nie realizuje swojej działalności wyłącznie na terenie państwa polskiego, lecz również u naszych sąsiadów: w Niemczech, w Czechach, a także w Libii czy Pakistanie. Głównym akcjonariuszem spółki, jak w przypadku wszystkich dużych spółek zajmujących się przemysłem paliwowo-surowcowym, metalurgicznym bądź chemicznym, jest Skarb Państwa. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zadebiutowało na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w maju 2005 roku. Co ciekawe, od razu z dużym zyskiem – notowania zwiększyły się bowiem już o 34% względem początku. Optymizm spekulacyjny wokół spółki zresztą nie przestał istnieć. Organizacja postrzegana jest jako dość stabilne i dobre rozwiązanie dla inwestorów nie tylko zaawansowanych, co również średniozaawansowanych czy początkujących. Znajduje się na liście Respect Index, która skupia szesnaście polskich spółek Warszawskiej GPW, odznaczających się wysokim poziom stabilnością i najbardziej pozytywnymi ratingami. Nic bowiem dziwnego, gdyż wyniki finansowe koncernu mówią same za siebie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA kurs akcji

Z zakresu podstawowych informacji: dywidenda PGNIG S.A. wynoszą na ten moment 2,89%, kapitalizacja: 38,66 miliarda, a obecny kurs akcji 6,91 złotych. O wynikach spółki na przestrzeni ostatniego czasu świadczy zdobyte drugie miejsce w kategorii najbardziej zyskownych spółek z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w przeciągu pierwszego półrocza 2017 roku (na pierwszym miejscu uplasował się Orlen S.A., na trzecim z kolei Polska Grupa Energetyczna S.A., a na ostatnim tzw. „złotej dwudziestki” – Globe Trade Centre). Wszystko wskazuje na to, że PGNIG S.A. nie straci pozytywnej renomy – eksperci już teraz spekulują dobre wyniki spółki. Możliwe jest tymczasowe zejście w dół i linie oporu, jednakże nie powinny one trwać zbyt długo.

PGNIG giełda – analiza techniczna

Analiza techniczna pokazuje wiele formacji, które mają znaczenie dla słusznej prognozy sytuacji spółki. W ciągu ostatniego miesiąca pojawiła się m. in. formacja klina, a na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni – formacja podwójnego dna. Po wsparciu sytuacja może przypominać tę sprzed powyżej wspomnianej, występującej wówczas formacji. Oznaczać to może powtórzenie się podwójnego dna, jednak – co wynika wręcz z definicji tego układu – kurs powinien dość szybko wybić się w górę. W przypadku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. mogą sprawdzić się zatem zarówno strategie krótkoterminowe, średnioterminowe, jak i okraszane obowiązkiem dłuższego czasu zwrotu inwestycji. Szczególnie dla pewności i sprawdzenia opłacalności inwestycji przydatna będzie analiza fundamentalna. Wszystkie informacje wskazują jednak raczej na opłacalność inwestycji i zakup akcji PGNIG S.A. Wiarygodności dodaje tu fakt częstego występowania trendu wznoszącego (rynku byka) i trendu bocznego (horyzontalnego) i rzadsze przez ostatni raz występowania rynku niedźwiedzia.

PGNIG prognozy giełdowe

Jak wskazują wykresy prognozy giełdowe dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. mogą być zatem naprawdę korzystne. Już w tej chwili warto zastanowić się nad relokacją mniej pewnych i mniej domyślnie opłacalnych spółek z naszego portfela inwestycyjnego właśnie w PGNIG S.A. Atrakcyjność inwestowania w tę spółkę wynika również z polityki uszczelniania systemu podatkowego. Jak niedawno mówił prezes Orlenu, czyli spółki, która w przytaczanym przez nas wcześniej rankingu zdobyła najlepsze rezultaty i pierwszą pozycję, „nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić”. Przyczyną jest częściowe ograniczenie nielegalnych handlarzy paliwem i ropą. Naturalnie w takiej sytuacji trochę większy popyt notują między innymi stacje benzynowe, ale nie tylko – efekt ten dotyka także wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się energetyką, paliwami, produktami ropopochodnymi, ropą i surowcami energetycznymi. Dzięki temu, jak i omówionym powyżej warunkom ekonomicznym, wartość udziałów PGNIG S.A. powinna rosnąć.

Reklama