Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Litecoin

Określana w serwisach branżowych często „młodszym bratem Bitcoina” kryptowaluta Litecoin siódmego października 2017 roku obchodziła swe piąte już urodziny. Twórcą Litecoina jest Charlie Lee, obecny dyrektor do spraw inżynierii w Coinbase, a wcześniej pracownik firmy Google. Podstawową ideą leżącą u podstaw stworzenia kryptowaluty Litecoin przez Charliego Lee było stworzenie „wirtualnego srebra” jako alternatywy wobec „cyfrowego złota” – Bitcoina. Nie jest to jednak tylko dobrze brzmiąca metafora. Obserwacje relacji pomiędzy realnym złotem a srebrem przełożone zostały do technicznych aspektów struktury Litecoina. Nie długo szukać potwierdzeń tej hipotezy. Chociażby szybkość generowania bloków Litecoina o tym świadczy, gdyż jest ponad cztery razy większa (podobne różnice dotyczą faktycznego złota i srebra; to pierwsze jest przede wszystkim znacznie trudniejsze pod względem przemieszczania i służy głównie tezauryzacji ogromnego kapitału).

Kryptowaluta Litecoin została w całości zainspirowana Bitcoinem, co widać również z perspektywy tego, jak LTC jest zbudowany. W ujęciu porównawczym Bitcoin a Litecoin – różnice możemy jednak łatwo zobaczyć. Sieć Litecoin nie tylko przetwarza blok przez 2,5 minuty, jak wspomnieliśmy powyżej (Bitcoin cztery razy dłużej – 10 minut), ale także sieć Litecoin wytwarza czterokrotnie więcej jednostek nominalnych (84 miliony Litecoinów). Co więcej, Litecoin opiera się na matematycznym modelu proof of work (PoW). Sieć opiera się na algorytmie Scrypt, co również powoduje konsekwencje w zakresie sposobu kopania (miningu) Litecoinów – potrzeba do tego dedykowanych koparek, innych niż w przypadku Bitcoina. Historia kryptowaluty Litecoin jest o tyle ciekawa, że stanowi ona niezwykle dobitny przykład tego, jak bardzo spekulacja może być niekorzystna dla samego instrumentu finansowego.

Patrząc na kurs LTC każdy zobaczy gigantyczne zmiany. Nie są to jednak naturalne cykle wzrostów i następujących korekt. Litecoin swego czasu padł bowiem ofiarą ogromnej spekulacji, za którą odpowiadał między innymi amerykański celebryta, Max Keiser. W przeciągu miesiąca wartość kryptowaluty z jednego dolara amerykańskiego zwiększyła się do czterdziestu ośmiu dolarów. Mniej więcej od początku 2017 roku kurs Litecoina zdaje się już jednak nie pamiętać tych problemów (podobnie jak BTC, który również w 2011 roku miał problemy związane z bańką spekulacyjną). Obecnie jednego Litecoina kupimy za 0,01767 Bitcoina (LTC/BTC) lub za około sto czterdzieści siedem dolarów.