Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wieprzowina w Polsce: jesteśmy na podium pod względem produkcji w Europie

|
selectedselectedselected
Wieprzowina w Polsce: jesteśmy na podium pod względem produkcji w Europie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

WZROST PRODUKCJI W POLSCE

Na początku gru’23 unijne pogłowie świń było mniejsze o 0,6% r/r (za Eurostat). Polska była jednym z nielicznych, krajów o dużym znaczeniu produkcyjnym (obok Hiszpanii i Włoch), w którym odnotowano zwiększenie liczebności trzody chlewnej – o 1,5% r/r. Był to pierwszy wzrost w ujęciu rocznym od gru’20. W Polsce wciąż silnie ubywa gospodarstw zajmujących się chowem trzody chlewnej, szczególnie o mniejszej skali. Z danych ARiMR wynika, że liczba aktywnych stad świń w skali chowu do 500 szt. na koniec 2023 była niższa o ok. 29% r/r, przy czym liczba stad powyżej 500 szt. wzrosła o 7% r/r. Utrzymywanie się na wyższym niż przed rokiem poziomie relacji cen skupu żywca wieprzowego do cen pasz sugeruje, że (por. wykres) wzrosty krajowego pogłowia świń w relacji rocznej będziemy obserwować prawdopodobnie do końca 2024.

Unijna produkcja wieprzowiny w 2023, mierzona masą ubojów, zmalała o 6,7% r/r, z czego roczna dynamika spadku w 4q23 wyniosła 3,4%. Największy, bo blisko 20-proc. spadek ubojów w 2023 odnotowano w Dani (-14,6% r/r w 4q23) - produkcja na poziomie 1,288 mln t była najniższa od 1991. Z kolei w Niemczech uboje zmalały o 6,8% r/r do 4,18 mln t do poziomu najniższego od 2002. Szczątkowe dane Eurostatu dot. sty i lut’24 wskazują jednak na stopniowe odbijanie się produkcji wieprzowiny w UE-27. Według prognoz USDA z kwi’24, w 2024 zwiększy się o ona 1,7%, choć będzie o 5,1% niższa niż w 2022.

 

wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 1wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 1

 

WCIĄŻ NISKI POPYT W CHINACH

Reklama

Mniejsza podaż wewnętrzna odbijała się ujemnie na unijnym handlu wieprzowiną. Z danych Eurostatu wynika, że eksport mięsa wieprzowego z UE-27 w 2023 zmalał o 28% r/r do 2,1 mln t, przy wyraźnie mniejszym popycie na rynkach azjatyckich. W największym stopniu, bo o 38% r/r, zmniejszyły się wysyłki do Chin. Ujemna dynamika eksportu do Państwa środka utrzymała się także na przełomie roku. Co więcej, nie należy się spodziewać istotnej zmiany sytuacji w 2024. Kwietniowe prognozy USDA wskazują nawet na niewielki (-1,2%) spadek chińskiego importu wieprzowiny w stosunku do 2023 (najniższy poziom od 2018), pomimo oczekiwanego obniżenia się produkcji w tym kraju.

 

Zobacz także: Cena złota czeka na ważne dane z USA. Czy będą oznaczać koniec wzrostów kursu surowca?

 

wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 2wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 2

 

CENY ŻYWCA WYSOKIE MIMO SPADKÓW

W 1q24 średnia cena skupu żywca wieprzowego, wg MRiRW, wyniosła 7,08 zł/kg i była niższa o 11% w stosunku do wysokiego poziomu w 2023. Wciąż jednak był to poziom zdecydowanie, bo o 41%, wyższy niż przed dwoma laty. Na krajowe spadki wpływa odbudowująca się podaż, spadek presji kosztów, niższy popyt czy też zmiany na rynkach walutowych.

Reklama

 

wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 3wieprzowina w polsce jestesmy na podium pod wzgledem produkcji w europie grafika numer 3

 

PERSPEKTYWY 2024

Prognozujemy, że przeciętna cena skupu żywca wieprzowego w 2024 zmaleje o 9-14% r/r, po wzroście o 45% r/r w 2023. W 2h24 skala spadków może wynieść 4-12% r/r. Do obniżek przyczynią się: prawdopodobny wzrost podaży unijnej (prognozy KE i USDA) i wciąż słaby popyt na wieprzowinę z UE na rynkach trzecich. W kierunku spadków oddziaływać będzie presja malejących kosztów tuczu (pasze), i w przypadku polskich producentów umocnienie PLN. Krajowy popyt na mięso czerwone może wzrosnąć wraz ze wzrostem siły nabywczej konsumentów.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama