Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zrównoważona wołowina jest kluczem do spowolnienia wylesiania Amazonii

|
selectedselectedselected
Zrównoważona wołowina jest kluczem do spowolnienia wylesiania Amazonii | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniżej znajduje się fragment ostatniego dokumentu Instytutu, "Food innovation: Investing to feed our future".

Przez ponad dekadę brazylijski przemysł wołowy zmagał się z presją związaną z wylesianiem, ponieważ ranczerzy wycinają lasy amazońskie, aby zrobić miejsce dla wypasanych zwierząt gospodarskich. Pomimo wezwań do zmian korporacyjnych i regulacyjnych ze strony inwestorów reprezentujących 17 bilionów dolarów w aktywach w 2019 r.1 oraz późniejszego zamiaru dezinwestycji z aktywów brazylijskich w 2020 r. przez 30 zarządzających aktywami,2 wylesianie Amazonii przyspieszyło w 2021 r. Dla naszych analityków kapitałowych zagrożenie zakazami eksportu związanymi z wylesianiem z rynków takich jak Chiny i Europa wymaga dokładnej oceny ryzyka dla trzech największych brazylijskich producentów mięsa - JBS, Marfrig i Minerva3 - odpowiedzialnych za 50% brazylijskiego eksportu wołowiny w 2021 r.4.

Nasi analitycy w Brazylii omawiają trzy obszary kluczowe dla oceny przyszłego ryzyka rynkowego dla brazylijskich firm pakujących mięso oraz zrównoważonej produkcji wołowiny na poziomie gospodarstwa:

Cyfrowe rozwiązania w zakresie śledzenia. Możliwość śledzenia kawałków wołowiny do pojedynczego zwierzęcia i rancza istnieje już w krajach takich jak Urugwaj. Ze względu na bezpieczeństwo żywności, wiele z największych na świecie krajów eksportujących wołowinę stosuje krajowe systemy śledzenia zwierząt. To może być srebrna kula dla brazylijskich producentów mięsa.

Wołowina neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Zrównoważona produkcja wołowiny zaczyna się od rolników - na długo przed tym, jak bydło trafi na aukcje zakładów mięsnych. Nasi analitycy dokonują przeglądu nowych technik wypasu regeneracyjnego, które rolnicy w Brazylii i na całym świecie stosują w celu poprawy jakości gleby i sekwestracji węgla.

Reklama

Zachęty na rynku węgla. Z COP26 płyną dobre wieści dla Brazylii - mianowicie możliwość spieniężenia zdolności Amazonii do sekwestracji dwutlenku węgla poprzez globalne rynki węgla. Omawiamy, jak rynki węgla mogą przyspieszyć zrównoważone praktyki wypasu wśród rolników i hodowców.

 

Cyfrowe śledzenie bydła

Dzisiejsze światło reflektorów ESG na największych brazylijskich producentów mięsa nie jest nowe. Presja na powstrzymanie wylesiania Amazonii narasta od ponad 10 lat. Dla naszych analityków bezpośrednie zaangażowanie było niezbędne do oceny stabilności modeli biznesowych firm i krótkoterminowych strategii poruszania się po rozległym brazylijskim systemie 2,5 miliona hodowców bydła i 446 firm pakujących mięso.5 Niektóre kluczowe punkty dyskusji obejmują sposoby weryfikacji, czy kawałki wołowiny są wolne od wylesiania i przyszłych skutków zakazów eksportowych. Na przykład, jeśli publicznie notowana firma pakująca mięso wykluczy wszystkie sztuki bydła związane z wylesianiem, może to zmniejszyć dostępność bydła i zwiększyć ceny zakupu, potencjalnie wpływając na wycenę. W tym hipotetycznym scenariuszu przeanalizowaliśmy, w jaki sposób mniejsi rywale (większość brazylijskich producentów mięsa nie jest notowana na giełdzie) mogą zwiększyć swój udział w rynku pomimo powiązań z wylesianiem.

Jedno rozwiązanie, które często pojawia się w naszych dyskusjach z firmami pakującymi mięso - znakowanie bydła chipami po urodzeniu w celu cyfrowego śledzenia ruchów - jeszcze nie pojawiło się w Brazylii. Ale nie jest to koncepcja futurystyczna. Urugwaj, sąsiad Brazylii na południu, wprowadził krajowy system identyfikacji bydła (ID) w 2004 roku, umieszczając czytelne chipy na wszystkich zwierzętach gospodarskich.6 Wymagane przez prawo i bezpłatne dla urugwajskich hodowców, chipy te oznaczają, że poszczególne kawałki mięsa mogą być prześledzone wstecz do pojedynczego zwierzęcia i rancza, na którym się urodziło.

Bez podobnej infrastruktury identyfikowalności w Brazylii, pod stałą presją świadomych konsumentów i inwestorów, JBS i Minerva budują swoje własne systemy identyfikowalności. Jak wynika z wywiadów Bloomberga z amazońskimi hodowcami, trudno sobie wyobrazić, jak system blockchain opracowywany przez JBS może być niezawodny bez systemu prawnego, który egzekwuje dokładność i zgodność na poziomie rancza. Co gorsza, szereg mniejszych brazylijskich zakładów mięsnych po prostu nie ma środków na wdrożenie cyfrowych systemów śledzenia. Biorąc pod uwagę ten kontekst, widzimy rosnący konsensus, że rząd federalny Brazylii musi wkroczyć i wdrożyć rozwiązanie w zakresie identyfikowalności, podobne do tego, które wprowadził Urugwaj.

 

Zwalczanie węgla w gospodarstwie

Reklama

Dla Felipe Villeli, brazylijskiego eksperta w dziedzinie agrobiznesu i współzałożyciela reNature, startupu zajmującego się rolnictwem regeneracyjnym, zwierzęta gospodarskie mogą być częścią zrównoważonych rozwiązań klimatycznych, jeśli są odpowiednio wykorzystywane. Niektóre ekosystemy nie funkcjonują prawidłowo bez pasących się zwierząt.7 Poprzez zintegrowanie przeżuwaczy żywiących się trawą, takich jak bydło czy owce, z systemami upraw, zwierzęta gospodarskie mogą pełnić cenne funkcje ekologiczne, takie jak budowanie organicznego węgla w glebie poprzez sekwestrację węgla.8

W Brazylii, reNature nie tylko pomaga rolnikom przejść na skalowalne metody regeneracyjne, ale również łączy ich z firmami produkującymi pakowane towary konsumpcyjne (CPG), które chcą rozszerzyć swoje zeroemisyjne łańcuchy dostaw. Weźmy na przykład brazylijską firmę Marfrig. We współpracy z Brazylijską Korporacją Badań Rolniczych (Embrapa), Marfrig wprowadził w 2020 roku neutralną pod względem emisji linię wołowiny o nazwie Viva, produkowaną przez rolników, którzy holistycznie integrują zwierzęta gospodarskie z uprawami.9 Wysiłek ten jest zbieżny z zobowiązaniem klimatycznym Brazylii do zagospodarowania 5 milionów hektarów terenów, na których zwierzęta gospodarskie są w sposób zrównoważony integrowane z systemami upraw i lasów.

 

Zwycięstwo Brazylii na rynku węgla

Na zakończenie szczytu klimatycznego ONZ w listopadzie ubiegłego roku, prawie 200 krajów zgodziło się na wdrożenie artykułu 6 Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, określającego zasady globalnego rynku węgla. Otwiera to drzwi do handlu kredytami węglowymi z podmiotami publicznymi i prywatnymi i rzekomo obejmie offsety generowane z rolnictwa, leśnictwa i użytkowania gruntów (co zostanie dopracowane po kolejnych spotkaniach ONZ jeszcze w tym roku). Dla brazylijskiego ministerstwa środowiska jest to wyraźne zwycięstwo kraju.10 Były minister finansów Brazylii, Joaquim Levy, widzi w tym szansę nie tylko na przyspieszenie regeneracji lasów, ale także na rozszerzenie brazylijskich programów niskoemisyjnego rolnictwa.11

W obliczu rosnącego ryzyka związanego z klimatem, niezwykle ważne jest, aby analitycy kapitałowi odkryli przyszłe ryzyka i możliwości ESG, które łatwo przeoczyć, analizując jedynie bilans. Podczas naszych rozmów z brazylijskimi firmami pakującymi mięso na temat zakazu wylesiania, stało się jasne, że krajowa infrastruktura identyfikowalności jest lepszym rozwiązaniem niż jednorazowe systemy, na których wdrożenie może sobie pozwolić tylko garstka firm pakujących mięso. Bez większego wsparcia ze strony brazylijskich agencji rządowych, wylesianie Amazonii spowodowane hodowlą bydła prawdopodobnie nie zmniejszy się.12

Patrząc w przyszłość, globalny rynek węgla, który nadaje wartość pieniężną lasom i glebom uprawnym, mógłby być zwycięstwem nie tylko dla Brazylii i Amazonii, ale także dla innych krajów o lasach deszczowych, takich jak Indonezja, oraz dla globalnego sektora rolniczego. Uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby podmioty kupowały certyfikaty węglowe od Brazylii, jeśli wylesianie Amazonii na dużą skalę przez farmerów i rolników będzie kontynuowane. Jeśli duże rynki eksportowe, takie jak Chiny, będą dążyć do wprowadzenia zakazu wylesiania w stylu Unii Europejskiej, spodziewamy się, że rząd Brazylii szybko podejmie działania w celu egzekwowania zrównoważonej polityki w Amazonii. W szerszym ujęciu, problemy systemowe, takie jak zmiany klimatyczne, oznaczają, że zrównoważone praktyki stosowane przez prywatnych rolników, hodowców i pasterzy w Brazylii odgrywają równie ważną rolę w dostarczaniu konsumentom wołowiny potencjalnie wolnej od węgla.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama