Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat

|
selectedselectedselected

Analiza niezależnego eksperta pokazała, że 30% wpłat na konto Platformy Obywatelskiej od 1 lipca 2022 roku pochodziło od osób powiązanych rynkiem nieruchomości lub budownictwem. 

30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat
Pawel Wodzynski/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak wysokie były wpłaty?
  • Z jakich segmentów rynku nieruchomości pochodziły wpłaty?
  • Jak ekspert dotarł do tych danych?

 

Kontrowersje wokół wpłat na konto PO

Wspieranie partii politycznych w Polsce nie jest niczym nowym. Wiele osób decyduje się na wyrażenie poparcia dla ulubionych kandydatów poprzez przekazanie im pieniędzy. To legalne. Zastanawiająca jest jednak sytuacja, gdy jedna grupa odpowiadała za blisko jedną trzecią wszystkich wpłat.

Okazuje się, że pośród wszystkich wpłat na konto Platformy Obywatelskiej w ciągu ostatnich 2 lat, około 30% pochodziło od osób powiązanych z rynkiem nieruchomości lub budownictwem. To dane przygotowane przez Łukasza Firka, jednego z użytkowników platformy X (dawniej Twitter). Podzielił się on swoimi spostrzeżeniami we wpisie na swoim profilu.

“Postanowiłem stworzyć narzędzie, które zestawia i analizuje te dane, aby zobaczyć, w jakim stopniu oraz na jakie kwoty branża budownictwa i rynku nieruchomości wspiera Platformę Obywatelską.” - czytamy we wpisie na X.

Według jego wyliczeń, Platforma Obywatelska otrzymała od lipca 2022 roku przelewy od 1516 osób. Łącznie, wpłaciły one ponad 18,15 mln PLN.

Reklama

Osoby powiązane z branżami budownictwa i rynku nieruchomości zasiliły konto Platformy Obywatelskiej wsparciem rzędu 5,56 mln PLN. W rezultacie, jest to około 30% wszystkich wpłat.

“Dane zostały skorelowane na podstawie ogólnodostępnych informacji z rejestru wpłacających oraz KRS. Nie uwzględniono powiązań rodzinnych ani informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych, stowarzyszeniach czy fundacjach” - czytamy we wpisie Łukasza Firka.

“W celu weryfikacji poprawności powiązań, przeprowadzono ręczną weryfikację na 10% próbie danych, która nie wykazała błędów” - czytamy dalej.

Najliczniejszą grupą były osoby związane z wynajem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Przeznaczyły one blisko 1,98 mln PLN.

 

 

Reklama

Na drugim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy zajmujący się realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, którzy wpłacili na konto nieco ponad 1 mln PLN.

Na liście znajdziemy również osoby, które zajmowały się handlem nieruchomościami na własnych rachunek, robotami budowlanymi związanymi z budownictwem, działalnością związana obsługą rynku nieruchomości czy innymi specjalistycznymi robotami budowlanymi.

W jaki sposób Łukasz Firek dotarł do danych na temat wpłat na konto wiodącej partii politycznej? To proste: są to dane jawne. Po prostu, nikt dokładnie nie przyjrzał się im wcześniej.

 

 

“Dlaczego tak ważne są ogólnodostępne i jawne dane? Bo to właśnie one pozwalają na wyciąganie cennych wniosków, które mogą rzucić nowe światło na rzeczywistość” - zauważył Łukasz Firek.

Reklama

Od 1 lipca 2022 roku partie polityczne zobowiązane są do prowadzenia i regularnej aktualizacji rejestru wpłat i umów. Rejestr wpłat zawiera informacje, które mogą być szczególnie interesujące są to informacje o osobie dokonującej wpłaty, wysokości kwoty wsparcia, miejscowości zamieszkania oraz imieniu ojca” - dodał. - “Podobnie jawne są dane z KRS, dotyczące organów reprezentujących, nadzoru oraz prokurentów spółek”

 

30 wplat na na konto po pochodzilo z rynku nieruchomosci w ciagu ostatnich 2 lat grafika numer 330 wplat na na konto po pochodzilo z rynku nieruchomosci w ciagu ostatnich 2 lat grafika numer 3

Źródło: profil Łukasza Firka na platformie X.

 

Wpłata na konto partii politycznej niekoniecznie jest lobbyingiem czy sposobem wywarcia wpływu. Często, są to próby wsparcia od przedsiębiorców, którzy wyrażają poparcie dla danej inicjatywy czy pomysłów partii.

Reklama

Jednak wpłaty na konto partii mogą potencjalnie być formą wsparcia finansowego, która pośrednio wpływa na politykę.

 

Zobacz również: Deweloper odkrywa karty: rynek czeka na Kredyt na Start. Jego przychody wzrosły o 30% w rok

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama