Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań w Polsce spadają. Trwa mocno opóźniona korekta

|
selectedselectedselected

Popyt na mieszkania zaczął spadać już w czwartym kwartale 2023 roku, jednak korekta cen rozpoczęła się dopiero w kwietniu/maju tego roku, tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Marcina Drogomireckiego. "To pokazuje siłę bezwładności rynku nieruchomości". Ekspert przewiduje, że korekta cen będzie się dalej pogłębiać.

Ceny mieszkań w Polsce spadają. Trwa mocno opóźniona korekta
Marek BAZAK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy ceny mieszkań w Polsce spadają?
  • Czy jest popyt na mieszkania?
  • Czemu ceny nieruchomości aż tak wzrosły? 

 

Ceny mieszkań w Polsce w odwrocie

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski odnotowują spadki. W Warszawie ceny ofertowe nieruchomości zmniejszyły się w sierpniu o 0,4% miesiąc do miesiąca, po wcześniejszym spadku o 0,3% w lipcu. Podobna tendencja spadkowa utrzymuje się również w innych miastach, takich jak Szczecin, gdzie ceny spadły o 1,5% w lipcu i o 0,5% w sierpniu, Olsztyn (-2,5% i -1,1%), oraz Bydgoszcz (-0,8% i -0,2%). Tak wynika z badania przygotowanego przez Marcina Drogomireckiego, eksperta ds. nieruchomości.

ceny mieszkan spadly juz 2 miesiace z rzedu zaczela sie korekta grafika numer 1ceny mieszkan spadly juz 2 miesiace z rzedu zaczela sie korekta grafika numer 1

Źródło: Marcin Drogomirecki.

 

Reklama

Wygląda na to, że zaczęła się korekta na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań spadły już 2 miesiące z rzędu

 

Ceny nieruchomości: siła bezwładności

Marcin Drogomirecki zaprezentował w zeszłym tygodniu na platformie X swój autorski Wskaźnik Trendu Cenowego Mieszkań. Z jego analizy wynika, że gwałtowny wzrost cen mieszkań doprowadził do spadku popytu już w czwartym kwartale 2023 roku. Jednak początek korekty cen nastąpił dopiero w kwietniu/maju bieżącego roku – potrzeba było około pół roku, aby strona podażowa zareagowała na spadek popytu.

To pokazuje siłę bezwładności rynku nieruchomości - pisał Marcin Drogomirecki.

ceny mieszkan w polsce spadaja trwa mocno opozniona korekta grafika numer 1ceny mieszkan w polsce spadaja trwa mocno opozniona korekta grafika numer 1

Źródło: Marcin Drogomirecki.

 

Reklama

Czym jest Wskaźnik Trendu Cenowego Mieszkań? Stanowi on łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym oferowanych do sprzedaży w wiodących portalach ogłoszeniowych obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski, ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Datą początkową obliczania indeksu jest wrzesień 2007 roku, a wartością bazową - 1000 punktów.

 

Czytaj też: Kredyt na mieszkanie na 40 (a nawet 45) lat w Wielkiej Brytanii

 

Wystrzał popytu i gwałtowny wzrost cen mieszkań

Skontaktowaliśmy się z ekspertem, aby uzyskać więcej informacji na temat najnowszych danych z polskiego rynku nieruchomości. W rozmowie z FXMAG Marcin Drogomirecki zwrócił uwagę na znaczący wzrost popytu po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%.

“Wielki boom popytowy na mieszkania, który nastąpił po wejściu w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% i towarzysząca mu umiarkowana podaż ofert doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen mieszkań, zarówno nowych jak i używanych” - mówił. 

Reklama

Ekspert przypomniał, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy ub. roku stawki ofertowe wzrosły do tego stopnia, że pomimo korzystnych warunków kredytowania zakupu mieszkań, grono nabywców zaczęło szybko maleć. “Dodatkowo popyt - w tym wypadku ze strony inwestorów - hamował spadek rentowności najmu” - podkreślał. 

Klienci nadal podnosili ceny w ofertach, mając mylne przekonanie co do rzeczywistego poziomu popytu.

“Przeświadczenie oferentów o wciąż wielkim, niezaspokojonym popycie zachęcało jednak do wystawiania ofert za coraz wyższe ceny. Tymczasem rzeczywistość była inna - już w czwartym kwartale 2023 roku fala zakupowa na rynku mieszkaniowym zaczęła opadać. Mimo to na sprzedaż wystawiane były wciąż nowe, droższe lokale, co skutkowało dalszym wzrostem średniej ofertowej” - wskazywał Marcin Drogomirecki.

"Dopiero wydłużający się czas ekspozycji ofert (czyli oczekiwania na potencjalnych kupujących) zaczął ograniczać apetyty oferentów. Najpierw doprowadził do wyhamowania tempa wzrostu cen, a po upływie ok. pół roku zaowocował odwróceniem trendu, czyli pierwszymi ich spadkami" - mówił ekspert, wskazując na wyniki Wskaźnika Trendu Cenowego Mieszkań.

 

Czytaj też: Te rynki nieruchomości w Europie szorują po dnie. Czy na długo?

Reklama

 

Co będzie dalej na rynku nieruchomości? Prognozy 

Analityk przewiduje, że korekta cen na rynku mieszkaniowym będzie się nadal pogłębiać, a najbliższe miesiące nie zapowiadają istotnych zmian na rynku mieszkaniowym.

"Pula dostępnych ofert nadal będzie rosnąć, a popyt - z jednej strony częściowo zaspokojony w ub. roku, z drugiej ograniczany wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych - będzie malał, a w najlepszym przypadku utrzymywał na podobnym do obecnego poziomie. To daje podstawy by sądzić, że korekta cen na rynku sprzedaży mieszkań będzie dalej postępować" - skwitował Marcin Drogomirecki.

 

Czy to koniec rynku dewelopera? W ostatnich miesiącach podaż mieszkań w Polsce gwałtownie wzrosła. Dla przykładu w Warszawie liczba ogłoszeń sprzedaży jest obecnie o ponad 80% wyższa niż rok temu, a w Krakowie wzrosła o prawie 70%. Jednocześnie ceny mieszkań spadają, a na rynku pojawiają się niepokojące doniesienia dotyczące przyszłości rządowego programu wsparcia dla kredytobiorców, Kredyt #naStart. Rynek z niecierpliwością oczekuje dalszych informacji, które powinny być kluczowe dla przyszłości nieruchomości w Polsce. 


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama