Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ponowne przeanalizowanie japońskiej gospodarki

|
selectedselectedselected
Ponowne przeanalizowanie japońskiej gospodarki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kluczowe wnioski:

Przy około 82% zaszczepionej populacji, japoński wskaźnik zaszczepienia COVID-19 jest jednym z najwyższych wśród krajów G7.

Spadek wartości jena do poziomu najniższego od dwóch dekad może napędzić eksport i pomóc przyspieszyć odbicie w sektorze turystyki przyjazdowej, ponieważ Japonia łagodzi restrykcje graniczne związane z pandemią.

Japońskie akcje są dość niedowartościowane w stosunku do wielu innych krajów rozwiniętych i uważamy, że warto przyjrzeć się bliżej japońskiemu rynkowi jako części portfela inwestora.

Dla obserwatorów Japonii, takich jak my, jest to czas pełen napięcia, w którym próbujemy ocenić, co dalej z trzecią co do wielkości gospodarką świata. Prawie dziesięć lat po tym, jak Bank Japonii (BoJ) ustalił swój cel inflacyjny na poziomie 2%, kraj ten w końcu osiągnął ten cel pod koniec maja. Mimo że inflacja jest spowodowana raczej wyższymi cenami energii niż popytem wewnętrznym, może ona pomóc w psychologicznym wytrąceniu konsumentów z długo utrzymywanego deflacyjnego nastawienia. Czy następstwo tragicznej śmierci byłego premiera Shinzo Abe i późniejsze zwycięstwo wyborcze jego koalicji rządzącej może również oznaczać punkt zwrotny w polityce i polityce Japonii? Nawet w tym niesławnie szarzejącym społeczeństwie istnieją dobre strony dla jego gospodarki i dla inwestorów, którzy chcą w tym czasie zwiększyć ekspozycję na Japonię.

 

Momentum w Azji

Reklama

Podczas gdy rynki globalne były ostatnio w większości skąpane w czerwieni, w Azji zaobserwowaliśmy pewne pozytywne momentum. Rynek chiński wykazał w czerwcu oznaki poprawy, choć w najbliższym czasie perspektywy dla akcji tego kraju to ostrożny optymizm. Tymczasem japońskie akcje radzą sobie w tym roku znacznie lepiej niż większość ich rówieśników z rynków rozwiniętych.

W najbliższym czasie wydaje się, że ceny eksportu Japonii mogą pozostać pod negatywnym wpływem trwających ograniczeń w łańcuchu dostaw i wyższych kosztów surowców. Uważamy jednak, że dalsze złagodzenie restrykcji związanych z pandemią w Chinach - głównym partnerze handlowym Japonii - powinno przynieść korzyści wynikające ze znacznego, niewykorzystanego popytu. Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen i japoński minister finansów Shunichi Suzuki uzgodnili w tym miesiącu, że będą współpracować w celu poprawy stabilności finansowej i zarządzania zmiennością na rynkach walutowych. W styczniu, kiedy Japonia i Stany Zjednoczone publicznie potwierdziły swoje relacje, posunęły się do określenia ich jako "silniejsze i głębsze niż kiedykolwiek w historii".

Około 82% populacji Japonii jest obecnie zaszczepione, co oznacza jeden z najwyższych wskaźników zaszczepienia COVID-19 wśród krajów G7. W związku z tym, że jen jest obecnie na 24-letnim niskim poziomie w stosunku do dolara amerykańskiego, ten napędzany eksportem rynek może otrzymać impuls nie tylko ze strony sektora produkcyjnego, ale również z powodu odradzającej się turystyki. Atrakcyjny kurs walutowy powinien pomóc zachęcić do powrotu do Japonii turystów z Chin kontynentalnych, którzy stanowili największą pojedynczą grupę podróżujących przed pandemią.

Według naszej analizy, wyceny japońskich akcji są obecnie atrakcyjne w stosunku do innych rynków rozwiniętych. Na podstawie wskaźnika cena do wartości księgowej, indeks giełdy w Tokio jest notowany nieco poniżej 1,2x wartość księgowa, co sugeruje, że akcje japońskie są obecnie lepiej wyceniane w porównaniu z innymi krajami G7.

 

Reformy strukturalne

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęcono planowi gospodarczemu Abe, zwanemu "Abenomics", który przyniósł mieszane rezultaty. Najdłużej urzędującemu premierowi kraju przypisuje się zasługę w dostosowaniu japońskich praktyk ładu korporacyjnego do światowych standardów. Osiem lat temu jego administracja wdrożyła kluczowe środki mające na celu przyciągnięcie większej liczby zagranicznych inwestycji, wymagając takich usprawnień, jak zwiększone ujawnianie informacji na temat zarządzania ryzykiem i niezależnych zewnętrznych dyrektorów. Jego następcy kontynuowali szturchanie takich reform i dwukrotnie zmienili japoński kodeks ładu korporacyjnego, najpierw w 2018 r., a następnie ponownie latem ubiegłego roku, aby lepiej promować różnorodność, zwłaszcza pod względem kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Reklama

Naszym zdaniem jednak zmiana może być w Japonii powolna i potrzeba znacznie więcej zmian. Kodeks powstrzymał się od wyznaczenia jakichkolwiek konkretnych celów, a japońskie kobiety nadal pozostają w tyle za średnią światową (27%) pod względem udziału w rolach kierowniczych (12%), według Międzynarodowej Organizacji Pracy.1 Ale przed pandemią rządowi udało się uchwalić przepisy mające na celu rozszerzenie opieki nad dziećmi, zreformowanie kodeksu podatkowego, aby nagradzać osoby o podwójnych dochodach, i poprawić politykę urlopów rodzicielskich. Jesteśmy podbudowani ostatnimi wysiłkami Japonii, by rozszerzyć politykę imigracyjną dla pracowników zagranicznych w celu rozwiązania problemów związanych z pracą, jak również kontynuacją reform mających na celu zachęcenie i awansowanie kobiet w kierunku znaczących karier.

Dziedzictwo Abe'a odcisnęło również piętno na sposobie, w jaki niektóre korporacje wchodzą w interakcje z inwestorami i rynkiem w ogóle. Wskaźnikiem takich pozytywnych zmian są zwroty dla akcjonariuszy, zarówno w postaci dywidend, jak i wykupu akcji. Według Nikkei Asia, japońskie firmy planują podwoić wartość wykupu akcji do poziomu 32 mld USD - najwyższego od 16 lat, co może pomóc w zwiększeniu zaufania rynku.2

Japonia od dawna zmaga się z problemami demograficznymi, które mogą hamować wzrost. Jednak, jak twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Japonia jest "laboratorium, z którego inne kraje zaczynają czerpać lekcje "3. Dotyczy to między innymi kluczowego wkładu Japonii w sztuczną inteligencję (AI) i automatyzację, jako największego na świecie producenta robotyki przemysłowej.4 Pomimo globalnych trudności z dostawami, wywołany pandemią popyt na zintegrowaną robotykę wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat.

Japonia konsekwentnie zajmuje również wysokie miejsce wśród ponad 100 gospodarek ocenianych w ramach indeksu globalnej konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i pozostaje czołowym konkurentem w zakresie globalnej aktywności patentowej. Podczas gdy japońska przestrzeń venture capital (VC) może nadal gonić nie tylko Dolinę Krzemową, ale także Europę, jej krajobraz VC otrzymał w zeszłym roku impuls w związku z załamaniem się chińskiego sektora technologicznego. Obecnie rośnie poparcie dla wzmocnienia tokijskiego ekosystemu startupów, lepszego wspierania przedsiębiorczości i rozpoczęcia zmiany paradygmatu polityki w celu promowania ogólnej rewitalizacji gospodarczej.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama