Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Zatrudnienie odrabia pandemiczne straty

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Zatrudnienie odrabia pandemiczne straty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 2,7% r/r po wzroście o 0,9% r/r w kwietniu. Dane te okazały się zgodne z naszymi oczekiwaniami i przewyższyły nieco konsensus rynkowy (2,4% r/r). Potwierdzają one tylko przejściowy charakter niewielkiej negatywnej niespodzianki w kwietniu, gdy zatrudnienie spadło o 13 tys.

W maju natomiast liczba pełnych etatów (przeciętne zatrudnienie) wzrosła o 21,6 tys., co naszym zdaniem wskazuje na odrobienie start z trudnych pandemicznych miesięcy w tym roku, a także wzrost popytu na pracę wraz z odmrażaniem aktywności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że wzrost rocznej dynamiki zatrudnienia tylko w niewielkiej części można tłumaczyć przyrostem m/m, a głównym czynnikiem za to odpowiedzialnym jest efekt niskiej bazy odniesienia z ub. roku. Przypomnijmy, że w 2020 r. w miesiącach marzec-maj przeciętne zatrudnienie w sektorze firm spadło łącznie aż o 272 tys.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło natomiast w maju o 10,1% r/r, po wzroście o 9,9% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt ten był zbliżony do konsensusu i okazał się niższy od naszej optymistycznej prognozy wynoszącej 11,3% r/r. Wysoka dynamika wynagrodzeń, podobnie jak zatrudnienia, wynika z efektu niskiej bazy odniesienia z ub. roku. W stosunku do kwietnia br. płace obniżyły się o 2,9% m/m, co jednak nie budzi obaw o przyszłość. Nie znamy branżowej struktury danych, doszukiwalibyśmy się jednak niewielkiej negatywnej niespodzianki w przemyśle przetwórczym, którego część nie może operować w pełnym wymiarze ze względu na niewystarczające dostawy materiałów, surowców i półproduktów jako efekt „wąskich gardeł" w globalnym przemyśle. Ponadto pandemia zmieniła nieco rozkład wypłat nieregularnych składników wynagrodzeń (nagród, premii) koncentrując je w ostatnich miesiącach kwartałów, stąd biorąc pod uwagę bardzo dobrą sytuację finansową firm, powinniśmy uzbroić się na mocny odczyt za czerwiec.

Dzisiejsze dane utwierdzają nas w przekonaniu, że popyt na pracę będzie poprawiał się w kolejnych miesiącach, zwłaszcza w branżach, które najbardziej ucierpiały z powodu lockdownu. Zauważmy, że dane z sektora przedsiębiorstw, tj. firmy zatrudniające co najmniej 10 osób, nie będą tego w pełni odzwierciedlać. Pokaże to natomiast publikacja GUS dotycząca popytu na pracę, która jednak przedstawiana jest z pewnym opóźnieniem i tylko z częstotliwością kwartalną. Wraz z odmrażaniem sektora usługowego pojawiały się obawy o podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Dane GUS o koniunkturze w sektorze firm jednak tego nie potwierdzają. Firmy z branży hotelarskiej, restauracyjnej i rozrywkowej oceniają brak pracowników o poszukiwanych umiejętnościach jako znacznie mniej dotkliwy niż firmy informatyczne, inżynieryjne czy związane z gospodarką magazynową. Według naszej prognozy stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec 2021 r. 6,2% podobnie jak w grudniu 2020 r., choć wskazujemy na ryzyka lepszego odczytu. W warunkach rosnącego popytu na pracę w 2021 r. wzrost płac powinien przyspieszyć względem 2020r., według naszej prognozy do 7,3%.

Jak wskazywał prezes NBP A.Glapiński podczas czerwcowej wideokonferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej rynek pracy jest jednym z kluczowych elementów dla decyzji o polityce monetranej w Polsce. Naszym zdaniem coraz ciaśniejszy rynek pracy z przyspieszającym wzrostem płac będzie dawał, obok znaczącego spadku ryzyk kolejnych głębokich restrykcji, podstawy do zacieśnienia polityki pieniężnej już pod koniec tego roku. Zaznaczamy jednak, że także wysoce prawdopodobna brak zmian stóp procentowych do połowy 2022 r. (choć nie jest to nasz bazowy scenariusz). Większość członków Rady Polityki Pieniężnej komunikuje bowiem determinację do braku zmian w parametrach polityki pieniężnej i dość wysoką tolerancję dla presji inflacyjnej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bank Millennium

Bank Millennium

Bank Millennium SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie utworzony w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.


Tematy

sytuacja na rynku pracy kobiety na rynku pracy rynek pracy w Polsce Polski rynek pracy wiadomości rynek pracy definicja rynek pracy w polsce 2019 dofinansowanie dla matek powracających na rynek pracy 2019 rynek pracy prezentacja rynek pracy po angielsku co to jest rynek pracy rynek pracy pdf oświatowy rynek pracy wrocław oświatowy rynek pracy przetestuj rynek pracy współczesny rynek pracy rynek pracy definicja literatura ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instytucje rynku pracy zapotrzebowanie na rynku pracy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wiza na rynku pracy organizowanie rynku pracy uw pokolenia na rynku pracy segmentacja rynku pracy karta pobytu dostęp do rynku pracy osoby niepełnosprawne na rynku pracy analiza rynku pracy funkcje rynku pracy usługi rynku pracy test rynku pracy elementy rynku pracy aktywna polityka rynku pracy karta pobytu z dostępem do rynku pracy pokolenie z na rynku pracy organizowanie rynku pracy pasywna polityka rynku pracy sytuacja kobiet na rynku pracy teoria poszukiwań na rynku pracy popyt i podaż na rynku pracy instrumenty rynku pracy dyskryminacja kobiet na rynku pracy polityka rynku pracy zmiany na rynku pracy równowaga na rynku pracy wykresInformacje niepełnosprawni na rynku pracy jesteś moją konkurencją na rynku pracy ustawa o instytucjach rynku pracy wytyczne rynku pracy kobieta na rynku pracy ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2020 rynek pracy w polsce 2018 zapotrzebowanie na rynku pracy 2019 promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia ustawa o promocji zatrudnienia zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia promesa zatrudnienia struktura zatrudnienia formy zatrudnienia struktura zatrudnienia w polsce koszt zatrudnienia pracownika zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia chorobowe po ustaniu zatrudnienia informacja o warunkach zatrudnienia służby zatrudnienia oferty pracy koszty zatrudnienia pracownika promesa zatrudnienia wzór word agencja zatrudnienia publiczne służby zatrudnienia świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy koszt zatrudnienia pracownika 2020 zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2020 promesa zatrudnienia wzór
Reklama
Reklama