Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - coraz większa niepewność w gospodarce

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - coraz większa niepewność w gospodarce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w marcu 2022 roku wzrósł o 0,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Ta niewielka poprawa nie zmienia dominującej w ostatnich miesiącach tendencji do słabnięcia aktywności gospodarki. Główną przyczyną jest brak polityki gospodarczej, zaskakiwanie uczestników rynku zmianami w systemie podatkowym i niska wiarygodność banku centralnego. Do tego dochodzi wzrost niepewności związany z wojną w Ukrainie.

Niepewność w gospodarce - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - 1Niepewność w gospodarce - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - 1

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w marcu br. cztery nieznacznie poprawiły się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, jedna pozostała na niezmienionym poziomie a trzy uległy pogorszeniu.

Najbardziej niepokojący jest spadek tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego. To tendencja, którą obserwujemy od listopada ubiegłego roku. O ile w poprzednich miesiącach kurczenie się portfela zamówień dotyczyło głównie firm małych i średnich, o tyle w marcowych badaniach drastycznie zmniejszyły się zamówienia w firmach dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Nieznacznie zmniejszyły się zapasy wyrobów gotowych w magazynach producentów, co daje nieco przestrzeni do utrzymania w najbliższym czasie skali produkcji na podwyższonym poziomie w stosunku do wielkości bieżącego popytu. Zwłaszcza, że płyną coraz wyraźniejsze sygnały o jego kurczeniu się. Wskaźniki ufności konsumenckiej w marcu spadły do poziomów porównywalnych z początkiem pandemii w 2020 roku.

Reklama

W dalszym ciągu pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Tę niekorzystną tendencję obserwujemy od października ubiegłego roku. Podobnie jak w przypadku zamówień, znaczące pogorszenie stanu finansów nastąpiło w firmach dużych i średnich, a więc tych, które działają na globalnych rynkach. Obecnie, odnotowujemy ponad 20-procentową przewagę firm, oceniających negatywnie zmiany w swej sytuacji finansowej nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa uległa w ostatnich miesiącach poprawie.

Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym nieznacznie wzrosła, znacząco natomiast przybyło gotówki, choć nie w takim stopniu, jak miało to miejsce przed dwoma laty, w przededniu pierwszego lockdownu.

Na warszawskiej giełdzie w dalszym ciągu dominują spadki i podwyższona zmienność notowań, co odzwierciedla skalę niepewności.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama