Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Napięcia geopolityczne wzburzyły rynki. Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach

|
selectedselectedselected
Napięcia geopolityczne wzburzyły rynki. Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pusty kalendarz przy wzroście napięcia geopolitycznego

Na piątek nie ma zaplanowanych odczytów makro, które mogłyby wpłynąć na omawiane przez nas aktywa. Od ok. 2:30 w nocy uwagę rynków przykuwają jednak informacje z Bliskiego Wschodu. Według doniesień m.in. agencji Reuters (tutaj) powołującej się na trzy osoby zaznajomione ze sprawą „Izrael zaatakował Iran”, a irańskie media donosiły, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła obce drony. „Financial Times” z kolei pisał o niewielkich eksplozjach w okolicach irańskiego miasta Isfahan, gdzie rozlokowane są instalacje nuklearne oraz fabryka dronów. W innej depeszy „FT” można jednak przeczytać, że według półoficjalnej irańskiej agencji informacyjnej Tasnim nie było „żadnych ataków zza granicy”.

Reakcja amerykańskiego długu na nocne doniesienia była dość silna. Dochodowość na 10Y UST spadała nawet o 15 pb. Mocnej przecenie uległa część walut EM – min. meksykańskie peso oraz polski złoty, które odpowiednio traciły do dolara ok. 3,0% oraz 1,0%. O ok. 4% aprecjonowała ropa naftowa, a kontrakty na S&P 500 osuwały się o 1,5%. Na starcie handlu w Europie zmiany wycen na wymienionych aktywach są mniejsze niż podczas nocnych notowań. Rynek może oceniać, że skala izraelskiej odpowiedzi na irańskie ataki jest umiarkowana, co redukuje ryzyko dalszej, niekontrolowanej eskalacji konfliktu. Wydarzenia z Bliskiego Wschodu będą jednak dziś prawdopodobnie szeroko obserwowane i analizowane, a przed zbliżającym się weekendem trudno będzie oczekiwać wyraźnego wzrostu apetytu na ryzyko.

 

Coraz lepsze nastroje polskich konsumentów

Z opublikowanych za kwiecień danych GUS o koniunkturze o konsumenckiej wynika, że kontynuowany jest trend poprawy nastrojów gosp. dom. Polepszają się m.in. ocena sytuacji fin., ocena obecnego stanu oszcz., skłonność do ważnych zakupów. Maleje z kolei odsetek respondentów raportujących pogorszenie swojej sytuacji. Nie zabrakło jednak łyżki dziegciu. Pogorszyła się ocena syt. fin. w przeciągu najbliższego roku. Naszym zdaniem ten element nie przekreśla jednak odnotowywanej szeroko poprawy i niewykluczone, że był tymczasowy. Wypadkowo publikację oceniamy jako spójną z naszym scenariuszem umiarkowanego ożywienia konsumpcji w tym roku. Widzimy jej wzrost na poziomie 4,1% (tutaj).

 

Reklama

napiecia geopolityczne wzburzyly rynki polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach grafika numer 1napiecia geopolityczne wzburzyly rynki polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach grafika numer 1

 

Ponowny wzrost zmienności na bazowym FI

Do momentu startu czwartkowych notowań za Oceanem notowania UST były stabilne. Po południu obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty dochodowości (na 10Y UST o 5 pb.). Sprzyjały temu relatywnie jastrzębie, ale zbieżne z ostatnimi komunikatami wypowiedzi przedstawicieli FOMC. J. Williams (przewodniczący nowojorskiego Fed, neutralny) powiedział, że nie widzi „nagłej potrzeby obniżenia stóp procentowych”. W podobnym tonie wypowiadał się ostatnio jastrzębi R. Bostic. Według członka Fed z Atlanty powrót inflacji do celu jest wolniejszy niż wielu oczekiwało, a gospodarka amerykańska kontynuuje kreację nowych etatów przy rosnących wynagrodzeniach. To, według Bostica może oznaczać, że Fed nie zredukuje stóp procentowych do końca br. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę na głównych węzłach 5, 5 oraz 3 pb. do odpowiednio 4,98% (2Y), 4,64% (10Y) oraz 4,74% (30Y). Delikatny wzrost dochodowości notowały również niemieckie papiery. Zmiana rentowności na głównych węzłach Bunda wyniosła +4, +2 oraz +3 pb. do odpowiednio 2,98% (2Y), 2,49% (10Y) oraz 2,62% (30Y).

Za sprawą wydarzeń na Bliskim Wschodzie (szczegóły w pierwszym akapicie) podczas sesji azjatyckiej dochodowość 10Y UST spadała do 4,49% (-15 pb. vs zamknięcie). Kwotowania amerykańskiego benchmarku na starcie sesji w Europie przebiegają blisko poziomu 4,56%. Mocniejsze są również niemieckie obligacje – ok 5 pb. na całej długości krzywej. Z jednej strony rynek może odebrać nocne wydarzenia jako zmniejszające skalę przyszłych napięć – hipotetyczny atak Izraela miał ograniczony zasięg oraz oficjele irańscy marginalizują wydźwięk nocnych doniesień. Z drugiej natomiast zbliżający się weekend i cały czas znaczny poziom niepewności w regionie redukuje prawdopodobieństwo wzrostu apetytu na ryzyko. W rezultacie oczekujemy, że Treasuries pozostanie jednak mocniejszy niż na wczorajszym zamknięciu i dochodowość 10Y UST utrzyma się poniżej 4,60%.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama