Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europejski Bank Centralny

Powstanie Europejskiego Banku Centralnego było planowane już w 1991 roku, przy opracowywaniu tzw. Traktatu o Unii Europejskiej (znanego też jako Traktat z Maastricht). Dokument ten, który wszedł w życie w 1993 roku, przewidywał zmianę walut państw członkowskich na euro i określał stosowne warunki konwergencji. Szeroko był dyskutowany również przez parlament europejski. Powstały w 1998 roku, którego kompetencje dodatkowo konstytuowane zostały rok później przez Traktat Amsterdamski, Europejski Bank Centralny (EBC) to instytucja unijna potrzebna do zarządzania polityką pieniężną państw strefy euro, ale również całej unii (przykładowo, chociaż Polska nie należy do strefy euro, wszelkie rozliczenia między polskimi bankami a zachodnimi odbywają się właśnie w euro).

Naczelnym organem władzy Europejskiego Banku Centralnego jest Rada Prezesów, w której skład wchodzi dwudziestu dwóch członków (szesnastu to prezesi banków centralnych UE, sześciu – członkowie samego Zarządu EBC). Rola EBC to przede wszystkim sprawowanie kontroli finansowej nad państwami unijnymi i kształtowanie polityki pieniężnej. To ostatnie zadanie sprawowane jest bezpośrednio między innymi poprzez ustalanie wysokości stóp procentowych. Do jednych z ważniejszych ostatnich decyzji, które podjął Europejski Bank Centralny, należy zarządzenie dotyczące programu QU, czyli luzowania ilościowego. Zadecydowano o wydłużeniu programu luzowania ilościowego, co jak motywowane było zapewnieniem osiągnięcia właściwego celu inflacyjnego.

Decyzja ta została podjęta w październiku 2017 roku. Z kolei w zakresie relacji pomiędzy EBC a kursem euro, to można już post factum wskazać, że decyzja ta poskutkowała dalszym osłabieniem euro od dolara amerykańskiego. Stanowi to idealny przykład tego, jak Europejski Bank Centralny jest w stanie wpływać na kurs euro. Tego rodzaju decyzje mają głębsze tło, które jest niezmienne. Chodzi bowiem o specyfikę rynku europejskiego – Europa jest w pewnym sensie „uzależniona” od eksportu, wobec czego w momencie, kiedy euro jako waluta zaczyna być bardzo silne, Europejski Bank Centralny podejmuje działania interwencyjne w trosce o kształtowanie stabilnego rozwoju gospodarczego i poziomu inflacji. Wracając do kwestii strukturalnych, prezesem wspomnianego już organu decyzyjnego, Rady Prezesów, jest Mario Draghi, włoski ekonomista, były pięcioletni prezes włoskiego Banca d’Italia, a także wcześniejszy wiceprezes międzynarodowego banku inwestycyjnego Goldman Sachs International.