Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Praca cudzoziemców w Polsce w lutym 2024 r. – raport GUS

|
selectedselectedselected

Na koniec lutego 2024 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,6%. Obcokrajowcy wykonujący pracę w lutym 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw.

Cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce w lutym 2024 r. Dane GUS
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na koniec lutego 2024 r. cudzoziemców wykonujących pracę było 1004,6 tys. W tej liczbie 384,2 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne.

 

Wykres 1. Dynamika liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce

(01 2022 = 100)

Obraz zawierający Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

 

W analizowanej populacji cudzoziemców większość stanowili mężczyźni, ich udział zmniejszył się z 64,7% w końcu stycznia 2022 r. do 59,5% w końcu lutego 2024 r.

 

Wykres 2. Struktura cudzoziemców wykonujących pracę według obywatelstwa w 2024 r.

Stan na 29 lutego

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, linia

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, linia

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

 

Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec lutego 2024 r. było 690,2 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 4,6 p. proc.

W ostatnim dniu lutego 2024 r. niemal co piąty spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę mieszkał w regionie warszawskim stołecznym (19,0%). Natomiast najmniej spośród analizowanej populacji cudzoziemców mieszkało w regionie świętokrzyskim (poniżej 1,0%).

 

Wykres 3. Cudzoziemcy wykonujący pracę według płci i miejsca zamieszkaniaa w 2024 r.

Stan na 29 lutego

Reklama

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

a Dane w układzie regionów statystycznych; bez cudzoziemców wykonujących pracę mieszkających za granicą.

 

Wyjaśnienia metodologiczne

Przedstawione wyniki są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę. Zgodnie z obowiązującą w statystyce publicznej definicją, do pracujących w gospodarce narodowej nie są zaliczane osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Natomiast prezentowane w pracy eksperymentalnej dane dotyczą „osób wykonujących pracę”, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne. Umowy zlecenia ujmowane są łącznie z umowami o pokrewnym charakterze, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i które wiążą się z obowiązkiem objęcia ubezpieczeniem społecznym i/lub zdrowotnym w ZUS, tj. umowy agencyjne, o świadczenie usług, umowy uaktywniające, akty powołania, umowy z członkami rad nadzorczych oraz kontrakty menedżerskie mające charakter umowy zlecenia. Osoby sklasyfikowane jako pracujące, które jednocześnie wykonują umowy zlecenia lub pokrewne, są liczone tylko raz i zaliczane do grupy pracujących. Analizowana zbiorowość nie obejmuje właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin), a także osób wykonujących umowy o dzieło i pomocników rolnika.

 

Zobacz także: Harris chce ostro podnieść podatki, a Trump zdymisjonować Powella. Jak widzą gospodarkę USA?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


GUS

GUS

Główny Urząd Statystyczny - urząd centralny administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. 


Reklama
Reklama